Zrozumieć technikę cięcia laserowego

Niemal każda gałąź gospodarki wykazuje zapotrzebowanie na elementy szczególnie precyzyjne. Niezależnie od branży oczekiwania są wspólne – uzyskany element musi się charakteryzować wysoką jakością, dokładnością wykonania i pełną powtarzalnością.

Szerokie możliwości zaawansowanych technologii

Receptą jest cięcie laserowe. Spróbujmy przybliżyć tę popularną technikę, zaczynając od kilku słów teorii. Zasadą działania lasera jest emisja wiązki promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, podczerwieni lub fioletu. Cechą charakterystyczną wiązki jest niska rozbieżność. Oznacza to, że średnica promienia jest taka sama na całej długości i nie ulega rozproszeniu, co z kolei umożliwia skumulowanie ogromnej energii na niewielkiej powierzchni. W efekcie następuje silne rozgrzanie ingerujące w strukturę ciętego materiału.

Zrozumieć technikę cięcia laserowego 1Żadna inna technologia tnąca nie umożliwia pracy z tak szeroką gamą materiałów organicznych i nieorganicznych. Oczywistym zastosowaniem są materiały trudne, a ich lista przedstawia się imponująco:

  • stal zwykła, czarna np. S235, S355
  • stal nierdzewna błyszcząca i szlifowana
  • stal kwasoodporna błyszcząca i szczotkowana
  • stal narzędziowa
  • stal transformatorowa
  • miedź
  • aluminium
  • mosiądz
  • stal sprężynowa
  • molibden

Zalety cięcia laserem

Równie długa jest lista zalet. Przede wszystkim cięcie laserem eliminuje potrzebę obróbki końcowej. Dzieje się tak, ponieważ krawędzie cięcia pozostają idealnie gładkie. Nie ma tu mowy o zadziorach powstających przy cięciu mechanicznym czy też nadtopieniach charakterystycznych dla techniki plazmowej. W praktyce oznacza to, że natychmiast po zakończeniu procesu wycinania dysponujemy gotowym produktem. Powstała szczelina cięcia jest niezwykle wąska, co z jednej strony umożliwia precyzyjne wycinanie złożonych kształtów, a z drugiej korzystnie wpływa na gospodarkę materiałową. Sterowanie cyfrowe gwarantuje bezbłędne śledzenie ścieżki cięcia i zapewnia stuprocentową zgodność i powtarzalność wytworów końcowych.  Duże znaczenie ma również bezkonkurencyjna szybkość pracy. Warto też zauważyć brak kontaktu głowicy tnącej z surowcem – dzięki temu uzyskujemy długi cykl życia maszyny i niwelujemy ryzyko potencjalnych uszkodzeń surowca.

Jakie wady posiada technika?

Cięcie laserem wyróżnia się w zasadzie jedną wadą. Jest nią cena. Mówimy tu zarówno o wysokim koszcie nabycia lasera tnącego, jak i konieczności poniesienia niemałych wydatków szkoleniowych. Dlatego przed zakupem warto dokonać starannej kalkulacji i przemyśleć zlecenie prac firmie zewnętrznej, specjalizującej się w tego typu obróbce.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top