Życie na studiach – jakie wydatki czekają studenta?

Studiujące dziecko to dla rodzica powód do domu, ale i znaczne uszczuplenie domowego budżetu. Najtaniej wychodzi studiowanie w rodzinnym mieście, co innego jeśli po wiedzę maturzysta wyjeżdża do innego miasta. Mieszkanie, wyżywienie, przejazdy komunikacją miejską, książki a także tzw. życie studenckie to tylko część wydatków, która czeka na młodego żaka. Nowych studentów czeka sporo zmian. Będą musieli nauczyć się wielu umiejętności, przede wszystkim odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi.

Życie na studiach - jakie wydatki czekają studenta? 1
Young and happy woman in yellow t-shirt holding a bottle with money savings for study

Główne wydatki studenta

Na koszty, jakie student ponosi co miesiąc, składają się:

  • wydatki związane z zakwaterowaniem
  • koszty transportu,
  • wydatki na żywność,
  • Internet i telefon,
  • koszty pomocy naukowych i kursów,,
  • “studenckie życie”,
  • nieprzewidziane wydatki.

Tymczasowe zakwaterowanie

Zakwaterowanie to główny i najwyższy koszt, jaki poniesiemy, studiując z dala od rodzinnego miasta. W zależności od posiadanych możliwości finansowych mamy do wyboru: akademik, wynajem pokoju lub całego mieszkania. Najtańszym rozwiązaniem będzie akademik. W przypadku pokoi oferowanych przez akademik np. Politechniki Warszawskiej, ceny wahają się  od 420 do 760 zł. Ze względu na ograniczoną liczbę zakwaterowań, nie każdy student zdobędzie pokój w akademiku. Wówczas student zmuszony jest do wynajęcia pokoju w mieszkaniu położonym w okolicach swojego wydziału. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić na biletach komunikacji miejskiej.

Jedzenie

Studenci znani są ze swojego oszczędnego trybu życia, zwłaszcza jeśli chodzi o wyżywienie. Wiele studentów przywozi jedzenie z domu, jednak dużą popularnością cieszą się również przyuczelniane stołówki oraz bary mleczne oferujące ciepłe obiady w cenie nawet kilku złotych. Dobry obiad w Warszawie studenci mogą zjeść już od 15 zł. Natomiast jeśli ktoś dobrze czuje się w kuchni, może samodzielnie przygotować obiad np. w oparciu o przepisy z Internetu opracowane specjalnie na studenckie kieszenie.

Komunikacja miejska

Studenci w całym kraju mogą liczyć na 50% zniżki na komunikację miejską na podstawie artykułu 188. 1. Prawo o szkolnictwie wyższym. Mogą zdecydować się na zakup biletu semestralnego, miesięcznego lub na konkretną linię, jeśli przemieszczają się zawsze tą samą trasą i tym samym środkiem transportu. Najkorzystniejszym, bo najtańszym wyborem będzie zakup biletu imiennego, który pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.

Bieżące wydatki

Ważną pozycją w studenckim budżecie są wydatki związane z nauką. Ze względu na to, że prawie na każde zajęcia są potrzebne materiały, ksero stanowi niemałą część studenckich funduszy. Studenci deklarują, że na ten interes miesięcznie wydają ok. 50 zł, a przed sesją dwa razy tyle. Na studenckich giełdach, co prawda można kupić zestawy kserówek od starszych roczników, jednak i ten wydatek nie należy do najtańszych. Do tego trzeba doliczyć koszty materiałów biurowych oraz opłaty za Internet i telefon.

Studenckie życie to również wyjścia do pubów, klubów, kina czy zakupy do domu. Do wydatków studenta trzeba doliczyć także opłaty związane z powrotami studenta na weekendy do rodzinnego miasta.

Skąd wziąć pieniądze?

Załącznik:
Fotolia_213542275_Subscription_Monthly_M.jpg

Na pierwszym roku studenci liczą przede wszystkim na finansowanie studiów ze strony rodziców. Na drugim roku, kiedy poznają już dobrze miasto oraz nawiążą kontakty towarzyskie często podejmują się pracy w gastronomii, galeriach handlowych czy jako korepetytorzy. W sytuacji, gdy żaka zaskoczy nagły wydatek rozwiązaniem może okazać się pożyczka studencka https://www.wonga.pl/pozyczka-dla-studenta udzielana na podstawie wniosku wypełnionego na stronie internetowej. Dodatkowy zastrzyk gotówki pozwoli opłacić kurs umożliwiający zdobycie nowych umiejętności, studencki wyjazd w góry czy kurs językowy. Źródłem dofinansowania studiów może być również stypendium socjalne, którego przyznanie uzależnione jest od wysokości dochodu rodziców czy stypendium naukowe.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry