Czyszczenie monet, zwłaszcza o wysokiej wartości nie jest zalecane przez żadnego doświadczonego kolekcjonera. W wyniku zastosowania nieodpowiednich detergentów i metod czyszczenia moneta może zostać trwale uszkodzona, z powodu czego straci swoja niepowtarzalną estetykę i wartość. Czy jednak każdy rodzaj zabrudzenia należy pozostawić?

Kurz, tłuste plamy, błoto – jak sobie z nimi poradzić?
Każdy rodzaj zabrudzeń może być inaczej usuwany. W przypadku niektórych monet, szczególnie o dużej wartości, niepowtarzalnych, oryginalnych, jedynych w swoim rodzaju, lepiej jest pozostawić zabrudzenia. Kolekcjonerzy wolą mieć brudną monetę, ale niezniszczoną, niż czystą, a pokrytą zarysowaniami lub przebarwieniami. Złote monety okolicznościowe nie będą wymagały czyszczenia, jeśli od razu po nabyciu zostaną odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej natomiast czyści się monety obiegowe, które w wyniku użytkowania mają wiele śladów, zabrudzeń i plam.
- Kurz – do usunięcia kurzu i pyłków wystarczy wilgotna ściereczka z delikatnej mikrofibry.
- Tłuste plamy – warto zaserwować monetom kąpiel w letniej wodzie z bardzo delikatnym detergentem, najlepiej sprawdzi się mydło dla dzieci.
- Błoto – do jego usunięcia potrzebna będzie woda i ściereczka. W przypadku silnych zabrudzeń zastosować można szczoteczkę z włókna naturalnego, która nie porysuje powierzchni.
Czego unikać podczas czyszczenia monet złotych?
- Silnych detergentów – mogą zniszczyć monetę, powodować korozję i tworzyć przebarwienia.
- Ostrych materiałów do czyszczenia – szczotki ze sztucznym i sztywnym włosiem lub szorstkie ściereczki nie są zalecane do czyszczenia monet. Mogą porysować ich powierzchnię i sprawić, że staną się matowe.
- Polerowanie – to niezwykle często popełniany błąd przez kolekcjonerów. Monety stare są matowe i polerowanie ich, by przywrócić im połysk przyniesie zupełnie odwrotny i mało estetyczny efekt.
- Lakierowanie – niektórzy kolekcjonerzy zabezpieczają w ten sposób monety, jednak tracą one swoją estetykę i wartość, ponieważ lakieru nie da się nieinwazyjnie usunąć.
Wpisy promowane
- Pozycjonowanie sklepu internetowego – ile to kosztuje?Prowadzisz sklep online, ale obecne obroty nie są dla Ciebie zadowalające? W wyszukiwarce plasujesz się dopiero na 3., 6. czy ...
- Szkolenia ISO – od wymagań do przewagi rynkowej Twojej organizacjiRosnąca presja regulacyjna, oczekiwania klientów oraz potrzeba budowania przewagi konkurencyjnej sprawiają, że szkolenia ISO wchodzą na stałe do strategii rozwojowych ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 15.05.2025 Javeloper 2025
- 20-21.05.2025 E-Commerce Connect
- 21-22.05.2025 V FORUM LOYALTY PLANET 360°
- 21.05.2025 VII Kongres MIT Sloan Management Review Polska
- 04-05.06.2025 VI FORUM DIGITAL EVOLUTION FOR PHARMA & MEDICAL
- 04-05.06.2025 Perspektywy Women in Tech Summit
- 10.06.2025 IT Unplugged
- 30.06-01.07.2025 Code Europe
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!