Czy złote monety kolekcjonerskie należy czyścić? Podpowiadamy!

Czyszczenie monet, zwłaszcza o wysokiej wartości nie jest zalecane przez żadnego doświadczonego kolekcjonera. W wyniku zastosowania nieodpowiednich detergentów i metod czyszczenia moneta może zostać trwale uszkodzona, z powodu czego straci swoja niepowtarzalną estetykę i wartość. Czy jednak każdy rodzaj zabrudzenia należy pozostawić?

Czy złote monety kolekcjonerskie należy czyścić? Podpowiadamy! 1

Kurz, tłuste plamy, błoto – jak sobie z nimi poradzić?

Każdy rodzaj zabrudzeń może być inaczej usuwany. W przypadku niektórych monet, szczególnie o dużej wartości, niepowtarzalnych, oryginalnych, jedynych w swoim rodzaju, lepiej jest pozostawić zabrudzenia. Kolekcjonerzy wolą mieć brudną monetę, ale niezniszczoną, niż czystą, a pokrytą zarysowaniami lub przebarwieniami. Złote monety okolicznościowe nie będą wymagały czyszczenia, jeśli od razu po nabyciu zostaną odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej natomiast czyści się monety obiegowe, które w wyniku użytkowania mają wiele śladów, zabrudzeń i plam.

  1. Kurz – do usunięcia kurzu i pyłków wystarczy wilgotna ściereczka z delikatnej mikrofibry.
  2. Tłuste plamy – warto zaserwować monetom kąpiel w letniej wodzie z bardzo delikatnym detergentem, najlepiej sprawdzi się mydło dla dzieci.
  3. Błoto – do jego usunięcia potrzebna będzie woda i ściereczka. W przypadku silnych zabrudzeń zastosować można szczoteczkę z włókna naturalnego, która nie porysuje powierzchni.

Czego unikać podczas czyszczenia monet złotych?

  • Silnych detergentów – mogą zniszczyć monetę, powodować korozję i tworzyć przebarwienia.
  • Ostrych materiałów do czyszczenia – szczotki ze sztucznym i sztywnym włosiem lub szorstkie ściereczki nie są zalecane do czyszczenia monet. Mogą porysować ich powierzchnię i sprawić, że staną się matowe.
  • Polerowanie – to niezwykle często popełniany błąd przez kolekcjonerów. Monety stare są matowe i polerowanie ich, by przywrócić im połysk przyniesie zupełnie odwrotny i mało estetyczny efekt.
  • Lakierowanie – niektórzy kolekcjonerzy zabezpieczają w ten sposób monety, jednak tracą one swoją estetykę i wartość, ponieważ lakieru nie da się nieinwazyjnie usunąć.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top