Działalność nierejestrowa – zobacz, o czym musisz pamiętać!

Działalność nierejestrowa to działalność, która podejmowana jest przez osobę fizyczną. Możemy spotkać się także z innym określeniem, a mianowicie działalności nieewidencjonowanej. Pierwszym warunkiem jej prowadzenia jest przychód nieprzekraczający 50 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia. Po drugie, w ciągu ostatnich 60 miesięcy osoba ta nie miała otwartej działalności gospodarczej. Wiele ludzi bardzo chętnie korzysta z tej możliwości, ponieważ dzięki temu między innymi nie muszą zasadniczo płacić składek ZUS. Osoby, które udzielają korepetycji, sprzedają rękodzieła czy takie, które przyjmują nieduże zlecenia pracując równolegle na etacie często decydują się na prowadzenie działalności nierejestrowej. Jednak przepisy nieustannie ulegają zmianom, szczególnie w aktualnie panującej sytuacji w kraju i na świecie. Obecnie możemy wyróżnić kilka czynników, które sprawiają, że w głowach dużej części z nas pojawiają się wątpliwości czy aby na pewno funkcjonujemy zgodnie z prawem i czy nic się nie zmieniło. Dotyczy to między innymi kas fiskalnych, podatku VAT czy rozliczania zarobionych pieniędzy. O czym więc pamiętać, rozpoczynając działalność nierejestrową?

Działalność nierejestrowa - zobacz, o czym musisz pamiętać! 1

Działalność nieewidencjonowana a kasa fiskalna

Problem związany z kasami fiskalnymi pojawił się w momencie zaostrzenia przepisów w tym obszarze, dlatego warto tą kwestę uściślić, aby nie pozostawiała żadnych wątpliwości. Rozwiewając więc wszelkie wątpliwości nie musisz jej posiadać, a tym samym nie masz obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy jej wykorzystaniu. Oczywiście, istnieją odstępstwa od tej reguły, ponieważ niektóre, nawet nierejestrowane działalności, są zobligowane do posiadania i stosowania kasy fiskalnej. Z tego powodu, zanim zdecydujesz się ruszyć ze swoją działalnością, upewnij się, że na pewno nie dotyczy to właśnie Ciebie. Wiele osób postanawia, aby to kancelaria prawna pomogła im zrozumieć nowo wprowadzone przepisy. Dzięki takim konsultacjom nie pozostają żadne wątpliwości co do poprawności prowadzonej działalności.

Działalność nieewidencjonowana a podatek dochodowy

Prowadzenie działalności nieewidencjonowanej nie oznacza, że możemy nie odprowadzać podatku dochodowego w związku z osiąganymi dochodami. Dlaczego? Ponieważ nie są one zwolnione od podatku. Jednak należy zaznaczyć, że w związku z tym, że nie jest ona rejestrowana, osoba która ją prowadzi nie ma obowiązku odprowadzania okresowych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Natomiast w zeznaniu rocznym PIT-36, zgodnie z przepisami, musisz wykazać osiągnięte przez Ciebie przychody, a także koszty jakie w związku z tym poniosłeś. Informacje te powinieneś zamieścić w 9 wierszu, który brzmi „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”. Kwota jaką jesteś zobowiązany uiścić wg zasad ogólnych to 17 lub 32 procent w zależności czy przekroczysz próg.

Działalność nieewidencjonowana a podatek VAT

Jeżeli prowadzisz działalność nierejestrowaną, a masz zamiar podjąć współpracę z firmą, wtedy sprzedaż musisz udokumentować fakturą. W zależności od tego czy będzie to podmiot zwolniony z VAT czy też nie, faktura powinna być wystawiona zgodnie z tym. Natomiast, jeśli sprzedajesz coś osobie fizycznej, w tym przypadku nie ma obowiązku wystawienia faktury, chyba że klient o nią poprosi. Ze względu na progi dochodowe można stwierdzić, że nie musisz płacić podatku od towarów i usług, ponieważ nie osiągniesz przychodu, który zobligował by Cię do rejestracji jako podatnik VAT. Jednak, tak jak w przypadku konieczności posiadania kas fiskalnych, również i tu niektóre rodzaje działalności muszą odprowadzać ten podatek. Z uwagi na to, warto aby uściśliła to kancelaria prawna, z którą możesz się skonsultować.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top