Finansowanie Venture Capital – co to jest? Jakie są korzyści?

Finansowanie venture capital to forma inwestycji, w której organizacja lub osoba fizyczna inwestuje własne pieniądze, aby pomóc w rozpoczęciu i rozwoju firmy. Jest również nazywany „kapitałem wysokiego ryzyka” lub w skrócie „VC”. Inwestorzy venture capital zwykle inwestują w start-upy wysokiego ryzyka, które mają potencjał, by rozwinąć się w duże i dochodowe przedsiębiorstwa. Inwestorami są zazwyczaj profesjonalni inwestorzy venture capital, którzy zazwyczaj otrzymują wynagrodzenie w postaci procentu zainwestowanych środków, a także udziału w zwrotach z tych inwestycji. Pierwszym krokiem w poszukiwaniu finansowania venture capital jest ustalenie, czy jest to odpowiedni czas dla Twojej firmy. Powinieneś również ustalić, czy masz produkt, którego ludzie chcą i czy można go sprzedać po opłacalnej cenie. Kiedy te dwie rzeczy zostaną ustalone, nadszedł czas, aby znaleźć kogoś, kto może zainwestować w Twoją firmę.

Finansowanie Venture Capital - co to jest? Jakie są korzyści? 1

Korzyści z pozyskania inwestycji od inwestorów venture capital

Inwestorzy venture capital nie tylko szukają najlepszych startupów, w które mogą zainwestować. Chcą także znaleźć te, które będą mogły się rozwijać i zmieniać świat. Chcą widzieć przedsiębiorców, którzy mają silną wizję i dobry plan, w jaki sposób zrealizują swoją wizję.

Forma finansowania w postaci venture capital posiada zarówno zalety, jak i wady. Spółka oferująca innowacyjne usługi lub produkty zyskuje:

  • kapitał – pozyskane środki finansowe mogą zakończyć prowadzone badania, wprowadzić produkt lub usługę na rynek; jednocześnie nie jest ona zobowiązana oddać otrzymane środki w ratach (jak ma to miejsce w przypadku pożyczek),
  • wiarygodność – jej działania zostają uwiarygodnione przez duże przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku i dlatego też może ona pozyskiwać kolejnych inwestorów,
  • dostęp do specjalistów, know-how – inwestorowi zależy na rozwoju firmy, w którą inwestuje, dlatego też jego pomoc wychodzi daleko poza wsparcie finansowe.

Korzyści odnosi również firma inwestująca w nowoczesne przedsiębiorstwo – w ten sposób może ona w przyszłości zarobić.

Inwestorzy VC inwestują w blockchainowe start-upy

Według CNBC, inwestorzy venture capital nie przejmują się zbytnio zmienną naturą kryptowalut. Zwłaszcza przy obecnym załamaniu cen rynkowych. Bitcoin, który w listopadzie osiągnął rekord wszech czasów (ATH) na poziomie ponad 67 000 USD, obecnie notowany jest w przedziale 42 000 USD. Oznacza to prawie 40% spadek od ATH. Cena ETH również załamała się po osiągnięciu listopadowego rekordu. Dane CB Insights, firmy analitycznej, pokazują, że łączne fundusze przekazane na firmy blockchainowe przekroczyły barierę 4 miliardów dolarów. Jest to niemal dziesięciokrotny wzrost w porównaniu do drugiego kwartału 2020 roku. W maju ubiegłego roku, firma Fintech Circle otrzymała od inwestorów VC przeszło 440 milionów dolarów. To największe finansowanie blockchainowej firmy, jakie dotychczas ujrzało światło dzienne. Obecnie w planach firmy Circle jest wejście na giełdę nawiązując sojusz z Concord Acquisition – firmą akwizycyjną specjalnego przeznaczenia. Jeśli fuzja dojdzie do skutku, szacuje się, że wycena Circle osiągnie 4,5 miliarda dolarów. Innym przykładem może być Ledger. Grono krypto inwestorów doskonale zna tą firmę, tworzy ona bowiem portfele sprzętowe. Pozyskane fundusze sięgają kwoty 380 milionów dolarów.

Dla jakich firm przeznaczone jest venture capital?

Mimo że venture capital to atrakcyjna forma finansowania, nie jest ona dostępna dla każdego. Firmy dysponujące kapitałem, które są zainteresowane inwestowaniem, interesują się głównie podmiotami zajmującymi się innowacjami z zakresu telekomunikacji, biotechnologii czy informatyki. Mówiąc inaczej, ta forma pozyskania kapitału jest niedostępna dla firm, które nie tworzą samodzielnie produktów czy usług, ale zajmują się jedynie ich dystrybucją. Jak każda forma inwestowania, venture capital jest obciążony ryzykiem. Dla inwestorów ma zatem znaczenie kondycja finansowa firmy. Szczególnie ważne jest to, czy firma ma szansę na rozwój, czy dysponuje innowacyjnym produktem lub usługą, z którego w przyszłości będzie czerpać zyski i czy ludzie stojący za projektem mają wystarczające doświadczenie, aby poradzić sobie z jego przeprowadzeniem. Z uwagi na sposób, w jaki wnoszony jest kapitał, venture capital jest przeznaczony wyłącznie dla firm działających na rynku w formie spółek kapitałowych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top