Marketingowa funkcja opakowań

Opakowanie produktu jest bardzo ważnym elementem marketingowym. Bardzo często zdarza się, że konsumenci kupują produkty oczami i na tej podstawie podejmują decyzje zakupowe. Okazuje się więc, że opakowania i etykiety na produktach są wyjątkowo ważne.

Marketingowa funkcja opakowań 1

Marketing opakowań

Obecnie polski rynek opakowań rozwija się bardzo dynamicznie, zwłaszcza że pojawiają się zupełnie nowe trendy, między innymi ekologiczne. Producenci dokładają wszelkich starań, aby opakowania były nie tylko wysokiej jakości, lecz także dopasowane do oczekiwań konsumentów. Obecnie coraz więcej osób jest zainteresowanych ekologicznym stylem życia, przyjaznym dla środowiska. Właśnie dlatego coraz popularniejsze są opakowania wykonane z papieru lub szkła, a nie z plastiku. Szczególne znaczenie ma także personalizacja opakowań, czyli dopasowanie ich do potrzeb konsumentów. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest obecnie tworzenie specjalnych etykiet, które klienci mogą zaprojektować samodzielnie i wpisać tam swoje imię, ksywkę albo ważny cytat. Warto wiedzieć także o tym, że każde opakowanie poza funkcją ochronną dla produktu powinno spełniać też inne funkcje, między innymi estetyczną, a także związaną z odpowiedzią na potrzeby konsumentów. Obecnie dostępne rozwiązania technologiczne i techniczne pozwalają producentom opakowań na tworzenie naprawdę wysokiej jakości produktów. Do najważniejszych funkcji opakowań we współczesnym marketingu należą:

  • tworzenie wizerunku firmy,
  • przyciągnięcie uwagi konsumentów,
  • stworzenie estetycznego produktu,
  • odróżnienie danego opakowania od innych produktów konsumentów.

Atrakcyjne opakowanie umożliwia również zbudowanie zaufania wśród konsumentów. Warto także wiedzieć o tym, że opakowanie jest samo w sobie reklamą danej firmy i jej produktów. Tworząc atrakcyjny produkt, można zadbać o komunikację marketingową przedsiębiorstwa.

Rola opakowań w procesie zakupowym

Konsumenci w procesie zakupowym podejmują decyzje na podstawie różnych czynników. Jednym z najważniejszych aspektów jest właśnie opakowanie, które może szybko przykuć uwagę klientów, a także zachęcić ich do zakupu. W trakcie tworzenia opakowań produktów spore znaczenie ma uzyskanie od konsumentów informacji o tym, czy dany wygląd i stylistyka produktu są atrakcyjne i odpowiadają ich potrzebom. Spore znaczenie mają także takie aspekty jak to, czy opakowanie można łatwo otworzyć i zamknąć oraz czy wykonane jest z ciekawych materiałów. W praktyce więc ważne jest, aby całe opakowanie oraz jego etykieta były estetyczne, ładne, atrakcyjne dla konsumentów, a także ekologiczne. Warto pamiętać o tym, że w procesie podejmowania decyzji klienci decydują się na dany produkt bardzo często pod wpływem impulsu. Ważna jest nie tylko sama estetyka i design, lecz także jakość

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry