Drukarki atramentowe z racji swoich niewielkich najczęściej rozmiarów są najchętniej eksploatowane wśród użytkowników prywatnych. Nie bez znaczenia jest także niska cena oraz dostępność. Kolejną niewątpliwą zaletą jest ich lekkość, co znacznie ułatwia instalację oraz umiejscowienie sprzętu nawet w niewygodnej konfiguracji.

Naprawa drukarek atramentowych, typowe objawy awarii

Drukarki atramentowe z racji swoich niewielkich najczęściej rozmiarów są najchętniej eksploatowane wśród użytkowników prywatnych. Nie bez znaczenia jest także niska cena oraz dostępność. Kolejną niewątpliwą zaletą jest ich lekkość, co znacznie ułatwia instalację oraz umiejscowienie sprzętu nawet w niewygodnej konfiguracji.
Przyczyny awarii
Jak każde urządzenie mechaniczne drukarki również podlegają kaprysom, odmawiając od czasu do czasu posłuszeństwa, jednak w większości przypadków nie są to sytuacje wymagające skomplikowanych działań. Zanim zdecydujemy, że niezbędna jest naprawa drukarek atramentowych, warto zapoznać się z najczęściej występującymi objawami niesprawności i sposobami ich samodzielnego usunięcia:
- Kartridż nie mieści się w urządzeniu. To zdarza się często początkującym użytkownikom. Pojemnik musi odpowiadać konkretnemu typowi sprzętu. Informacje o kompatybilności znajdują się na opakowaniu. Poza tym kartridże zabezpieczone są na czas transportu osłonkami zapobiegającymi między innymi wylaniu się tuszu. Należy je zdjąć przed instalacją pojemniczka.

- Drukarka nie drukuje po instalacji. Po sprawdzeniu poprawności połączeń kablowych z komputerem oraz gniazdem zasilania trzeba skupić się na oprogramowaniu. Wraz ze sprzętem w opakowaniu powinna znajdować się także płyta ze sterownikami przeznaczonymi konkretnie do instalowanej drukarki. Można je także znaleźć na stronie producenta. Podobnie jak wspomniane kartridże, oprogramowanie musi być przeznaczone dla konkretnej drukarki, z tego powodu nie należy się spieszyć, zapoznając się dokładnie z instrukcją instalacji.
- Niedziałający kartridż. Wspomniane wcześniej zabezpieczenia transportowe chronią tusz przed zasychaniem. Częste zmiany kartridżów powodują właśnie tę przypadłość. Należy w takim przypadku uruchomić opcję czyszczenia dysz oraz wykonać kalibrację wydruku.
- Zacięty papier. Nieprawidłowo włożony papier ma tendencję do blokowania wałków prowadzących. Należy go delikatnie usunąć i w razie zagięć zainstalować nowy.
- Plamy na wydruku. Świadczą o rozlaniu się tuszu wewnątrz sprzętu. Najczęściej jest to spowodowane niewłaściwym transportem sprzętu, niesprawnością kartridża lub błędami w trakcie instalacji. W takim wypadku niezbędne może okazać się czyszczenie drukarek bądź drukarki.
- Mierna jakość wydruków. Może być spowodowana zbyt dużym zróżnicowaniem zadań. W przypadku drukowania nawet dużej ilości stron z jednolitą treścią jakość będzie znacznie lepsza aniżeli w sytuacji, gdy tematyka drukowania zbyt często się zmienia. Najczęściej nie należy tego traktować jako awarię, lecz jako uwarunkowanie techniczne sprzętu. Zmniejszenie dynamiki drukowania powinno wyeliminować tę niedogodność. Oczywiście w przypadku powtarzania się takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do fachowców.
Profesjonalny serwis
Drukarki, mimo swojej prostoty konstrukcyjnej, są urządzeniami delikatnymi. W wielu przypadkach dokonując samodzielnych napraw łatwo uszkodzić posiadany sprzęt. Dostęp do serwisów, szczególnie w większych miastach nie jest specjalnie trudny, dlatego naprawa drukarek atramentowych w Warszawie (https://regulservis.pl/drukarki-mfp-ksero/naprawa-drukarek-atramentowych/), Krakowie lub innym mieście jest możliwa niemal na telefon.
Zanim jednak zdecydujemy się na wezwanie profesjonalistów, warto poznać dokładnie swój sprzęt, który za pośrednictwem znaków świetlnych oraz komunikatów na ekranie komputera dość szczegółowo opisuje ewentualne niedomagania.
Chcesz dotrzeć do przedsiębiorców i ekspertów e-commerce?
Wykorzystaj nasze 25-letnie doświadczenie i zapoznaj się z naszą propozycją współpracy – artykułami eksperckimi, patronatami medialnymi oraz wpisami promowanymi wspierającymi SEO.
Wpisy promowane
- Instrukcja technologiczna spawania (WPS). Co powinna zawierać?Instrukcja technologiczna spawania WPS (z ang. Welding Procedure Specification) to dokument, który zawiera informacje niezbędne do prawidłowego wykonania prac spawalniczych. ...
- TOP 10 produktów do czyszczenia samochoduNiektórzy kierowcy sprzątają samochód w każdej wolnej chwili, inni wolą z tym zaczekać na specjalną okazję. Warto jednak mieć na ...
Wydarzenia
26.03.2025 - 27.03.2025
Azure Summit 2025 (online)
27.03.2025
Dlaczego Twój e-commerce nie radzi sobie w SEO? (online)
27.03.2025
XXVIII Konkurs KAROLE
05.04.2025
PM Showcase Day
09.05.2025
E-Commerce Connect
20.05.2025 - 21.05.2025
Code Europe
30.06.2025 - 01.07.2025
Najnowsze wpisy
- Panasonic Connect Europe: 91% specjalistów ds. sprzedaży korzysta z GenAIW ostatnim raporcie opublikowanym przez Panasonic Connect Europe, ujawniono, że 91% specjalistów ds. sprzedaży korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) ...
- Brandly360 prezentuje e-book o dynamic pricing w e-commerceBrandly360, firma zajmująca się analizą rynku e-commerce, wprowadza na rynek e-book „Dynamic Pricing w e-commerce. Kompleksowy przewodnik”. Publikacja ta stanowi ...
- Comperia: Przychody 49,6 mln zł i rozwój e-commerce w 2024 rokuGrupa Comperia.pl SA opublikowała sprawozdanie finansowe za 2024 rok, które pokazuje znaczący wzrost przychodów oraz pozytywne wyniki w różnych segmentach ...
- Emil Walczak nowym dyrektorem BaseLinker w PolsceBaseLinker, dostawca systemu operacyjnego dla branży e-commerce, poinformował, że Emil Walczak objął stanowisko dyrektora generalnego na Polskę. Jako manager z ...