Naprawa drukarek atramentowych, typowe objawy awarii

Drukarki atramentowe z racji swoich niewielkich najczęściej rozmiarów są najchętniej eksploatowane wśród użytkowników prywatnych. Nie bez znaczenia jest także niska cena oraz dostępność. Kolejną niewątpliwą zaletą jest ich lekkość, co znacznie ułatwia instalację oraz umiejscowienie sprzętu nawet w niewygodnej konfiguracji.

Naprawa drukarek atramentowych, typowe objawy awarii 1

Naprawa drukarek atramentowych, typowe objawy awarii

Naprawa drukarek atramentowych, typowe objawy awarii 2

Drukarki atramentowe z racji swoich niewielkich najczęściej rozmiarów są najchętniej eksploatowane wśród użytkowników prywatnych. Nie bez znaczenia jest także niska cena oraz dostępność. Kolejną niewątpliwą zaletą jest ich lekkość, co znacznie ułatwia instalację oraz umiejscowienie sprzętu nawet w niewygodnej konfiguracji.

Przyczyny awarii

Jak każde urządzenie mechaniczne drukarki również podlegają kaprysom, odmawiając od czasu do czasu posłuszeństwa, jednak w większości przypadków nie są to sytuacje wymagające skomplikowanych działań. Zanim zdecydujemy, że niezbędna jest naprawa drukarek atramentowych, warto zapoznać się z najczęściej występującymi objawami niesprawności i sposobami ich samodzielnego usunięcia:

  • Kartridż nie mieści się w urządzeniu. To zdarza się często początkującym użytkownikom. Pojemnik musi odpowiadać konkretnemu typowi sprzętu. Informacje o kompatybilności znajdują się na opakowaniu. Poza tym kartridże zabezpieczone są na czas transportu osłonkami zapobiegającymi między innymi wylaniu się tuszu. Należy je zdjąć przed instalacją pojemniczka.
Naprawa drukarek atramentowych, typowe objawy awarii 3
  • Drukarka nie drukuje po instalacji. Po sprawdzeniu poprawności połączeń kablowych z komputerem oraz gniazdem zasilania trzeba skupić się na oprogramowaniu. Wraz ze sprzętem w opakowaniu powinna znajdować się także płyta ze sterownikami przeznaczonymi konkretnie do instalowanej drukarki. Można je także znaleźć na stronie producenta. Podobnie jak wspomniane kartridże, oprogramowanie musi być przeznaczone dla konkretnej drukarki, z tego powodu nie należy się spieszyć, zapoznając się dokładnie z instrukcją instalacji.
  • Niedziałający kartridż. Wspomniane wcześniej zabezpieczenia transportowe chronią tusz przed zasychaniem. Częste zmiany kartridżów powodują właśnie tę przypadłość. Należy w takim przypadku uruchomić opcję czyszczenia dysz oraz wykonać kalibrację wydruku.
  • Zacięty papier. Nieprawidłowo włożony papier ma tendencję do blokowania wałków prowadzących. Należy go delikatnie usunąć i w razie zagięć zainstalować nowy.
  • Plamy na wydruku. Świadczą o rozlaniu się tuszu wewnątrz sprzętu. Najczęściej jest to spowodowane niewłaściwym transportem sprzętu, niesprawnością kartridża lub błędami w trakcie instalacji. W takim wypadku niezbędne może okazać się czyszczenie drukarek bądź drukarki.
  • Mierna jakość wydruków. Może być spowodowana zbyt dużym zróżnicowaniem zadań. W przypadku drukowania nawet dużej ilości stron z jednolitą treścią jakość będzie znacznie lepsza aniżeli w sytuacji, gdy tematyka drukowania zbyt często się zmienia. Najczęściej nie należy tego traktować jako awarię, lecz jako uwarunkowanie techniczne sprzętu. Zmniejszenie dynamiki drukowania powinno wyeliminować tę niedogodność. Oczywiście w przypadku powtarzania się takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do fachowców.

Profesjonalny serwis

Drukarki, mimo swojej prostoty konstrukcyjnej, są urządzeniami delikatnymi. W wielu przypadkach dokonując samodzielnych napraw łatwo uszkodzić posiadany sprzęt. Dostęp do serwisów, szczególnie w większych miastach nie jest specjalnie trudny, dlatego naprawa drukarek atramentowych w Warszawie (https://regulservis.pl/drukarki-mfp-ksero/naprawa-drukarek-atramentowych/), Krakowie lub innym mieście jest możliwa niemal na telefon.

Zanim jednak zdecydujemy się na wezwanie profesjonalistów, warto poznać dokładnie swój sprzęt, który za pośrednictwem znaków świetlnych oraz komunikatów na ekranie komputera dość szczegółowo opisuje ewentualne niedomagania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top