Rodzaje koparek

Każdy wie, jak wygląda koparka, ale nie każdy już ma pojęcie, na jakich zasadach działa. Ten, kto decyduje się na zakup koparki, powinien zebrać konkretną wiedzę na temat tej maszyny budowlanej, zapoznać się z jej parametrami, gabarytami i osprzętem, jaki może być do niej montowany. A następnie ocenić, jaki jej rodzaj będzie najbardziej odpowiedni do zapotrzebowania.

Rodzaje koparek 1

Co do czego, czyli sprawdzamy podstawowe rodzaje koparek

Wiele firm wciąż rozszerza swoją ofertę, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, dlatego wybrać tę najlepszą maszynę wcale nie jest łatwo. Przede wszystkim pierwsze i najważniejsze kryterium wyboru powinno wynikać z odpowiedzi na pytanie – jakiego typu prace będą wykonywane za pomocą koparki i czy będzie ona wykorzystywana cały czas do tego typu działań? 

Koparka – podstawowa maszyna budowlana

Jeśli jest choć najmniejsza przesłanka, że koparka posłuży w przyszłości również do innych zadań, warto bardzo dobrze przemyśleć zakup, aby jak najlepiej dobrać parametry i wyposażenie do planowanych realizacji. Może też się okazać, ze zamiast koparki, lepsza okaże się koparko-ładowarka. Generalnie koparka służy do oddzielania urobku i ładowania go na inne pojazdy lub wywożenia na składowiska. Najczęściej tego typu maszyny budowlane można spotkać na placu budowy i wszędzie tam, gdzie powstają nowe budynki. 

Tak, jak zostało wyżej wspomniane, maszyny te różnią się od siebie budową, w zależności od wykonywanych prac, ale mają też kilka cech wspólnych. Na pewno jest to podwozie, będące zespołem nośnym koparki oraz nadwozie, czyli miejsce, gdzie znajduje się aparatura sterująca, kabina oraz napęd. Na nadwoziu montowany jest także osprzęt roboczy, potrzebny do wykonywania konkretnych prac budowlanych na określonym terenie. Z kolei bardzo ważna część koparki – ramię i łyżka służąca do wybierania urobku, znajduje się na wysięgniku koparki, którego działanie opiera się na mechanizmie siłownika hydraulicznego. Wiemy już jakie cechy łączą wszystkie koparki. Sprawdźmy teraz, co różni jej poszczególne rodzaje.

Minikoparka

Mówiąc najprościej, minikoparka to stosunkowo niewielkich rozmiarów koparka, służąca do wykonywania mniej skomplikowanych prac budowlano-transportowych. Za pomocą takiego sprzętu można dokonywać przeładunków materiałowych na niewielkiej powierzchni. To niezwykle ceniony pojazd, szczególnie wśród osób, które zdecydowały się na rozwinięcie własnego biznesu budowlanego. 

Minikoparka wjedzie prawie wszędzie, nie zniszczy dużych połaci terenu i nie obsypie się pod nią grunt. Bez problemu można więc użyć jej do drobnych prac na małej działce czy wywozu gruzu. Odśnieżanie, równanie terenu, pogłębianie rowów, równanie dróg czy niewielkie wyburzenia – także takie zadania można wykonać za jej pomocą. Oczywiście można do niej zamontować dodatkowy osprzęt, dlatego jest to pojazd wszechstronny. Obecnie minikoparki są maszynami budowlanymi mocno rozbudowanymi, jeśli chodzi o zaawansowane parametry techniczne, dlatego chętnie się je wykorzystuje wielozadaniowo – zastępują pracowników fizycznych, tzw. „kopaczy”. 

Oczywiście jest to także podyktowane względami ekonomicznymi, ponieważ koszty wynajęcia kilkunastu pracowników, zamiast kupna minikoparki i zatrudnienia jednego czy dwóch operatorów, są znacznie mniejsze, kiedy patrzy się na całość perspektywicznie. Wydatek większej sumy na minikoparkę zwróci się po niedługim czasie, szczególnie wtedy, gdy nie będzie to sprzęt nowy. Wystarczy dobrze rozejrzeć się na portalach z ogłoszeniami, oferującymi tego typu maszyny budowlane (np. https://www.truck.pl/pl/c/maszyny-budowlane/minikoparki/), aby znaleźć lukratywne, atrakcyjne oferty.

Koparka gąsienicowa

To wyjątkowe koparki lub minikoparki, które służą do zadań realizowanych na terenie trudnym – grząskim, wyboistym czy nasypowym. Ich układ bieżny oparty na gąsienicach pozwala na wjechanie maszyną prawie wszędzie, ponieważ występuje większa przyczepność pojazdu do podłoża oraz mniejszy nacisk na jedno, konkretne miejsce. Na pewno więc nie ugrzęźnie na bagnistym terenie, ani nie poślizgnie na gruncie sypkim. Koparki gąsienicowe nie są jednak bez wad – mianowicie nie mogą poruszać się po zwykłej nawierzchni asfaltowej, dlatego muszą być osobno transportowane na miejsce pracy. 

Istnieje jednak możliwość zakupienia nakładek gumowych na koła, aby zabezpieczyć utwardzaną nawierzchnię, po której miałaby poruszać się koparka. Transport takiej maszyny budowlanej może być uciążliwy i będzie wymagał większego nakładu kosztów, ale niestety tylko za pomocą koparki gąsienicowej da się wjechać na trudny teren oraz bezpiecznie wykonać skomplikowaną pracę. Ich napęd jest żywotniejszy niż napęd kołowy, ponieważ może wytrzymać min. 3 tys. godzin pracy (przy unikaniu asfaltowych nawierzchni). Koparki gąsienicowe osiągają prędkość ok. 25-30 km na godzinę.

Tutaj znajdziesz więcej ofert koparek gąsienicowych: https://www.truck.pl/pl/c/maszyny-budowlane/koparki-g%c4%85sienicowe/

Koparka kołowa

Koparki kołowe nie są tak potężne, jak koparki gąsienicowe. Używa się ich szczególnie do robót wykonywanych w mieście, np. przy różnych pracach drogowych. Montując do koparki kołowej odpowiedni sprzęt, np. frezarkę do asfaltu, młot pneumatyczny czy wiertnicę, można wykonywać szereg różnych zadań, dlatego jest to maszyna bardzo uniwersalna. 

Koparka kołowa charakteryzuje się także tym, że jest bardziej zwinna, niż pojazd gąsienicowy, a dzięki kołowemu układowi jezdnemu może poruszać się także po drogach publicznych (nie ma więc potrzeby osobnego transportu na miejsce budowy, dlatego praca z nią jest łatwiejsza). Prędkość rozwijana przez tego typu maszynę budowlaną oscyluje w granicach 40 km. na godzinę.

Używane koparki kołowe: https://www.truck.pl/pl/c/maszyny-budowlane/koparki-ko%c5%82owe/

Koparko-ładowarka

Tego typu maszyna budowlana stanowi połączenie cech koparki i ładowarki. Wykorzystywana jest do przeróżnych prac drogowych, a także w gospodarstwach rolnych, dzięki szerokim możliwościom dołączenia do niej odpowiedniego osprzętu. Są to różnego rodzaju łyżki, np. służące do skarpowania, czy opatrzone widłami, odśnieżarki, zamiatarki, młoty wyburzeniowe, wiertnice hydrauliczne czy frezarki do asfaltu i wiele innych. 

Główna różnica między koparką a koparko-ładowarką jest taka, że koparka posiada tylko i wyłącznie wysięgnik, najczęściej zakończony łyżką. Koparko-ładowarka również wyposażona jest w taki wysięgnik, ale po drugiej stronie może mieć zamontowane ww. osprzęt. Zazwyczaj jej układem bieżnym są koła, a o wiele rzadziej gąsienice, dlatego zazwyczaj przypomina zwykły pojazd. Maszyn budowlanych jest mnóstwo, a wśród nich koparki i koparko-ładowarki zajmują miejsce szczególne. 

Tutaj znajdziesz oferty koparko-ładowarek na sprzedaż: https://www.truck.pl/pl/c/maszyny-budowlane/koparko-%c5%82adowarki/

Dokładne poznanie ich parametrów i budowy pozwoli dokonać każdemu, jak najlepszego wyboru, aby zakup był opłacalny i praktyczny. Tak, jak już zostało wyżej wspomniane, warto zaglądać na dobre portale z ogłoszeniami – znajdujące się tam ładowarki, koparko-ładowarki czy koparki o różnych parametrach, gabarytach, osprzęcie i układach jezdnych, można kupić w bardzo w atrakcyjnej cenie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top