VPS czy mały serwer dedykowany? Pomagamy w optymalnym wyborze usługi

Przedsiębiorcy muszą podejmować decyzje biznesowe w tematach, które niejednokrotnie bywają im obce. Dynamiczny wzrost znaczenia internetu w rozwoju firm sprawia, że trzeba być widocznym i konkurencyjnym w sieci, co jest związane chociażby z hostingiem. Ten tekst pomoże Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: jakie rozwiązanie przyniesie więcej korzyści? VPS czy mały serwer dedykowany?

Do książek telefonicznych (prawie) nikt już nie zagląda

Na początek kilka statystyk potwierdzających, że dziś aktywność przedsiębiorcy w internecie nie powinna się ograniczać do komunikacji drogą e-mailową czy założeniem wizytówki. Program Trust Trader sprawdził co i gdzie jest najczęściej poszukiwane przez Polaków. Wyniki ankiety nie pozostawiają złudzeń – 100 proc. pytanych odpowiedziało, że w internecie szuka informacji na temat firmy, 64 proc. wspiera się opiniami znajomych, 7 proc. spogląda na banery reklamowe, a zaledwie 1 proc. w tym celu korzysta z książki telefonicznej.

Oto 5 najbardziej poszukiwanych przez Polaków branż (na podstawie wpisywanych fraz) w 2013 r.:

 • noclegi, agroturystyka, hotele – 1 289 320 wyszukań (średnia miesięczna)
 • kosmetyczka, fryzjerstwo – 1 253 050
 • pizzeria, restauracja – 1 023 870
 • architekci – 759 050
 • lekarze – 728 560

Kilkadziesiąt tysięcy wyszukań odnotowano także dla haseł: mechanika samochodowa, usługi budowlane, stomatolog, a nawet stolarstwo. Wyszukiwarka internetowa to podstawowe narzędzie dla konsumentów – znak naszych czasów, do którego nie można podchodzić z dystansem, żeby nie pozostać daleko w tyle za konkurencją.

Hosting, a co to właściwie jest?

Internet z każdym kolejnym rokiem jest coraz ważniejszym narzędziem biznesowym i przynosi ze sobą szerokie możliwości rozwijania działalności gospodarczej. Optymalnie dobrany hosting odgrywa w tym spore znaczenie.

Co kryje się pod tą obcojęzyczną nazwą? Tak, jak towar musi być gdzieś magazynowany, tak i pliki tekstowe, grafiki czy multimedia z Twojej strony internetowej należy gdzieś umieścić i udostępniać. Tym miejscem jest serwer, który powinien charakteryzować się przede wszystkim niezawodnością. Gwarantowana dostępność usługi (SLA) na poziomie 99,9 proc. świadczy o bezawaryjności niemal przez cały rok. Krótkie przerwy mogą się zdarzyć w wyniku działań konserwacyjnych, awarii lub cyberataku. Warto również postawić na ofertę z całodobowym wsparciem technicznym i jak najprostszą obsługą, gdy przedsiębiorca nie zamierza poświęcać czasu na administrowanie i konfigurację.

Serwer VPS vs. mały serwer dedykowany

A teraz przejdźmy do meritum. Użytkownik serwera dedykowanego  posiada moc obliczeniową tylko i wyłącznie na własne potrzeby. Natomiast VPS jest skierowany do większej grupy klientów – zasoby serwera są dzielone pomiędzy nimi. Należy jednak pamiętać, że usługodawcy VPS gwarantują określone parametry, dzięki czemu szybkość i stabilność wyświetlania Twojej witryny nie jest uzależniona od aktywności innych – nawet w przypadku gigantycznego ruchu.

Poniżej obrazujemy, jak w pratyce wyglądają rozbieżności pomiędzy VPS a serwerem dedykowanym. Podstawę do treści umieszczonych w grafice stanowi oferta NetDC.pl ( https://www.netdc.pl/serwery-vps ). Do porównania wybraliśmy podstawowe pakiety w wersji skróconej na potrzeby artykułu.

141823513106302800

Różnice widać na pierwszy rzut oka. Za serwer dedykowany trzeba zapłacić znacznie więcej, ale w zamian otrzymujemy zdecydowanie lepszą specyfikację sprzętową, ale mocniejszy serwer nie znaczy, że najbardziej opłacalny dla Twojego biznesu.

Serwer dedykowany z uwagi na mocne parametry jest przeznaczony przede wszystkim dla:

 • firm oferujących usługi internetowe na szeroką skalę
 • większych sklepów internetowych
 • stron z duża ilością plików multimedialnych
 • streamingu wideo
 • hostingu serwera gry

Z kolei VPS doskonale sprawdzi się w przypadku:

 • mniejszych sklepów internetowych
 • strony firmowej i obsługi poczty elektronicznej
 • bloga czy forum.

Warto wspomnieć, że w przypadku znaczącego zwiększenia ruchu na stronie można dokonać modyfikacji parametrów serwera VPS – bez przerw w działaniu serwisu i konieczności przenoszenia danych.

Źródło: Informacja prasowa https://www.netdc.pl/serwery-vps

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top