Z czym wiąże się restrukturyzacja firmy?

Dawniej, kiedy przedsiębiorstwo popadało w poważne kłopoty finansowe, czekało je bankructwo. Teraz przedsiębiorcy mają nowe narzędzie do walki z problemami, jakim jest restrukturyzacja. Dzięki niej nie tylko mogą uniknąć ogłoszenia upadłości, ale w dłuższej perspektywie mogą znacząco swoją sytuację poprawić.

Z czym wiąże się restrukturyzacja firmy? 1

Pod pojęciem restrukturyzacji kryje się rodzaj postępowania sądowego, w którym dłużnik ma nowy plan regulacji zobowiązań. Oznacza to, że kiedy firma traci płynność finansową i nie jest w stanie regularnie spłacać swoich zobowiązań, nie musi od razu brać pod uwagę ogłoszenia upadłości. Restrukturyzacja jest ratunkiem przed egzekucją komorniczą.

Od czego zależy powodzenie restrukturyzacji?

Chociaż efektem restrukturyzacji ma być poprawa kondycji finansowej organizacji, wiąże się z wieloma zmianami i koniecznością wyjścia ze strefy komfortu. A to już jest trudne. Poza tym ważne jest również to, w jaki sposób firma się do tego przygotuje i jak cały proces będzie przebiegać. Kluczowa jest trafna diagnoza obszarów, w których są największe uchybienia i wymagają wdrożenia usprawnień i zmian. Tak samo trzeba sprawdzić, które działy dają zyski, a które wiążą się ze stratami i należałoby je zlikwidować.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że do analizy kondycji firmy najlepiej zatrudnić specjalistę z zewnątrz. Będzie w stanie obiektywnie zdiagnozować problem, a przez swoje doświadczenia pomoże sprecyzować, jakie kroki są najlepszym rozwiązaniem. Do analiz trzeba przygotować wiele dokumentów firmowych, w tym poufnych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Dlatego warto skorzystać z Virtual Data Room. Daje to maksimum bezpieczeństwa i kontroli, a przy tym sprawi, że cały proces będzie przebiegać sprawniej.

Restrukturyzacja nie zawsze taka sama

Na podstawie oceny możliwości wprowadzenia zmian w firmie wybiera się jeden z kilku typów postępowania restrukturyzacyjnego. Może to być zatwierdzenie układu, w którym postępowanie pozasądowe prowadzi doradca restrukturyzacyjny. O ile przy zatwierdzeniu układu sąd nie musi brać udziału, o tyle już w kolejnych trzech typach postępowań już tak. Pierwszym z nich jest przyspieszone postępowanie układowe. Drugi rodzaj to postępowanie układowe i trzeci postępowanie sankcyjne.

Korzyści płynące z restrukturyzacji

Przede wszystkim restrukturyzacja pozwala uniknąć bankructwa i pozwala zapanować nad finansami. Proces restrukturyzacji w pewnym stopniu zabezpiecza przed działaniami wierzycieli. Dzięki temu można na przykład uniknąć zajęcia rachunku bankowego. Ponadto firma ma więcej czasu, by odbudować swoją pozycję, a także z powrotem zdobyć zaufanie klientów i partnerów biznesowych. Restrukturyzacja może dać możliwość pozyskania nowych źródeł finansowania.

Dzięki restrukturyzacji nie tylko właściciel firmy zyskuje komfort psychiczny, ale również jego wierzyciele. Mają większą pewność, że przedsiębiorstwo będzie w stanie uregulować swoje zobowiązania. Mogłoby to być niemożliwe, gdyby była ogłoszona upadłość.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top