Dokumentami elektronicznymi posługujemy się coraz częściej. Dzięki nim możemy nie tylko oszczędzać swój czas i pieniądze, ale również środowisko.
Zgodnie z polskimi przepisami archiwizacja dokumentów elektronicznych musi spełniać konkretne wymagania. O czym należy pamiętać?
Jednym z najczęściej używanych dokumentów elektronicznych są faktury elektroniczne, czyli w skrócie e-faktury. Firmy coraz częściej odchodzą od papierowych faktur na rzecz tych w formie elektronicznej. Dzięki temu nie tylko ograniczają swoje koszty, ale również usprawniają obieg informacji w jednostce.
Aktualnie, zgodnie z przepisami, należy uzyskać zgodę kontrahenta na dostarczanie mu dokumentów elektronicznych – nie musi być to jednak pisemne oświadczenie, ale też e-mail czy wiadomość ustna. Ta zmiana sprawiła, że e-faktur wystawia się jeszcze więcej. Jak jednak należy przechowywać tego rodzaju dokumenty?
Przechowywanie faktur i e-faktur zgodnie z przepisami
Warunki, w jakich prowadzona ma być archiwizacja dokumentów elektronicznych, określają przede wszystkim Ustawa o rachunkowości, a także Ustawa od podatku od towarów i usług, czyli Ustawa VAT.
Zgodnie z przepisami dokumenty księgowe należy przechowywać w jednostce:
- w postaci oryginalnej
- w porządku zgodnie ze sposobem prowadzenia ksiąg
- z podziałem na okresy sprawozdawcze
- z oznaczeniem zbiorów i dokumentów przez ich rodzaj i symbol końcowych lat i numerów w zbiorze
- w sposób pozwalający ich łatwe znalezienie
Warto spojrzeć bliżej na pierwszy wymóg, czyli na wymóg oryginalności. Zgodnie z przepisami oznacza to, że dokumenty i archiwizacja dokumentów elektronicznych mają gwarantować autentyczność pochodzenia, integralność treści, a także powinien być czytelny.
Faktura elektroniczna także musi spełnić wymóg autentyczności, integralności i czytelności. Autentyczność pochodzenia oznacza, że nie może być wątpliwości co do tożsamości podmiotów w fakturze. W fakturze nie można dokonywać zmiany danych, ponieważ to zaburzy jej integralność. Czytelność oznacza po prostu, że dokument elektroniczny powinien w jasny, czytelny sposób prezentować wszystkie wymagane informacje.
Oczywiście, powstaje również kwestia tego, jak dokładnie przechowywać takie dokumenty elektroniczne. Czy archiwizacja dokumentów elektronicznych oznacza przechowywanie ich na dysku twardym? A może w chmurze? Jak je zabezpieczyć?
Aby można przechowywać dokumenty w formie elektronicznej, należy:
- przechowywać je w sposób należyty zgodnie z chronologią, z opisami, pozwalającymi na łatwe odszukanie,
- chronić je przed niedozwolonymi zmianami, zniszczeniem, zmianami przez osoby niepowołane,
- wykorzystywać nośniki danych odporne na zagrożenia,
- dobrać właściwe metody ochrony zewnętrznej – mowa tu o kontroli dostępu, odpowiednim bezpieczeństwie sprzętu
- systematycznie przeprowadzać kopie zapasowe, aby nie doszło do sytuacji, że dokumenty zostaną uszkodzone, wykasowane, zniszczone w wyniku awarii czy błędu człowieka
- zapewnić ochronę programów i danych systemu przed zniszczeniem lub nieupoważnionym dostępem
Oczywiście, archiwizacja dokumentów elektronicznych musi odbywać się również na określony czas – aż do momentu przedawnienia obowiązku podatkowego.
Dokumenty można przechowywać na dysku twardym lub w chmurze, z zastrzeżeniem natychmiastowego dostępu w razie kontroli. Można również zdać się na operatora EDI, na przykład edison.pl, który zapewni dokumentom elektronicznym całkowite bezpieczeństwo.
Istnieje także możliwość przechowywania dokumentów w wersji elektronicznej poza granicami kraju – archiwizacja dokumentów elektronicznych w chmurze często ma miejsce na serwerach zlokalizowanych w innych krajach. Wtedy przepisy wskazują, że należy zapewnić organom dostęp on-line do tych faktur i możliwość ich pobrania i przetwarzania.
Podsumowując, archiwizacja dokumentów elektronicznych może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę, ale może on również skorzystać ze wsparcia firm zewnętrznych, które mają w tej dziedzinie doświadczenie i dysponują odpowiednimi systemami. Niezależnie od wybranej metody, dokumenty muszą być przechowywane zgodnie z prawem.
Wpisy promowane
- Czym są umiejętności interpersonalne i w jaki sposób je rozwijać?Umiejętności interpersonalne to istotny element zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Obejmują zdolność komunikacji, empatii, asertywności oraz umiejętność pracy ...
- Zrównoważone urządzenia firmy Mewa do czyszczenia części to mniej zagrożeń na stanowisku roboczymW ciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie zmienił się sposób produkcji i serwisowania samochodów. Widoczne jest to szczególnie w warsztatach samochodowych – ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 15.05.2025 Javeloper 2025
- 20-21.05.2025 E-Commerce Connect
- 21-22.05.2025 V FORUM LOYALTY PLANET 360°
- 21.05.2025 VII Kongres MIT Sloan Management Review Polska
- 04-05.06.2025 VI FORUM DIGITAL EVOLUTION FOR PHARMA & MEDICAL
- 04-05.06.2025 Perspektywy Women in Tech Summit
- 10.06.2025 IT Unplugged
- 30.06-01.07.2025 Code Europe
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!