3 kroki do założenia strony WWW

Założenie strony WWW może być łatwiejsze niż ci się wydaje. Nie musisz być programistą, żeby twoja strona firmowa czy portal mogły zacząć działać. Być może pojęcia, takie jakie hosting czy domena są ci obce – wyjaśniamy zatem, co oznaczają i opisujemy, jak w 3 krokach możesz założyć własną stronę.

3 kroki do założenia strony WWW 1
Secure encrypted internet concept. LCD screen shot with design evoke internet browser.

Po pierwsze: domena

Domena to adres strony WWW, który składa się z nazwy, kropki i rozszerzenia. W przypadku adresu twojafirma.pl „twoja firma” jest nazwą, a „pl” rozszerzeniem. Adres może się kończyć również innymi rozszerzeniami, np. globalnym .com, lokalnym .czest.pl czy niemiecką domeną narodową .de, ale również jedną z tzw. nowych domen, np. .marketing czy .pizza. Czy to oznacza, że możesz skorzystać z dowolnego rozszerzenia? Rejestracja niektórych wymaga spełnienia dodatkowych obowiązków. Np. rozszerzenie .eu jest dostępne dla obywateli Unii Europejskiej, bez względu na ich miejsce zamieszkania oraz osób, firm i organizacji mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Natomiast np. domena .asia przeznaczona jest wyłącznie dla mieszkających w regionie Azji i Pacyfiku. Inny przykład stanowi rozszerzenie .ca, czyli domena narodowa Kanady, którą mogą posługiwać się tylko obywatele tego kraju, jego stali rezydenci oraz firmy tam zarejestrowane.

Rejestracja domeny jest prosta – musisz założyć konto na stronie sprawdzonego operatora, wybrać nazwę i rozszerzenie i następnie opłacić domenę. Do niedawna możliwa była rezerwacja domen .pl na 14 dni, tzn. miałeś tyle czasu na jej opłacenie i w tym okresie nikt nie mógł jej zarejestrować. Teraz adres musisz opłacić od razu.

Skoro masz już domenę, to teraz powinieneś znaleźć usługę hostingową, dzięki której będziesz mógł uruchomić stronę WWW.

Po drugie: serwer

Żeby strona działała, musisz jej pliki umieścić na hostingu. Jest to usługa, w ramach której otrzymujesz dostęp do zasobów maszyny zwanej serwerem. Co to jest? Najprościej rzecz ujmując, jest to komputer o bardzo dobrych parametrach, który jest stale podłączony do sieci. Na jego dysku powinieneś umieścić pliki strony. Wydaje ci się, że musi to być bardzo kosztowne? Hosting w Polsce to usługa w przystępnej cenie. Pierwszy rok korzystania z oferty może cię kosztować kilkadziesiąt złotych. Są również droższe pakiety, ale te mogą ci być potrzebne dopiero wtedy, kiedy twoje strony WWW będą bardzo popularne, tj. będziesz potrzebować więcej transferu danych, większej powierzchni i ogólnie – więcej zasobów.

Opisana usługa nazywana jest inaczej serwerem współdzielonym i jest to najprostsza i najtańsza oferta hostingowa. Jeśli jednak zamierzasz założyć sklep lub spodziewasz się, że twoja strona WWW bardzo szybko zdobędzie dużą popularność i będzie odwiedzana przez nawet kilkadziesiąt tysięcy użytkowników dziennie, to weź pod uwagę VPS-a. W tym przypadku twoje możliwości będą zdecydowanie większe, ale do korzystania z tego hostingu potrzebna jest również szersza wiedza. Wybór VPS-a pozwoli ci instalować na nim aplikacje czy wybrać system operacyjny serwera. Jest to usługa dla zaawansowanych.

Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest Pro Cloud. W tym przypadku możesz dopasować usługę do swoich aktualnych potrzeb, a co istotne – płacisz tylko za faktycznie zużyte zasoby.

Po trzecie: strona WWW

Jeśli masz zarejestrowaną domenę i wybrałeś również usługę serwerową, w kolejnym kroku możesz już założyć stronę WWW. W panelu administracyjnym domeny musisz wprowadzić nazwy serwerów DNS, które otrzymałeś od firmy hostingowej – dzięki temu wywołanie adresu w przeglądarce spowoduje, że uruchomi się strona, która znajduje się na twoim hostingu.

Jak łatwo założyć stronę WWW? Pierwszy ze sposobów jest najłatwiejszy i nie wymaga od ciebie nawet zakupu hostingu – wystarczy, że zdecydujesz się na kreator stron WWW w home.pl. W przypadku tej usługi wybierasz pakiet, biorąc pod uwagę, z ilu podstron ma się składać twój serwis. Następnie dobierasz szablon i wypełniasz stronę danymi na podobnej zasadzie jak w dokumencie tekstowym. Możesz m.in. dodać moduły, takie jak: komentarze, zdjęcia, filmy czy muzyka. Takie rozwiązanie sprawdzi się na blogu czy stronie firmowej, ale nie będzie dobrym pomysłem w przypadku często aktualizowanego portalu.

Żeby łatwo zainstalować stronę, która daje zaawansowane możliwości, skorzystaj z instalatora aplikacji. To jedna z funkcji, jakie oferuje hosting WWW. Na czym polega ta usługa? Wystarczy, że wybierzesz system, jaki chcesz zainstalować, podasz kilka podstawowych danych, jak adres e-mail czy nazwa administratora i gotowe. W ten sposób możesz założyć stronę m.in. na takich systemach jak WordPress czy Joomla!

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top