4 największe mity dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Dla pracodawców zatrudnienie osoby niepełnosprawnej zwykle wydaje się niemałym wyzwaniem organizacyjnym i jednocześnie sporym problemem w porównaniu z innymi pracownikami.

1287062_19628839Wielu pracodawców uważa, że zatrudnienie osoby niepełnosprawnej jest dużym obciążeniem przede wszystkim pod kątem formalności oraz dodatkowych obowiązków związanych z zatrudnieniem takiego pracownika. Ponadto pojawiają się obawy związane z przygotowaniem stosownego stanowiska pracy, które odpowiadałoby osobie z niepełnosprawnością. Pojawiają się jeszcze inne mity, które przekładają się na gorszą sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy – oto 4 najczęściej powielane.

Mit 1. Osoba niepełnosprawna zawsze jest gorszym pracownikiem od osoby bez niepełnosprawności

Przede wszystkim każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie, ponieważ bardzo dużo zależy od zakresu niepełnosprawności pracownika, a także od jego obowiązków na stanowisku pracy. Oczywiście, niepełnosprawni nie mogą realizować wszystkich prac, niemniej jednak wielu z nich jest w stanie podejmować się szeregu różnych zadań nie gorzej niż pracownicy pełnosprawni.

Wśród osób niepełnosprawnych znajdują się również bardzo wykwalifikowani ludzie, z wyższym wykształceniem, którzy specjalizują się w pożądanych na rynku pracy dziedzinach, co powoduje, przez co mogą stać się wartościowymi członkami zespołu. Wobec tego może się okazać, że dla pracodawcy zatrudnienie niepełnosprawnego będzie przyszłościowym posunięciem, także pod względem dofinansowań i ulg udzielanych przez państwo.

Mit 2. Pracodawcy nie zyskują na zatrudnieniu osób niepełnosprawnych

Oprócz szansy na uzyskanie zmotywowanego pracownika pracodawcy mogą osiągnąć także inne korzyści z jego zatrudnienia. Przede wszystkim zachęceniem jest zysk ekonomiczny przez zmniejszenie kosztów pracy za sprawą comiesięcznych dofinansowań do wynagrodzenia. Również pracodawca może otrzymać dofinansowanie na przeszkolenie osób niepełnosprawnych, a także przystosowanie i wyposażenie ich stanowisk pracy.

Ponadto pracodawca zyskuje pozytywny wizerunek jako firma przełamująca bariery i wspomagająca osoby niepełnosprawne, co przekłada się na większe zaufanie klientów.

Mit 3. Przystosowanie stanowiska pracy do potrzeby osób niepełnosprawnych jest bardzo drogie

Nie wszystkie miejsca pracy wymagają prowadzenia zaawansowanych prac związanych z ich przystosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych, na przykład w przypadku pracowników z cukrzycą, chorobami układu oddechowego.

Ponadto, jak już wspomnieliśmy, pracodawca jest również w stanie otrzymać dofinansowanie na wyposażenie oraz przystosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej pod warunkiem zatrudnienia jej na wskazany okres.

Mit 4. Formalności związane z PFRON są bardzo skomplikowane

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że formalności dotyczące dofinansowań PFRON są bardzo skomplikowane. Teraz jednak nie trzeba zajmować się nimi samodzielnie, ponieważ można skorzystać z kompleksowej pomocy agencji pracy, które świadczą usługi outsourcingowe dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych.

W agencji pracy Capital Work pracodawcy mogą łatwiej znaleźć wykwalifikowanych pracowników na różne stanowiska pracy i otrzymać pełną pomoc związaną z ich zatrudnieniem, a tym samym optymalizacją wpłat do PFRON. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: capitalwork.pl.

Wpisy promowane

Wydarzenia

4. Data Economy Congress
07.10.2024 - 08.10.2024
CyberTrust 2024
07.10.2024 - 08.10.2024
AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top