20 października b.r. policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej z Sopotu zatrzymali w miejscu zamieszkania 31-letniego mieszkańca Sopotu, administratora oraz twórcę płatnych serwisów internetowych, na których bezprawnie rozpowszechniał ponad 3 tys. filmów o wartości około 240 tys. Jest to jedna z największych tego typu akcji w Polsce, kiedy zatrzymany zostaje sprawca rozpowszechniający filmy w takiej liczbie tytułów i na tak wielką skalę.
W czasie przeszukania policjanci zabezpieczyli 2 komputery, 2 dyski twarde oraz 415 płyt CDR i DVDR zawierających nielegalnie skopiowane filmy oraz pirackie programy komputerowe. Wartość programów komputerowych wyceniona została wstępnie na 30 tys. zł. Zabezpieczono również 10 tys. zł pochodzące z działalności przestępczej.
W ramach prowadzonej od kilku miesięcy działalności gospodarczej 31-letni mieszkaniec Sopotu za pośrednictwem założonych przez siebie płatnych serwisów internetowych poświęconych tematyce filmowej nielegalnie rozpowszechniał przeszło 3 tysiące filmów. Serwisy działały w ramach ponad dwustu domen internetowych. Dostęp do zasobów multimedialnych na tych stronach odbywał się po wysłaniu płatnego smsa. W zależności od wartości wysłanego smsa internauta otrzymywał określony czas dostępu do filmów wybranych z udostępnionej przez sprawcę bazy.
Za nielegalne rozpowszechnianie utworów grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania tego przestępstwa stałe źródło dochodu albo działalność przestępną sankcja wzrasta do lat 5. Natomiast za uzyskanie cudzego programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Mariusz Kaczmarek z Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej, organizacji współpracującej z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zwalczaniu piractwa filmowego nie kryje satysfakcji z działania policjantów z Trójmiasta: To jedna z największych tego rodzaju spraw. Przyjąć należy, że każdy z 3 tysięcy filmów był wielokrotnie nielegalnie odtwarzany, co ma znaczny wpływ na wysokość strat ponoszonych przez producentów. Sprawca działał sprytnie i na szeroką skalę, więc tym większe słowa uznania należą się policji. Takie same słowa uznania należy skierować pod adresem prokuratury sopockiej, która nie wyklucza objęcia postępowaniem klientów korzystających z nielegalnych serwisów. Bartłomiej Witucki, koordynator Business Software Alliance, organizacji zrzeszającej czołowych producentów oprogramowania i zajmującej się zwalczaniem piractwa komputerowego w Polsce i na świecie dodaje: Ta sprawa to jeszcze jeden dowód, że w Internecie nikt nie jest anonimowy i że każda nielegalna działalność w sieci pozostawia ślady pozwalające na identyfikację sprawcy.
http://www.pomorska.policja.gov.pl/serwisb.php?nr=10928
Wpisy promowane
- Pozycjonowanie sklepu internetowego – ile to kosztuje?Prowadzisz sklep online, ale obecne obroty nie są dla Ciebie zadowalające? W wyszukiwarce plasujesz się dopiero na 3., 6. czy ...
- Szkolenia ISO – od wymagań do przewagi rynkowej Twojej organizacjiRosnąca presja regulacyjna, oczekiwania klientów oraz potrzeba budowania przewagi konkurencyjnej sprawiają, że szkolenia ISO wchodzą na stałe do strategii rozwojowych ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 15.05.2025 Javeloper 2025
- 20-21.05.2025 E-Commerce Connect
- 21-22.05.2025 V FORUM LOYALTY PLANET 360°
- 21.05.2025 VII Kongres MIT Sloan Management Review Polska
- 04-05.06.2025 VI FORUM DIGITAL EVOLUTION FOR PHARMA & MEDICAL
- 04-05.06.2025 Perspektywy Women in Tech Summit
- 10.06.2025 IT Unplugged
- 30.06-01.07.2025 Code Europe
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!