W sierpniu 2018 roku ogólna liczba ludności na świecie wyniosła 7,63 miliarda. Ta liczba rośnie z każdą minutą. Około 1,5 miliarda ludzi mówi po angielsku. Istnieje prawie 7000 znanych języków. Jednak to właśnie angielski nadal dominuje w globalnej gospodarce, zwłaszcza w biznesie międzynarodowym. Widać to dobrze w świecie programistów. Niezależnie od oryginalnego języka programowania, większość słów kluczowych nadal jest po angielsku.
Gdzie to wszystko się zaczęło?
Charles Babbage, angielski matematyk, filozof, wynalazca i inżynier, opracował koncepcję cyfrowego programowalnego komputera. Jest określany “ojcem komputerów”. Wynalazł pierwszy komputer mechaniczny na początku XIX wieku. Doprowadziło to w końcu do bardziej złożonych projektów elektronicznych, z których wywodzą się wszystkie podstawowe idee związane ze współczesnymi komputerami.
Inną kluczową postacią w historii programowania komputerowego jest Ada Lovelace. Często nazywano ją pierwszym na świecie programistą. Była błyskotliwą matematyczką, wizjonerką, wyprzedzała swoje czasy. Rozpoznała pełny potencjał “maszyny obliczeniowej”. Napisała pierwszy algorytm, który miał być realizowany przez taką maszynę.
Już same odkrycia Babbage i Lovelace mogą być solidnym argumentem na korzyść nauki angielskiego. Próba użycia innych języków do kodowania utrudniłaby skuteczną komunikację między programistów. Większość jest przyzwyczajona do pewnych standardów, tj. programowania po angielsku.
Stack Overflow
To otwarta społeczność dla każdego, kto programuje. Pomaga uzyskać odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące kodowania. Ułatwia współpracę z programistami na całym świecie. Zwiększa też szansę na znalezienie wymarzonej pracy. Zakładając konto, możesz uzyskać odpowiedzi na ponad 16,5 miliona pytań. Jeśli chcesz zbudować pozycję eksperta, dziel się swoją wiedzą z innymi użytkownikami.
Angielski pełni taką rolę w programowaniu, jak łacina w medycynie, włoski w muzyce, a francuski w sztuce, kulturze i dyplomacji. Jeśli chcesz zdobyć ciekawą pracę, musisz biegle posługiwać się tym językiem.
Pomaga w nauce programowania
Warto wspomnieć, że angielski dla programistów i pracowników IT pomaga na każdym możliwym etapie. Pozwala uczyć się od ekspertów na całym świecie. Kreuje wręcz nieograniczone możliwości rozwoju. Pomaga w nauce programowania. Możesz wtedy korzystać z anglojęzycznych źródeł, np. blogów, podcastów, for, kursów wideo. Zapisz się do grup dla programistów, np. na Facebooku.
Rozwój zawodowy
Przynajmniej teoretycznie programista nie musi znać angielskiego. Jeśli jednak nie chcesz ograniczać się do pracy w polskich firmach, powinieneś biegle się nim posługiwać. Wtedy możesz nawiązać współpracę z anglojęzycznymi zleceniodawcami. Uczestnicząc w międzynarodowych projektach, musisz kontaktować się z zespołem właśnie w tym języku.
Nie ma co się oszukiwać, słowa kluczowe zapożyczone są z angielskiego. Nazwy zmiennych, klas, funkcji, interfejsów muszą być podane w owym języku. Nie znając angielskiego, nie możesz swobodnie korzystać z takich źródeł, jak GitHub, czy Stock Overflow.
Wpisy promowane
- Jak pozycjonowanie stron wspiera rozwój e-commerce?Widoczność w wynikach wyszukiwania odgrywa decydującą rolę w zwiększaniu sprzedaży online. Nawet najlepsze produkty w Twoim sklepie internetowym mogą pozostać ...
- Fotowoltaika co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o energii słonecznej!W dobie rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, fotowoltaika staje się jednym z najczęściej wybieranych sposobów na generowanie energii elektrycznej. Zastanawiając ...
Wydarzenia
Brak PatronatówNajnowsze wpisy
- Black Week 2024: wzrost sprzedaży o ponad 20% na platformie IdoSellW 2024 roku Black Week okazał się niezwykle udanym okresem dla e-commerce, szczególnie dla sklepów korzystających z platformy IdoSell. W ...
- Notino odnotowuje wzrost zamówień o 29% podczas Black FridayNotino, największy europejski sklep internetowy z produktami w kategorii uroda i zdrowie, osiągnął historyczny sukces podczas tegorocznego Black Friday. W ...
- Nowe przepisy w zakresie komunikacji elektronicznej: Co zmieni się od listopada 2024 roku?Listopad 2024 przyniesie istotne zmiany w prawie komunikacji elektronicznej. Nowa ustawa, zwana PKE (Prawo Komunikacji Elektronicznej), wprowadza jednolite regulacje dotyczące ...
- Click to Pay w PayUClick to Pay to nowoczesne rozwiązanie płatnicze, które jest już dostępne w systemie PayU. Umożliwia ono właścicielom kart Mastercard szybkie ...
Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.