Badanie mikrobiologiczne wody – co to jest i jak je wykonać?

Abyśmy mogli bezpiecznie korzystać z wody do picia i kąpania, musi być ona biologicznie czysta. W tym celu przeprowadza się badanie mikrobiologiczne wody, które jest w stanie wykazać obecność niebezpiecznych dla naszego zdrowia mikroorganizmów.

Badanie mikrobiologiczne wody - co to jest i jak je wykonać? 1

Sierpniowa katastrofa ekologiczna na Odrze na nowo rozbudziła nasz lęk o jakość wód. Boimy się o to, jak czysta jest woda, którą pijemy, w której się kąpiemy i w której pływają ryby lądujące potem na naszych talerzach. Aby w porę wykryć ewentualne skażenie wody biologiczne, stosuje się profesjonalne procedury higieniczne, w tym konieczną w świetle katastrofy na Odrze mikrobiologiczną analizę wody.

Czym jest badanie mikrobiologiczne wody?

Tytułowe badanieto przeanalizowanie próbki wody w celu oszacowania rodzaju i ilości zawartych w niej mikroorganizmów. Otrzymane w ten sposób informacje na temat rodzaju i stężenia drobnoustrojów pozwalają określić to, czy woda jest zdatna do spożycia. Jest to procedura niezbędna, aby móc bezpiecznie korzystać z plaż i basenów. Przede wszystkim jednak badanie to pomaga utrzymać rygorystyczne przepisy dotyczące jakości wody do picia.

Regularny monitoring bezpieczeństwa wody prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna. Pilnuje ona jakości wody w stacjach uzdatniania, w wodociągach, ośrodkach zdrowia, na osiedlach mieszkaniowych, zakładach pracy, a także na basenach i kąpieliskach. Częstotliwość badań jakości wody zależy m.in. od tego, czy jest to woda pitna, przeznaczona do rekreacji czy wykorzystywana przy produkcji żywności.

Kiedy jest potrzebne?

Tytułowe badanie jest niezbędne w przypadku obiektów, na które nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Obowiązuje więc w przypadku wszystkich obiektów, w których ludzie korzystają z wody do picia czy kąpania. Co więcej, badanie to należy przeprowadzić także wtedy, gdy nastąpiła zmiana w sieci wodociągowej. Na przykład podczas remontu czy przebudowy budynku.

Gdzie zamówić mikrobiologiczne badanie wody?

Grupa chorobotwórczych bakterii, pasożytów czy wirusów, które mogą przedostawać się do wody, jest naprawdę ogromna. Są to przede wszystkim bakterie Escherichia coli, Enterokoki, Clostridium perfringens (laseczka zgorzeli gazowej), gronkowce koagulazododatnie czy pałeczki Legionelli. Dlatego istnieją firmy, których specjalnością są badania mikrobiologiczne wody. Na przykład firma TCH SERVICE przeprowadzabadania wody w Warszawie. Bada ona wodę pod kątem stężenia groźnych mikroorganizmów. Uzyskany w ten sposób certyfikat jakości i zdatności wody do spożycia pozwala na bezpieczne korzystanie z niej ludziom.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry