Firma CTS, czyli Centrum Technik Sieciowych, przeprowadziła w tym roku badanie, chcąc sprawdzić, jaki stosunek do aplikacji działających w chmurze mają pracownicy polskich firm. W dalszej części artykułu przybliżyliśmy wyniki tego badania.
Firma Centrum Technik Sieciowych (CTS) w okresie od kwietnia do czerwca 2012 roku przeprowadziła wśród polskich firm badanie dotyczące cloud computingu. Ankietę przeprowadzono za pomocą aplikacji internetowej dostępnej dla zainteresowanych respondentów na stronie internetowej firmy, a także partnerów medialnych.
Wyniki badania pokazały, iż znaczna część ankietowanych zna zalety wprowadzenia w firmie rozwiązań opartych o chmurę. Wśród najpotrzebniejszych w firmie cech chmury najczęściej wymieniano:
- elastyczność;
- współdzielenie zasobów;
- łatwe zarządzanie;
- dostęp do danych przez internet;
- zmniejszenie kosztów.
Według 80 proc. respondentów wprowadzenie chmury w firmie nie oznacza redukcji etatów w dziale IT.
Dokładnie połowa ankietowanych uważa, że najlepszym wyborem dla firmy, w której pracują, jest wdrożenie chmury publicznej. Druga połowa uważa, że powinna to być chmura prywatna.
Wśród produktów dostępnych w chmurze najczęściej wymieniano produkty takie jak:
- Business Productivity Online Standard Suite (BPOS);
- Office 365;
- Google Apps;
- Amazon Web Services.
Jako największe zagrożenia wynikające z wykorzystania w firmie cloud computingu wskazywano:
- ograniczenia dostępnych rozwiązań;
- niewystarczający poziom zabezpieczeń;
- problemy z zachowaniem prywatności.
Aż 90 proc. respondentów jest zdania, że tzw. cloud computing ma pozytywny wpływ na dział IT firmy, w której pracują.
Powyższe stwierdzenie ankietowani podpierali następującymi argumentami:
- redukcja kosztów zakupu serwerów;
- możliwość scentralizowania wszystkich usług w jednym miejscu;
- dostęp do usług jedynie użycia przeglądarki internetowej, więc dział IT nie musi instalować aplikacji na komputerach pracowników;
- łatwiejsza konfiguracja i zarządzanie serwerami, przyśpieszenie tworzenia nowych środowisk, możliwość skalowania mocy i lepsze jej wykorzystanie.
Zdaniem większości, bo również 90 proc. respondentów chmura to raczej trend niż chwilowa moda. Jako potwierdzenie tego wyniku ankietowani wskazywali, że świat szuka oszczędności, a chmura to w pewien sposób zapewnia, a dzięki rozpowszechnieniu dostępu do internetu, dostęp do zdalnych zasobów w możliwy jest z praktycznie każdego miejsca.
Zdaniem ankietowanych, rozwiązania oparte o chmurę nie powinny być wykorzystywane tam, gdzie występują problemy z ciągłością dostępu do internetu (np. w ratownictwie), w sektorze publicznym, czyli między innymi w sterowaniu systemami obronnymi i w administracji publicznej.
Wpisy promowane
- Pozycjonowanie sklepu internetowego – ile to kosztuje?Prowadzisz sklep online, ale obecne obroty nie są dla Ciebie zadowalające? W wyszukiwarce plasujesz się dopiero na 3., 6. czy ...
- Szkolenia ISO – od wymagań do przewagi rynkowej Twojej organizacjiRosnąca presja regulacyjna, oczekiwania klientów oraz potrzeba budowania przewagi konkurencyjnej sprawiają, że szkolenia ISO wchodzą na stałe do strategii rozwojowych ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 15.05.2025 Javeloper 2025
- 20-21.05.2025 E-Commerce Connect
- 21-22.05.2025 V FORUM LOYALTY PLANET 360°
- 21.05.2025 VII Kongres MIT Sloan Management Review Polska
- 04-05.06.2025 VI FORUM DIGITAL EVOLUTION FOR PHARMA & MEDICAL
- 04-05.06.2025 Perspektywy Women in Tech Summit
- 10.06.2025 IT Unplugged
- 30.06-01.07.2025 Code Europe
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!