Co musisz wiedzieć o outsourcingu?

Załóżmy, że jesteś właścicielem firmy sprzątającej i dostajesz zlecenie cotygodniowego porządkowania 50mkw powierzchni biurowej od innej firmy lub odwróć sytuację. Właśnie na tym polega outsourcing, na korzystaniu z zewnętrznych źródeł, w biznesie to powierzanie konkretnych zadań do realizacji innej firmie lub osobie. Ważnym jest aby zleceniobiorca był rzetelny i kompetentny, powinien być specjalistą w danej dziedzinie aby Twoja firma nie ucierpiała z tego powodu.

Co musisz wiedzieć o outsourcingu? 1Outsourcing powinien mieć charakter partnerski, aby zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca czerpał wymierne korzyści ze współpracy. Dzięki outsourcingowi firma może skupić się na swojej najważniejszej misji i realizowaniu wyznaczonych celów. Oczywiście wszelkie projekty zewnętrzne muszą być kontrolowane, najlepiej wyznaczyć do tego kompetentną osobę, która na bieżąco będzie nadzorowała i raportowała pracę.

Często outsourcing mylony jest z jednorazową usługą. Nie powinno to tak wyglądać. W domyśle jest to długoterminowa współpraca dzięki której każda ze stron jest usatysfakcjonowana efektami. Jako efekty można rozumieć korzyść finansową lub niematerialną, np. w postaci zwiększenia rozpoznawalności produktu wśród klientów (to zazwyczaj przy działaniach reklamowych).

Firmy decydują się na outsourcing z jednego zasadniczego powodu – redukcji kosztów. Często zlecenie zadania zewnętrznej firmie lub osobie, które mógłby wykonywać pracownik na etacie jest dużo tańsze. Pomijając koszty przygotowania stanowiska pracy i zapewnienia odpowiednich narzędzi. Innym powodem korzystania z outsourcingu może być skupienie się na realizacji ważniejszych zadań w firmie lub chęć posiadania konkretnej, fachowej wiedzy z danej dziedziny.

Zazwyczaj nie ma większego problemu ze znalezieniem firmy, której możemy zlecić coś na outsourcing. Problem pojawia się w momencie otrzymania cennika usług. Szukamy oczywiście najatrakcyjniejszej dla nas oferty i zaczynamy przebierać i rozeznawać się w branży. Często bywa, że cena jest adekwatna do jakości wykonania usługi ale nie zawsze. Na rynku jest wiele firm z różnych branż których ceny są jednymi z najniższych a poziom wykonywanych zadań jest naprawdę imponujący.

Można także korzystać z usług freelncerów, czyli osób, które prowadzą (bądź nie) działalność gospodarczą i samodzielnie szukają dla siebie zleceń. Są to osoby zazwyczaj wysoko wykwalifikowane i skupione są na konkretnych branżach. Szukają oni pracy na dedykowanych im portalach. Jednym z takich jest InClick.pl, gdzie tysiące osób jest gotowych do wykonania różnorakich zadań często w bardzo atrakcyjnych cenach. Na efekty nie trzeba długo czekać.

zlec_zadanie

projekt_ue_logo_2

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry