Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia samochodu?

Przed zakupem ubezpieczenia samochodowego obliczana jest wysokość składki, jaką powinien zapłacić za nie właściciel pojazdu. Cena ubezpieczenia jest uzależniona zarówno od cech samochodu, jak i od cech kierowcy. Z im większym ryzykiem kolizji, wypadku lub awarii się wiążą, tym wyższa będzie składka.

Składka za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz nieobowiązkowe Autocasco (AC) obliczane są według podobnych kryteriów.

Wiek, model i inne cechy samochodu a wysokość składki za ubezpieczenie

Na cenę składki za ubezpieczenie samochodu wpływają cechy pojazdu, takie jak jego marka, wiek, pojemność silnika, przebieg, rodzaj paliwa. Im starszy i dłużej eksploatowany samochód, tym wyższa składka ubezpieczenia. Również ubezpieczenie samochodu z silnikiem diesla jest na ogół droższe niż ubezpieczenie samochodu z silnikiem benzynowym. Wysokość składki zależy także od pojemności silnika: im większa, tym wyższa składka. Marka samochodu także ma wpływ na cenę ubezpieczenia, ponieważ według policyjnych statystyk niektóre samochody kradzione są częściej niż inne. Na podstawie statystyk prowadzonych przez ubezpieczycieli możliwe jest też wytypowanie samochodów, które częściej niż inne ulegają awariom.

business-861323_960_720

Wiek i doświadczenie oraz inne cechy właściciela pojazdu a wysokość OC i AC

Czynnikami wpływającymi na ryzyko stłuczki lub wypadku są także wiek jego właściciela oraz liczba lat posiadania przez niego prawa jazdy. Młodzi kierowcy oraz ci, którzy prawo jazdy mają od niedawna, płacą wyższe składki za ubezpieczenie niż starsi i ci, którzy prawo jazdy mają dłużej. Bardzo istotnym czynnikiem podczas obliczania składki za OC i AC jest to, jak długo dana osoba opłaca ubezpieczenie za samochód. Ktoś, kto od 18 roku życia jest współwłaścicielem pojazdu objętego ubezpieczeniem, po 10 latach będzie płacił niższe składki niż ktoś, kto po raz pierwszy staje się właścicielem samochodu w wieku 28 lat, nawet jeśli obie te osoby zdobędą prawo jazdy w tym samym czasie. Równie istotne są lata bezszkodowej jazdy. Kierowcy, którzy nie powodują wypadków, mogą liczyć na duże zniżki z tego tytułu. Zniżki za bezszkodową jazdę mogą wynosić 60%, np. w firmach Liberty i Allianz, a nawet 70%, w firmie Proama. Jeżeli samochód ma więcej niż jednego właściciela, składka za ubezpieczenie zostanie ustalona z uwzględnieniem zniżek przysługujących każdemu z nich.

Sposób eksploatacji samochodu a wysokość składki

Wysokość składki za ubezpieczenie zależy również od sposobu eksploatacji samochodu, ponieważ to także ma wpływ na jego awaryjność, a także na prawdopodobieństwo kradzieży lub wypadku z jego udziałem. Składka za samochód zarejestrowany w mniejszym mieście często bywa niższa od składki za samochód, który jest zarejestrowany w dużym mieście, w którym natężenie ruchu na drogach jest wysokie. Składka będzie niższa także w przypadku samochodu prywatnego niż służbowego, ponieważ samochody służbowe na ogół są częściej użytkowane. Podczas obliczania wysokości składki podaje się też szacowany przebieg samochodu w roku, w którym ma on zostać objęty ubezpieczeniem. Kolejnym z kryteriów, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki, jest miejsce, w którym samochód ma być garażowany. Samochody, które będą stały w zamykanym garażu, narażone są na mniejsze ryzyko kradzieży lub uszkodzenia, np. przez złamaną gałąź albo przypadkowych wandali, niż samochody garażowane na niestrzeżonym parkingu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top