Wiele firm działających w różnych gałęziach przemysłu podejmuje działania mające na celu zwiększyć wydajność i maksymalizację zysków. Pomagają im w tym nowoczesne technologie i rozwój komponentów takich jak sterownik PLC umożliwiających automatyzację procesów produkcyjnych. Automatyzacja jest kluczowym pojęciem dla rozwoju przedsiębiorstw i ma decydujące znaczenie dla sukcesu w danej branży. Zainteresowanie organizacji technologiami ułatwiającymi automatyzację wynika z korzyści, jakie one przynoszą. Stanowią one wyjątkowe zalety pod wieloma względami, ale przede wszystkim pod względem oszczędności czasu i kosztów.

Czym jest automatyka przemysłowa?
Automatyzacja polega na wykorzystaniu maszyn do realizacji procesów produkcyjnych przy zminimalizowanym udziale człowieka. Zakłady produkcyjne wykorzystują te procesy do bardziej zoptymalizowanego działania. Automatyka przemysłowa pozwala więc zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku, a jednocześnie umożliwia dokładniejsze wykonanie pracy. Producenci wykorzystują maszyny, które są obsługiwane przez różne systemy sterowania, takie jak sterowniki programowalne, interfejsy człowiek-maszyna oraz roboty. Automatyka wykorzystuje logikę i programowanie do przekazywania maszynie informacji o tym, jak ma wykonać określoną funkcję. Maszyny te zapewniają wysoki poziom kontroli, co poprawia wydajność produkcji.
Rola sterowników PLC w automatyzacji
Sterownik PLC, czyli inaczej programowalny sterownik logiczny to komputer przemysłowy, który używany jest jako samodzielna jednostka. Można wykorzystywać go w sieci sterowników PLC do automatycznego sterowania procesem i wykonywania określonej funkcji. Sterowniki PLC komunikują, monitorują i kontrolują zautomatyzowane procesy np. linie montażowe, funkcje maszyn, czy też urządzenia zrobotyzowane. Funkcje sterownika PLC można podzielić na trzy główne kategorie: wejścia, wyjścia i procesor.
Korzyści, jakie niesie ze sobą automatyzacja przemysłowa
Przytaczając korzyści związane z automatyzacją możemy wymienić między innymi wysoką niezawodność, zwiększoną wydajność, poprawę jakości i zmniejszenie kosztów pracy. Automatyka przemysłowa w znacznym stopniu pomaga firmom w zapewnieniu ciągłej i nieprzerwanej produkcji masowej. Dzięki temu mogą one znacznie zwiększyć wydajność i skrócić czas montażu. Automatyka przemysłowa pozwala na zwiększenie poziomu kontroli i dokładniejsze monitorowanie jakości produktów na różnych etapach produkcji. Oznacza to mniejsze zaangażowanie człowieka, a co za tym idzie – mniej błędów ludzkich. Jedną z najważniejszych zalet automatyzacji jest obniżenie kosztów produkcji.
Zamiast utrzymywać halę pełną pracowników, można teraz zatrudnić tylko kilku nadzorców, a pracę wykonują roboty. Ponadto systemy automatyki przemysłowej pomagają zapewnić większą spójność w zakładzie produkcyjnym. Dzięki systemom automatyzacji łatwiej jest także osiągnąć elastyczność w zakładzie produkcyjnym. Systemy takie oszczędzają producentom kłopotów związanych ze szkoleniem personelu i stosowaniem nowych narzędzi za każdym razem. Automatyka przemysłowa umożliwia uwolnienie cennego czasu i bardziej efektywny podział pracy pracowników.
Wpisy promowane
- Jakie cechy powinna mieć skuteczna kampania PR?Dobrze zaplanowana kampania PR potrafi zdziałać cuda np. zbudować rozpoznawalność marki, poprawić jej wizerunek, wzmocnić relacje z klientami i przyciągnąć ...
- KSeF: jak nowy system e-faktur uprości twoją księgowość?Wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który ma na celu uproszczenie i unifikację procesu fakturowania w całym kraju. ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 30.06-01.07.2025 Code Europe
- 06-07.10.2025 Testing Ground Conference 2025
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!