Coraz więcej obcokrajowców chce pracować w Polsce

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że rok 2015 był rekordowy pod względem napływu cudzoziemców do Polski. Na tzw. oświadczenie pracowało wówczas 782 222 obcokrajowców pochodzących głównie z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Armenii i Gruzji. W porównaniu z poprzednimi latami Polska odnotowała naprawdę duży napływ cudzoziemców, co więcej najprawdopodobniej w tym roku tendencja będzie wzrostowa.

Chociaż narzekamy na brak pracy oraz wysokość wynagrodzenia, sytuacja na rynku powoli się poprawia, tak więc zapotrzebowanie na pracowników rośnie. Bardzo duże zainteresowanie pracą w Polsce można zaobserwować szczególnie wśród Ukraińców, którzy uciekają ze swojego kraju przed wojną oraz ze względu na złą sytuację gospodarczą. To właśnie im wydano dotychczas najwięcej pozwoleń na pracę, chociaż dostało je również wielu Wietnamczyków, Chińczyków oraz Hindusów.

szkola-jezykowa (1)Przybywa też liczba zagranicznych studentów, którzy decydują się tutaj kontynuować naukę. Na Ukrainie jest dużo programów, które umożliwiają młodym ludziom wyjazd na Zachód. Jeżeli nie mają oni możliwości kształcenia się w bardziej odległych krajach, wybierają naukę w Polsce, która jest dobrą alternatywą – kraj jest tani, można się w nim szybko zaadaptować, poza tym można uzyskać międzynarodowy dyplom wyższej uczelni.

W 2011 roku polityka zatrudniania obywateli z sąsiednich państw została znacznie uproszczona, od tej pory przedsiębiorcy mogą przyjąć znacznie więcej pracowników zza granicy. Osoby z takich krajów jak Ukraina, Białoruś czy Rosja najchętniej zatrudniani są w sektorze budowlanym oraz w rolnictwie, bardzo często wykonują proste prace fizyczne.

Firmy, które decydując się na zatrudnianie obcokrajowców, zazwyczaj oferują im wsparcie podczas przeprowadzki, procedury otrzymania zezwolenia na pracę czy karty pobytu. Pozostaje jednak kwestia nauki języka polskiego.

Do Polski napływa coraz więcej obcokrajowców, którzy chcą uczyć się naszego języka, szczególnie jeżeli wiążą z naszym krajem przyszłość. W ubiegłym roku powstały bezpłatne kursy internetowe języka ukraińskiego dla Polaków i polskiego dla Ukraińców. Ich autor podkreślał, że nauka języka polskiego jest prosta, ze względu na to, że ponad 60% słów ukraińskich jest podobna do polskich. Tak, więc teoretycznie wystarczy nauczyć się tylko tych wyrażeń, które się od siebie różnią.

24 marca 2015 roku nasz rząd przyjął projekt ustawy, dzięki któremu otrzymywanie certyfikatów języka polskiego przez obcokrajowców, stało się dużo sprawniejsze. Certyfikaty można uzyskać na wszystkich poziomach europejskich – A1, A2, B1, B2, C1, C2, zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, poza tym powstało więcej ośrodków egzaminacyjnych. Ma to związek z coraz większym zainteresowaniu nauką języka polskiego, ale i potrzebą potwierdzenia jego znajomości. Uprawnienia do przeprowadzania egzaminów mogą uzyskać zarówno polskie, jak i zagraniczne szkoły wyższe, które prowadzą studia z zakresu filologii polskiej. Również prywatne firmy, takiej jak szkoły językowe mają szansę otrzymać status ośrodka egzaminującego, warunkiem jest prowadzenie lektoratów z nauczania języka polskiego jako obcego co najmniej trzy lata.

Język polski dla obcokrajowców (tutaj więcej) jest trudny, bo dużo w nim wyjątków i nieregularności. Trudności z jego przyswojeniem będą mieć osoby, których język ojczysty jest zupełnie inny od naszego. Z jego nauką nie będą mieć natomiast większych problemów osoby, które na co dzień posługują się językami słowiańskimi.

Artykuł poleca szkoła języków obcych Lingua Stricte

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top