Coraz wyższe wymagania do kredytów hipotecznych

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny nie jest wyjątkowo trudne, ale uzyskanie kredytu to już w dzisiejszych czasach prawdziwa sztuka. Banki coraz bardziej zaostrzają wymagania dotyczące kredytów hipotecznych.

Coraz wyższe wymagania do kredytów hipotecznych 1

Otrzymanie kredytu hipotecznego jest coraz trudniejsze

Wymagania do kredytów hipotecznych stale rosną. Ogólna ocena wymagań do takich kredytów w stosunku do lat poprzednich pokazuje, że przy takim samych poziomie zarobków zdolność kredytowa może być niższa nawet o kilka procent. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w ogromnym zainteresowaniu kredytami hipotecznymi. Każdy chce mieć własne cztery ściany, a koszty wynajmu mieszkań rosną w tak drastycznym tempie, że dzisiaj naprawdę nie opłaca się wynajmować mieszkania i płacić pieniędzy obcym ludziom. Zdecydowanie lepiej jest wziąć kredyt hipoteczny i spłacać raty za mieszkanie, które kiedyś będzie całkowicie nasze. Chętnych na kredyt nawet z dużym wkładem własnym nie brakuje, więc banki nie muszą obniżać wymagań, a wręcz przeciwnie – systematycznie je podnoszą. Wiąże się to również z faktem, że płace w Polsce stale rosną i chociaż te wzrosty nie są duże, mają przełożenie na sytuację na rynku finansowym. Banki oferujące kredyty hipoteczne kuszą swoich klientów atrakcyjnymi kampaniami reklamowymi, ale różnice w warunkach oferowanych przez poszczególne instytucje mogą być bardzo duże. Większość przyszłych kredytobiorców zdaje sobie z tego sprawę i korzysta z pomocy doradców kredytowych. O pomocy takiego doradcy możesz przeczytać na https://hipoteka360.pl/czy-pomoc-doradcy-kredytowego-jest-platna.

Zaostrzenie wymagań banków – czym się objawia?

Najbardziej rzuca się w oczy zaostrzenie przepisów dotyczących zdolności kredytowej. Dla banku najbardziej wiarygodna jest zawsze rodzina, w której oboje małżonków pracuje i osiąga dochód oscylujący w granicach średniej krajowej, a dodatkowo małżonkowie ci nie posiadają żadnych zadłużeń ani nie spłacają rat oraz mają stosunkowo niskie koszty utrzymania i dobrą historię kredytową. Całości dopełnia zatrudnienie na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony i niechęć do korzystania z kart kredytowych. Jeszcze w ubiegłym roku taka modelowa rodzina uzyskałaby zdolność kredytową na dużo wyższym poziomie niż obecnie. W roku 2020 przy tych samych warunkach finansowych ta zdolność będzie niższa nawet o kilkadziesiąt tysięcy.

Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca?

Kredytobiorca musi mieć przede wszystkim zdolność kredytową, a ta jest ustalana na podstawie indywidualnego algorytmu opracowanego przez dany bank. Do uzyskania zdolności kredytowej trzeba mieć przede wszystkim odpowiednio wysokie dochody i to bez względu na to, czy o kredyt stara się małżeństwo, czy osoba samotna. Jak wybrać dobry kredyt radzą eksperci na https://superfinansowy.pl/kredyty/jak-wybrac-dobry-kredyt-hipoteczny. Bank zwraca też uwagę na rodzaj umowy, na jakiej pracuje wnioskodawca. Najlepiej, by była to umowa na czas nieokreślony. Banki niechętnie udzielają kredytów wnioskodawcom zatrudnionym na podstawie umów na czas określony, gdyż zawsze istnieje szansa, że pracodawca nie przedłuży takiej osobie umowy, a w związku z tym jej sytuacja finansowa może się pogorszyć.

Zdolność kredytowa jest ustalana również na podstawie liczby oraz wysokości bieżących zobowiązań. Dla banku najlepiej byłoby, by kandydat nie posiadał żadnych zobowiązań finansowych, bez względu na to, czy mowa o kredycie, o pożyczce, czy nawet ratach na sprzęt AGD lub RTV. Dodatkowo do kredytu hipotecznego trzeba mieć koniecznie wkład własny. Wysokość wkładu własnego bank ustala wedle wewnętrznych założeń. Obecnie takie minimum wynosi 10% pożyczonej kwoty, ale część banków wymaga nawet 20% lub 30% wkładu własnego.

Osoba wnioskująca o pożyczkę powinna mieć też dobrą historię kredytową. Bank raczej nie udzieli kredytu klientowi, który miał kiedyś problemy ze spłatą swoich zobowiązań i mowa tu zarówno o niespłaconych zobowiązaniach, jak i o nieterminowej spłacie zobowiązań. W świetle tych faktów bardzo ważne jest, by jak najszybciej budować swoją pozytywną historię kredytową – warto o tym pomyśleć już w momencie wchodzenia w dorosłe życie.

O kredycie decyduje bank

Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj to banki rozdają karty. Ogromne zainteresowanie kredytami hipotecznymi sprawia, że banki mogą bardzo restrykcyjnie selekcjonować swoich klientów i podpisywać umowy tylko z tymi, którzy spełniają wysokie wymagania. Dla potencjalnych kredytobiorców spełnienie tych wysokich wymagań bywa trudne i wiąże się jednocześnie z ogromnym poświęceniem, a często też rezygnacją z przyjemności na rzecz budowy dobrej historii kredytowej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top