Czy autocasco jest opłacalne?

Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa. Wykupienie AC, czyli autocasco to wybór samego kierowcy. Za taką polisę trzeba dodatkowo płacić. Dlatego wiele osób zastanawia się nad rezygnacją z tego wydatku. Jednak autocasco w pewnych sytuacjach bywa opłacalne. Kiedy warto go wykupić?

Jaki zakres ma AC?

AC powszechnie kojarzone jest jako polisa gwarantująca zwrot za naprawę samochodu po wypadku, gdy szkoda nastąpiła z naszej winy. Towarzystwa Ubezpieczeniowe rzeczywiście pokrywają koszty likwidacji takich zniszczeń, co wiąże się z zaoszczędzeniem wydatków, które musielibyśmy pokryć z własnej kieszeni (z OC pokrywane są wyłącznie szkody, które wyrządziliśmy innym uczestnikom ruchu drogowego).

Czy autocasco jest opłacalne? 1Polisy autocasco mają jednak o wiele szerszy zakres. Większość ubezpieczycieli bierze odpowiedzialność za:

  • szkody wyrządzone przez zwierzęta
  • kradzież auta
  • pożary
  • wybuchy
  • szkody w wyniku zjawisk atmosferycznych (grad, powódź, uderzenie pioruna)

Ubezpieczenie AC gwarantuje także pokrycie szkód wyrządzonych przez osoby trzecie – np. w wyniku aktów wandalizmu (porysowanie karoserii ostrym narzędziem, wybicie szyby itp.). Takie zdarzenia najczęściej mają miejsce, gdy samochód parkowany jest w niestrzeżonym miejscu. Dlatego kierowcy, którzy nie posiadają zamykanego garażu czy własnego miejsca na parkingu podziemnym, powinni rozważyć wykupienie autocasco.

Dla kogo ubezpieczenie od kradzieży?

Samochody, które są parkowane „pod chmurką” (przed blokiem, na osiedlowym parkingu, w centrum miasta) są szczególnie narażone na kradzież. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim pojazdy osób mieszkających w dużych miastach. Złodzieje najchętniej kradną auta wartościowe – nowe modele, luksusowe marki, pojazdy kilkuletnie.

W ubezpieczenie przed kradzieżą powinni zainwestować także wszyscy, którzy zakupili samochód na raty. Spłacanie auta, które zostało skradzione to bardzo stresujące przeżycie.

W AC warto zainwestować, gdy często podróżujemy. W takim przypadku nasze auto jest szczególnie narażone, ponieważ będziemy parkować w nieznanych, niesprawdzonych miejscach.

AC czy minicasco?

Właściciele nowych, drogich samochodów mogą zainwestować w polisę AC. Gdy chcą, aby rata była nieco niższa, mogą wybrać pakiet z OC. Warto sprawdzić https://ubezpieczamy-auto.pl/pakiet-oc-ac/. W tym kalkulatorze ubezpieczeniowym można znaleźć bardzo atrakcyjne ubezpieczenia komunikacyjne bez konieczności samodzielnego porównywania ofert pochodzących z różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych.

W przypadku starszych samochodów lepiej sprawdzi się tańsze minicasco. Taką polisę można wykupić już za kilkadziesiąt złotych, co nie będzie zbyt dużym obciążeniem finansowym w porównaniu do wartości naszego auta. Minicasco zwykle zapewnia ochronę w dwóch zakresach (np. kradzież i kolizje drogowe czy kradzież i pożar).

Gdy wybierzemy tańsze ubezpieczenie oc samochodu już od 270zł, z powodzeniem zaoszczędzimy sumę, którą będziemy mogli dołożyć do wykupienia minicasco. Warto jednak pamiętać, że minicasco nie obejmuje kradzieży drogiego wyposażenia samochodowego (np. sprzętu audio).

Zobacz więcej na stronie ubezpieczamy-auto.pl.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry