Czy warto pracować z coachem kariery?

W ostatnich latach coaching jest jedną z najszybciej rozwijających się metod wsparcia. Staje się również coraz bardziej popularny, co przyczynia się do powstawania jego specjalizacji, takich jak coaching organizacyjny, coaching relacji czy coaching zdrowego stylu życia. Osoby, które chciałaby zadbać o sferę zawodową, potrzebują zmiany lub chcą powrócić do pracy po dłuższej przerwie mogą z kolei szukać pomocy u coacha kariery.

Coaching to partnerska współpraca coacha i klienta, opierająca się przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu oraz otwartości. Jest to sztuka wspierania ludzi pragnących przekształcać marzenia w cele i podejmować wysiłek ich realizacji (M. Sidor-Rządkowska). Jest to proces doskonalenia kompetencji w obszarze, który interesuje klienta. Coaching zawodowy (inaczej coaching kariery) skupia się w głównej mierze na sferze zawodowej i profesjonalnym rozwoju. Wbrew obiegowej opinii nie korzystają z niego jedynie menedżerowie w międzynarodowych korporacjach. Usługa coachingu kariery dostępna jest dla każdego, kto chce wprowadzić istotną zmianę w swoim zawodowym życiu.

Czy warto pracować z coachem kariery? 1

Coaching kariery – pomocna dłoń w świecie szybkich zmian

Zatrudnienie w jednym miejscu przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będzie stawało się coraz rzadsze. Najmłodsze pokolenie pracowników będzie zmieniało pracodawcę 7-10 razy. Co więcej, diametralna zmiana branży czy wyuczonego zawodu na coś zupełnie odmiennego również nie będzie zaskakiwać. Wiąże się to z pewnością z tym, że jesteśmy wystawieni na konieczność dostosowania się do zmiennej, niepewnej i niezwykle złożonej rzeczywistości, w której rezyliencja, czyli umiejętność dostosowania się człowieka do zmieniających się warunków, jest wręcz kluczowa.

Coaching zawodowy okazuje się więc bardzo pomocny. Jest to bowiem proces, który pomaga odnaleźć się w wymagającej i bardzo dynamiczne ewoluującej rzeczywistości. Koncentruje się na dopasowaniu pasji, umiejętności oraz systemu wartości klienta do jego aktualnej bądź przyszłej pracy.

Jak coaching kariery pomaga zmienić pracę?

Zmiana zawodowa może wynikać z wielu różnych przyczyn. Mogą być to powody finansowe, konflikt z przełożonym bądź zespołem, zmiana miejsca zamieszkania, przerwa rodzicielska, utrata pracy lub brak oczekiwanej satysfakcji. Metoda ta znajduje szerokie zastosowanie wobec osób będących w sytuacji zmiany, poszukiwania pracy lub rozwoju zawodowego. Każda z takich sytuacji bywa trudna, a coach kariery może nakierować na odnalezienie właściwej drogi czy rozwiązania.

Jak działa coach kariery?

Dobrze poprowadzone spotkania z coachem kariery mogą pomóc klientowi sprecyzować potrzeby, odkryć powołanie, mocne strony oraz kluczowe wartości, aby w kolejnym etapie połączyć je z pracą tak, aby dawało to poczucie spójności.

Coaching kariery zakłada długotrwały proces. Praca klienta z coachem może potrwać od miesiąca do pół roku, a nawet dłużej. Spotkania są równie efektywne, kiedy prowadzi się je bezpośrednio w gabinecie i w trybie zdalnym.

Do najważniejszych kompetencji coacha należą umiejętność aktywnego słuchania, budowanie relacji, cierpliwość, ciekawość i otwartość. Szukając wsparcia specjalisty, decydujmy się na osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie w obszarze zawodowego wsparcia.

Z kim współpracować?

W gronie specjalistów z obszaru coachingu zawodowego znajduje się m.in. pani Patrycja Polaczuk-Rutkowska.

Można skontaktować się z nią:

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top