Czy warto skorzystać z usług prawnika do sprawy karnej?

Sprawy karne to postępowania sądowe przeciwko osobie, która złamała przepisy konkretnej ustawy – może to być zarówno przestępstwo, jak i wykroczenie. Przewód sądowy ma ocenić, czy podejrzana osoba jest winna i ewentualnie wymierzyć odpowiednią karę. Wiele osób w sytuacji postawienia zarzutów zastanawia się, czy warto skorzystać z pomocy adwokata? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat współpracy z prawnikiem.

Czy warto skorzystać z usług prawnika do sprawy karnej? 1

Korzyści z zatrudnienia prawnika

Prawnik w trakcie przewodu sądowego przede wszystkim wspiera swojego klienta szeroką wiedzą prawną i znajomością odpowiednich przepisów. To umożliwia wspólne ustalenie najkorzystniejszej linii obrony i przytoczenie odpowiednich dowodów. Dodatkowo prawnik wyjaśni swojemu klientowi poszczególne kroki, które będą podejmowane oraz na jaki wyrok może liczyć. Adwokat może również wykonać wiele czynności, które zwiększą szansę na korzystniejsze zakończenie sprawy np.:

  • zadawać pytania świadkom;
  • składać wnioski i zażalenia;
  • negocjować warunki np. dobrowolnego poddania się karze;
  • wygłosić mowę końcową;
  • wnieść apelację

Jakie jest zadanie adwokata na sali sądowej?

Prawnik na sali sądowej ma za zadanie podejmować wszystkie działania na korzyść swojego klienta. Obejmuje to składanie różnego rodzaju pism i wniosków procesowych np. wniosek o przesłuchanie świadków, zastrzeżenia do opinii biegłych itp. Adwokat również reprezentuje swojego klienta na sali sądowej, zadając pytania świadkom, czy składając wnioski i zastrzeżenia.

Kiedy skontaktować się z adwokatem?

Z prawnikiem najlepiej skontaktować się zaraz po zatrzymaniu, otrzymaniu wezwania na przesłuchanie w charakterze świadka lub jak tylko pojawi się podejrzenie, że może to nastąpić. Dzięki temu adwokat będzie od początku znał wszystkie aspekty sprawy oraz pomoże uniknąć błędnych decyzji. Po podpisaniu odpowiedniego pełnomocnictwa adwokat będzie miał wgląd w akta sprawy i będzie informowany o wszystkich krokach podejmowanych przez organy ścigania.

Warto pamiętać, że jeśli jest się zatrzymanym lub aresztowanym to inna osoba może wyznaczyć prawnika. Może to być ktoś z rodziny lub osoba dalsza, jak np. kolega. W takim przypadku adwokat ustanowiony jest jedynie tymczasowo i to oskarżony musi podpisać stosowne pełnomocnictwo.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry