Czym jest chmura dla firm i czy warto się na nią zdecydować?

Dane cyfrowe stanowią dzisiaj ogromną wartość. Zwłaszcza dla przedsiębiorstw, którzy gromadzą ich duże ilości. Niektóre firmy decydują się magazynować dane na swoich prywatnych serwerach. Jednak coraz popularniejsza staje się też usługa chmury dla firm. Na czym ona polega i czy warto z niej skorzystać?

Czym jest chmura dla firm i czy warto się na nią zdecydować? 1

Czym jest chmura dla firm?

Najprościej rzecz ujmując, chmura dla firm to usługa polegająca na wynajmie przestrzeni na serwerach zewnętrznych. W praktyce oznacza to, że za określoną opłatą firma może przechowywać swoje dane na serwerze firmy, która jest jego właścicielem, jednak nie właścicielem danych. Warto to podkreślić, że wszelkie dane cały czas należą tylko do klienta! Klient sam decyduje, jak dużą przestrzeń chce wynająć. Oczywiście od tego zależy koszt usługi. Jednak to nie wszystko. Coraz częściej firmy, udostępniające przestrzeń na serwerach, oferują również usługi dodatkowe. Przede wszystkim jest to udostępnienie mocy obliczeniowej do budowy i działania systemu IT przedsiębiorstwa.

Kto oferuje chmurę dla firm i gdzie znajdują się serwery?

Dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tematem chmury dla firm, kwestie tego, kto ją oferuje i obsługuje mogą być niejasne. Otóż zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które na własność posiadają mocne i pojemne serwery. Przeważnie w tego typu firmach pracuje cały zespół inżynierów i specjalistów z różnych obszarów. Są wśród nich fachowcy od obsługi, naprawy oraz udoskonalania zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Wspomniani fachowcy odpowiadają między innymi za zabezpieczenie danych, znajdujących się na serwerach. Wykonują oni replikacje i backupy, aby nawet w przypadku bardzo mało prawdopodobnej utraty danych, możliwe było ich odzyskanie.

Jeśli chodzi o to, gdzie znajdują się serwery, nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od konkretnej firmy. Na rynku działają zarówno firmy polskie, które posiadają serwery na terenie naszego kraju, jak i zagraniczne, których serwery mogą być zlokalizowane w dowolnym miejscu na ziemi. Czy z perspektywy klienta lokalizacja serwerów ma znaczenie? Teoretycznie nie, ponieważ fizyczny kontakt z serwerami jest absolutnie zbędny. Z drugiej jednak strony dla wielu przedsiębiorców ważna jest świadomość, że w każdym momencie mogą odwiedzić serwerownię, czy choćby siedzibę firmy. Daje im to po prostu poczucie bezpieczeństwa. Niemniej jednak zdecydowanie kluczowe jest to, aby serwery znajdowały się w bezpiecznej lokalizacji. Muszą one być doskonale chronione przed zagrożeniem ze strony czynników atmosferycznych. Ryzyko, że serwery zostaną zalane z powodu powodzi czy też zniszczone mechanicznie przez wichurę powinno zostać zredukowane do zera. Ponadto kluczowe jest też zabezpieczenie przed włamaniem. Dlatego też przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z chmury dla firm warto się upewnić, że serwery znajdują się w odpowiedniej lokalizacji i są dobrze chronione.

Niewątpliwie chmura dla firm to rozwiązanie bardzo wygodne, a dodatkowo bezpieczne i relatywnie tanie. Własne serwery w firmie oznaczają konieczność ich nadzorowania i obsługi, odpowiedniego ich zabezpieczenia oraz przede wszystkim dużego wydatku związanego z zakupem sprzętu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top