Czym jest know-how firm i jak je chronić prawnie?

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, jak chronić know-how swojego przedsiębiorstwa? Sposobów na to jest wiele – niektóre z nich są mniej, a inne bardziej skuteczne. Istotne jest jednak to, aby stworzyć odpowiedni system ochrony firmowego know-how. W przeciwnym wypadku bowiem ważne dla firmy informacje mogą dostać się w ręce konkurencji – a to z pewnością nie wpłynęłoby pozytywnie na działalność firmy. Sprawdź, jak chronić know-how przedsiębiorstwa.

Czym jest know-how firm i jak je chronić prawnie? 1

Czym jest know-how firmy? 

Choć pojęcie „know-how” nie jest ściśle zdefiniowane w polskim prawie, ale wiele osób na co dzień posługuje się tym terminem. Know-how oznacza po prostu pewną wiedzę, zbiór zasad praktycznych na dany temat. Najczęściej jest to wiedza, która wynika ze zgromadzonego doświadczenia oraz zdobyta na podstawie licznych prób i błędów. 

W przypadku przedsiębiorców know-how może oznaczać zdobytą wiedzę, dotyczącą prowadzenia firmy, profilu działalności czy sposobów pracy, które wykorzystywane są na co dzień. Z reguły bowiem dopiero po pewnym czasie można określić, co działa, a co się nie sprawdza. 

Co ciekawe, o know-how firmy można mówić zarówno w przypadku niewielkiej restauracji (kto z nas nie chciałby poznać tajnych receptur niektórych szefów kuchni?), jak i w największych korporacjach. Jedno jest pewne – know-how firmy jest czymś, co nie powinno wydostać się na zewnątrz – w szczególności do konkurencji. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://jakubowskazawada.com/ochrona-prawna-przedsiebiorstw/ 

Jak chronić know-how firmy? 

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że know-how firmy jest czymś, co należy chronić. Know-how jest jednym z najważniejszych składników niematerialnych firmy, dzięki której może ona prowadzić skuteczną działalność oraz wyróżnić się na tle konkurencji. Oczywiście know-how firmy chronione jest prawnie, między innymi poprzez Ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i traktowane jest jako tajemnica przedsiębiorstwa. Warunkiem jest, aby know-how obejmowało między innymi informacje techniczne czy technologiczne, a także organizacyjne. 

Podstawowe środki ochrony know-how

Jak chronić know-how firmy w sposób naprawdę skuteczny? Warto zadbać o ochronę na gruncie cywilnym i handlowym. Mogą to być umowy o obowiązku zachowania poufności. Umowy tego typu zawrzeć można przede wszystkim z pracownikami. W tym przypadku okres ochrony warto rozszerzyć również na pewien okres po zakończeniu współpracy. Dodatkowo warto rozważyć wprowadzenie klauzul poufności, które obowiązywać będą także w przypadku kontrahentów. 

Zaawansowane systemy ochrony 

Niektóre firmy, którym szczególnie zależy na ochronie know-how firmy, decydują się na wdrożenie specjalnych systemów kontroli pracowników oraz innych osób, które mają dostęp do wiedzy na temat funkcjonowania firmy. Powstają też specjalne procedury na wypadek ujawniania tego typu tajemnic – tutaj warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem zarówno prawników, jak i specjalistów IT, którzy zadbają o zabezpieczenie systemów technologicznych. 

O ostrożności warto pamiętać na co dzień

Oczywiście należy również wprowadzić codzienne środki ostrożności, takie jak unikanie przekazywania wiedzy know-how telefonicznie czy mailowo – chyba że połączenia są szyfrowane. Dodatkowo dobrym nawykiem jest niszczenie wszystkich dokumentów, które nie są już potrzebne, a zawierają ważne informacje na temat funkcjonowania firmy. Obecnie coraz więcej firm decyduje się także na cykliczne zmienianie haseł czy na ochronę dostępu do niektórych pomieszczeń w firmie. I słusznie – w końcu ostrożności nigdy za wiele. 

Konsekwencje ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa

Zgodnie z art. 23 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji: 

Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy, ujawnia innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli wyrządza to poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Widać więc, że konsekwencje takiego działania mogą być bardzo poważne. Dodatkowo sąd może nakazać  naprawienie szkody, a w niektórych przypadkach także nałożyć na daną osobę zakaz zajmowania danego stanowisk, wykonywania zawody czy prowadzenia firmy w danej branży. Oprócz tego przedsiębiorca, który padł ofiarą takiego działania, może domagać się odszkodowania. W niektórych przypadkach suma takiego odszkodowania może być bardzo wysoka. 

Jak chronić know-how firmy – podsumowanie

Jak widać, polskie przepisy przewidują szereg konsekwencji w sytuacji, gdy tajemnica przedsiębiorstwa zostanie ujawniona. Każdy przedsiębiorca – niezależnie od skali biznesu – powinien wiedzieć, jak chronić know-how firmy. Istnieje bowiem szereg działań, które można wprowadzić, aby zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed wyciekiem informacji ważnych dla codziennego funkcjonowania firmy. 

Tekst inspirowany: https://jakubowskazawada.com/

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top