Czym jest księga wieczysta i kiedy trzeba ją sprawdzić?

Planujesz zakup nieruchomości? Podpisanie aktu notarialnego musi być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem mieszkania czy domu. Dotyczy to zarówno stanu technicznego, jak i prawnego nieruchomości. Gdzie znaleźć i jak sprawdzić księgę wieczystą?

Czym jest księga wieczysta i kiedy trzeba ją sprawdzić? 1

Czym jest i jakie informacje zawiera księga wieczysta nieruchomości?

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów prowadzonych dla każdej nieruchomości. Lektura księgi wieczystej pozwala uzyskać odpowiedzi między innymi na następujące pytania:

  • kto jest właścicielem nieruchomości – możliwe jest sprawdzenie zarówno aktualnych, jak i poprzednich właścicieli oraz użytkowników wieczystych;
  • gdzie jest położona nieruchomość – w księdze wieczystej znajduje się dokładny adres nieruchomości (dane pochodzą z ewidencji gruntów);
  • czy nieruchomość została obciążona na przykład hipotekami na rzecz banku – w ten sposób można się dowiedzieć, czy jej zakup został sfinansowany na kredyt.

Księgami wieczystymi rządzi kilka zasad, a jedną z nich jest jawność. Oznacza to, że sprawdzenie księgi wieczystej (a precyzując jej zawartości) jest dostępne dla każdego, kto ma w tym interes prawny.

Zamierzasz kupić mieszkanie lub dom jednorodzinny? W Twoim interesie jest upewnienie się, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Aby to zrobić, musisz jedynie znać numer księgi wieczystej prowadzonej dla interesującej Cię nieruchomości. Numer ten powinieneś otrzymać od sprzedającego.

Gdzie i jak sprawdzić księgę wieczystą?

Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe właściwe ze względu na położenie nieruchomości. Sprawdzenie treści księgi wieczystej jest z kolei możliwe na dwa sposoby:

  • bezpośrednio w wydziale ksiąg wieczystych tego sądu rejonowego, który jest właściwy miejscowo ze względu na położenie nieruchomości. Jest to mniej wygodny sposób, zwłaszcza gdy zamierzasz kupić mieszkanie czy dom położony w innej miejscowości;
  • online, korzystając z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, czyli serwisu internetowego zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby poznać treść księgi wieczystej, będziesz musiał jedynie podać jej numer.

Księga wieczysta składa się z 4 działów, co ułatwia jej czytanie. Jeżeli jednak nie masz doświadczenia w analizie zawartości takich dokumentów, niektóre zapisy mogą być dla Ciebie niezrozumiałe. Wówczas warto skorzystać ze wsparcia prawnika specjalizującego się w nieruchomościach. W przeciwnym razie narazisz się na ryzyko zakupu na przykład zadłużonego mieszkania.

Czy księgę wieczystą sprawdza się tylko przed zakupem nieruchomości?

Treść księgi wieczystej najczęściej jest przedmiotem wnikliwej analizy przed zakupem nieruchomości, rzadziej z kolei przy jej wynajmie. Jednak nie tylko w tych sytuacjach warto się z nią zapoznać. Analiza zawartości księgi wieczystej powinna poprzedzać:

  • postępowanie spadkowe – nieruchomość może wchodzić w skład masy spadkowej, a wówczas dobrze wiedzieć, czy miała ona współwłaścicieli lub czy ustanowione zostały na niej hipoteki;
  • starania o kredyt – może on zostać zabezpieczony hipoteką, przy czym wówczas księga wieczysta musi być „czysta” (bez wpisów hipotecznych).

Treść księgi wieczystej nieruchomości jest też przedmiotem zainteresowania wierzycieli, którzy jako sposób prowadzenia egzekucji przez komornika wskazali egzekucję z mieszkania lub domu.

Artykuł przygotowany przy współpracy z https://www.umowadeweloperska.pl/sprawdzenie-ksiegi-wieczystej-na-czym-polega/

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top