Dla kogo jest psychoterapia?

Dzisiejszy świat narzuca ogromne tempo – praca, nadgodziny, wyścig szczurów, kredyty, samotność, brak czasu na zawieranie prawdziwych znajomości oraz brak czasu na codzienne przyjemności. Współcześnie takie sytuacje dotykają wiele osób, niezależnie od wieku.

Nieustanne życie na wysokich obrotach może prowadzić do załamania zdrowia psychicznego i fizycznego, a w dalszym etapie – do depresji. W takiej sytuacji nie należy czekać i warto zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego specjalisty, w celu zatrzymania destrukcyjnych dla zdrowia mechanizmów funkcjonowania.

Poznaj siebie i uporaj się z problemami

Dla kogo jest psychoterapia? 1
fotolia.com, 117743044 | Autor: C. Schüßler

Psychoterapia jest doskonałą okazją do poznania siebie, jak i do uporania się z różnego rodzaju bolesnymi problemami natury psychicznej oraz emocjonalnej. Decydując się na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty w Warszawie lub też innej miejscowości, wielu pacjentów oczekuje od razu widocznych, trwałych oraz odczuwalnych efektów. Zdarza się, że oczekiwania niektórych sięgają tak daleko, że mają oni nadzieję na wewnętrzną przemianę bez jakiegokolwiek własnego wysiłku.

Niestety, psychoterapeuta nie jest w stanie tak po prostu „naprawić” człowieka, ponieważ niezbędne jest do tego zaangażowanie i motywacja pacjenta – tylko wtedy terapia może przynieść oczekiwane rezultaty.

Dyskrecja, zaufanie, szczerość

Psychoterapia jako metoda oparta na ustalonych na początku współpracy zasadach, dyskrecji oraz zaufaniu i szczerości pomiędzy terapeutą a pacjentem, pozwala na uświadomienie sobie schematów działania, które rządzą naszym życiem. Poznawanie siebie związane jest z odkrywaniem swoich silnych i słabych stron, po to, aby zrównoważyć ich wpływ na nasze funkcjonowanie. Świadomość zarówno wad, jak i zalet umożliwia podejmowanie decyzji, co warto dalej z nimi robić – czy nasze słabe strony są dla nas autodestrukcyjne? Czy wymagają zmiany? Tego typu refleksje podnoszą jakość życia, zwiększając jednocześnie poczucie wewnętrznej kontroli oraz bezpieczeństwa, a dalej pewności siebie.

Nie zwlekaj. Zwróć się po pomoc

Ludzie decydują się na wizytę u psychoterapeuty najczęściej, gdy odczuwają długotrwały dyskomfort lub też czują, że pewne sytuacje zaczynają przerastać ich mechanizmy obronne. Jeżeli cierpimy na jakieś dolegliwości psychiczne, czujemy w sobie potrzebę dokonania zmiany, wówczas pomoc psychoterapeuty jest bardzo przydatna.

Każdy z nas ma tylko jedno życie, dlatego też należy o nie dbać, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Gdy długotrwale przeżywamy trudności osobiste, rodzinne czy zawodowe, które obniżają nasze samopoczucie zabierając radość życia, możemy rozważyć pomoc wykwalifikowanego specjalisty z zakresu psychoterapii.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top