Dlaczego outsourcing płac jest korzystny dla pracodawcy i pracowników?

Obecnie wiele firm korzysta z outsourcingu płac. To rozwiązanie polega na zleceniu firmie zewnętrznej rozliczania wynagrodzenia zatrudnionych osób. Ma ono wiele korzyści zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracowników.

W ramach usługi outsourcing płac specjalne firmy, jak np. Contract Administration udostępniająca swoje usługi na stronie ca-staff.eu, świadczą na rzecz przedsiębiorców następujące usługi: naliczanie wynagrodzeń, obliczanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Wiele firm również przygotowuje specjalne raporty płacowe czy miesięczne zestawienia co do wysokości wypłaconych premii zatrudnionym.

Na czym polega outsourcing płac?

Dlaczego outsourcing płac jest korzystny dla pracodawcy i pracowników? 1Usługa outsourcingu płac sprowadza się do powierzenia wszystkich czynności z zakresu rozliczania wynagrodzenia osób zatrudnionych przez dane przedsiębiorstwo firmie zewnętrznej. Rolą powierzającego jest dostarczanie odpowiednich danych, dokumentów. Firma zewnętrzna samodzielnie natomiast wykonuje:

  • naliczanie pensji, premii, dodatków socjalnych pracownikom,
  • naliczanie i przekazywanie do odpowiednich podmiotów składek ubezpieczeniowych, rentowych, emerytalnych, czy innych opłat (np. opłat za prywatną opiekę medyczną),
  • przygotowanie wszelkiej dokumentacji związanej z zatrudnieniem pracowników, wypłatą wynagrodzenia, odprowadzaniem składek,
  • audyt kadrowo-płacowy,
  • sporządzanie raportów płacowych w oczekiwanej przez klienta formie,
  • zaświadczenia na życzenie pracowników firmy o wysokości ich dochodów.

Co firma może zyskać, korzystając z usługi outsourcingu płac?

Dzięki outsourcingowi płac przedsiębiorstwo może zyskać bardzo wiele. Po pierwsze jest to rozwiązanie oszczędne. Firma nie ponosi kosztu zatrudnienia księgowych, utrzymania działu kadr. Płaci jedynie za wykonane czynności rozliczeniowe firmie zewnętrznej.

Po drugie powierzanie zewnętrznej firmie rozliczenia wynagrodzenia to oszczędność czasu, gwarancja wyższego profesjonalizmu usług. W firmach zewnętrznych świadczących outsorcing płac pracują najlepsi na rynku specjaliści do spraw kadr i płac. Trudno jest tak doskonałych fachowców zatrudnić w dziale księgowości przeciętnego przedsiębiorstwa. Powierzenie rozliczeń takiemu podmiotowi to więc gwarancja poprawności, zgodności z prawem naliczania wynagrodzenia. Przedsiębiorca nie musi się obawiać, że w razie kontroli dojdzie do zakwestionowania jego postępowania.

Czytaj także: Jak zacząć efektywnie wykorzystywać kapitał ludzki i co to zmieni? Doradztwo w obszarze Human Capital

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top