Drugie życie antyków, czyli jak przywrócić piękno zabytkowych mebli

Nierzadko zdarza się, że otrzymane w ramach podarunku lub spadku zabytkowe meble nie prezentują się już tak doskonale, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dawny blask i urok można przywrócić im w domowym zaciszu albo też skorzystać z profesjonalnych usług renowacyjnych oferowanych przez sklepy z antykami. Który sposób przynosi lepsze efekty?

Samodzielnie w domowych warunkach

Drugie życie antyków, czyli jak przywrócić piękno zabytkowych mebli 1

Korzystając z porad zamieszczonych na stronach internetowych lub zaleceń znajomych, można odnieść wrażenie, że samodzielna renowacja mebli to tak naprawdę nic trudnego. Jeśli jest taka możliwość, wystarczy rozebrać zabytkowe meble na części, a następnie oczyścić je z zanieczyszczeń, brudu i kurzu. Warto pamiętać, że meble szlifujemy tylko w wyjątkowych sytuacjach: jeżeli nie są fornirowane, a stare powłoki zmywane są spirytusem (w przypadku politury) lub środkami chemicznymi. Podczas wykonywania tej czynności, oprócz staranności liczy się delikatność i wyczucie. Gdy mebel jest oczyszczony, a jego powierzchnia gładka, nadajemy mu kolor poprzez bejcowanie, by następnie poddać go woskowaniu lub politurowaniu w zależności od rodzaju drewna.

Renowacja mebli zabytkowych w domowych warunkach pozwala na nadanie im dokładnie takiego wyglądu, o jakim marzymy oraz pełną kontrolę nad poszczególnymi etapami pracy. Co więcej, odnawiając antyki we własnym garażu lub warsztacie, unikamy trudnego rozstawania się z przedmiotami, które mają dla nas ogromną wartość sentymentalną. Kolejną zaletą samodzielnej renowacji jest poszerzanie umiejętności. Im częściej będziemy zajmować się zabytkowymi meblami, tym szybciej nauczymy się, jakich błędów unikać oraz wypracujemy najlepsze rozwiązania.

Sklep z antykami oferujący profesjonalną renowację

Jeśli jednak obawiamy się samodzielnego odnawiania antyków albo też nie mamy odpowiednich umiejętności i sprzętu, możemy skorzystać z profesjonalnych usług. Sklep z antykami z wieloletnią tradycją i wykwalifikowaną kadrą to doskonałe miejsce na nadanie zabytkowym meblom drugiego życia. Antique Beauty może pochwalić się własną pracownią renowacyjną, której pracę koordynuje dyplomowany historyk sztuki. Odpowiedni sprzęt, specjalistyczne urządzenia i wysoka jakość usług to gwarancja trwałości i zachwycających efektów. Naprawa, dorabianie brakujących elementów, wymiana tapicerki czy politurowanie to tylko niektóre z propozycji sklepu.

Oddając w ręce specjalisty zabytkowy mebel, który w rodzinie przekazywany jest od pokoleń, możemy mieć pewność, że zadba on o kompleksową naprawę i przywrócenie dawnego blasku. W tego rodzaju meblach często kryją się rodzinne historie oraz wzruszające wspomnienia, dlatego też tak ważne jest, by wykonane prace renowacyjne zabezpieczyły antyki na kolejne lata. Jeśli mamy wiedzę i doświadczenie, możemy wykonać renowację samodzielnie. Jeśli jednak brakuje nam umiejętności, skorzystajmy z usług profesjonalisty. W ten sposób unikniemy błędów, które mogą w znaczący sposób pogorszyć stan mebli i zmniejszyć ich wartość.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry