Etat i własna działalność – jaki PIT złożyć?

W przypadku osób pracujących na etacie, wypełnienie deklaracji podatkowej jest bardzo proste. Wystarczy poczekać na PIT-11 od pracodawcy, a następnie złożyć własne zeznanie na druku PIT-37. Co jednak powinieneś zrobić, jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, a ponadto prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Sprawdź!  

Praca na etacie i własna działalność może się opłacać

Etat i własna działalność - jaki PIT złożyć? 1Zgodnie z prawem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, prowadziła jednocześnie własną działalność gospodarczą. Należy jednak wówczas pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby uniknąć konfliktu z pracodawcą lub co gorsze, sankcji z UOKiK lub urzędu skarbowego.

Jeżeli w twojej umowie o pracę zawarta jest klauzula o zakazie konkurencji, a planujesz założenie działalności o podobnym charakterze, co twój zakład pracy, możesz zostać posądzony o podejmowanie działań na szkodę pracodawcy. Konsekwencją jest wówczas nie tylko wypowiedzenie, lecz także poważne kary finansowe.

Innym, z pewnością istotniejszym obostrzeniem, jest fakt, iż osoby, które jednocześnie pracują na etacie i prowadzą własną działalność gospodarczą, tracą możliwość opodatkowania wszystkich przychodów podatkiem liniowym.  Co w takim razie powinien zrobić przedsiębiorca zatrudniony także na umowę o pracę, którego dochód z działalności jest opodatkowany podatkiem liniowym? W takiej sytuacji należy złożyć dwie odrębne deklaracje – PIT-37, który jest standardowym formularzem przeznaczonym dla pracowników etatowych oraz PIT-36L z dołączonym drukiem PIT/B. Warto mieć również na uwadze, że podatek liniowy wyklucza możliwość skorzystania z przywilejów obowiązujących podczas rozliczenia przychodów na zasadach ogólnych, takich jak ulgi podatkowe oraz preferencyjna forma rozliczenia razem z małżonkiem.

Etat i działalność opodatkowana według skali – złóż PIT-36

Osoby, które łączą zatrudnienie na umowę o pracę z prowadzeniem własnej firmy, powinny rozliczyć swoje przychody na formularzu PIT-36. Jest to druk, który umożliwia rozliczenie dochodów z różnych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Dzięki temu nie musisz składać kilku deklaracji, pomimo że otrzymujesz wynagrodzenie z kilku miejsc. Jeśli składasz PIT-36 możesz także skorzystać z ulg podatkowych (musisz oczywiście być do nich uprawniony).

PIT-36 a kwota wolna

Osobom, które rozliczają przychody opodatkowane według skali, przysługuje także kwota wolna. W przypadku pracowników etatowych, prowadzących własną firmę, kwota zmniejszająca podatek uwzględniana jest w pierwszej kolejności w odniesieniu do dochodów z działalności gospodarczej. Podatnik, który jest zatrudniony na etacie i prowadzi jednoosobową działalność, powinien więc zgłosić pracodawcy, że rezygnuje z prawa do odliczenia kwoty wolnej przy potrąceniu zaliczek na poczet podatku dochodowego.

PIT-36 online – najszybszy sposób na złożenie deklaracji

Wypełnienie jednego formularza PIT-36 pomimo czerpania przychodów z kilku źródeł to nie jedyne ułatwienie czekające na pracowników etatowych prowadzących własną działalność. Jeśli chcesz szybko i sprawnie rozliczyć się z fiskusem, złóż PIT-36 online -> www.podatnik.info/program_do_pit/pit-36 . Zaoszczędzisz w ten sposób czas, a co najważniejsze znacznie zredukujesz ryzyko popełnienia błędu. Jak to możliwe?  Program PIT, za pomocą którego składasz zeznanie przez internet, przeprowadzi cię krok po kroku przez poszczególne etapy wypełniania formularza, dzięki czemu możesz mieć niemal całkowitą pewność, że przygotowałeś zeznanie prawidłowo.

Praca na etacie połączona z własną działalnością gospodarczą może ci przynieść korzyści nie tylko zawodowe, lecz także finansowe. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią formę opodatkowania przychodów. Pamiętaj również, że bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, najprostszym sposobem na złożenie deklaracji, jest wysłanie PIT online.

Źródło: Podatnik.Info

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry