Europa nie potrzebuje Doliny Krzemowej

Tworzenie wielkiej Doliny Krzemowej w Polsce, czy jakimkolwiek innym kraju w Europie, nie ma sensu. Rozwój rynku biznesu internetowego na starym kontynencie może zapewnić tylko współpraca wielu istniejących już klastrów technologicznych. To wnioski z drugiego i ostatniego dnia „e-nnovation – e-commerce w Europie Centralnej”, czyli międzynarodowego spotkania praktyków e-biznesu, na które przyjechało około 500 uczestników z całego świata.

W jednym z ciekawszych wystąpień poruszono temat polityki wspierania innowacyjnych przedsiębiorstw w Europie.
–  Każdy europejski kraj marzy o tym, żeby mieć swoją drugą Dolinę Krzemową na wzór tej z Kalifornii, a to jest błędne myślenie – mówi Mike Butcher, redaktor naczelny TechCrunch Europe, czyli kultowego bloga o nowych technologiach. – Tymczasem trzeba budować mosty pomiędzy ośrodkami takimi jak Londyn czy Warszawa – dodaje.

Europa nie potrzebuje Doliny Krzemowej 1

Podczas e-nnovation mówiono także o geolokalizacji klientów, sklepach mobilnych i kupowaniu poprzez Twittera czy Facebooka, jako nowych trendach w handlu internetowym. Eksperci przewidują, że te nowości mogą w krótkim czasie stać się codziennością dla masowego odbiorcy. – Ludzie spędzają coraz więcej czasu w internetowych sieciach społecznościowych i nie rozstają się ze swoimi telefonami komórkowymi. To tam właśnie powinni zostać znalezieni przez e-sprzedawców – mówi Jose A. del Moral, przedsiębiorca internetowy z Hiszpanii.

Europa nie potrzebuje Doliny Krzemowej 2

Podczas drugiego dnia konferencji przyznano także nagrody w konkursie „Start with e-nnovation”. Międzynarodowe jury składające się z 11 doświadczonych praktyków e-biznesu, w tym przedstawicieli funduszy inwestycyjnych czy inkubatorów startupów, a także właściciel firm z branży e-commerce, najchętniej zainwestowałoby w rumuński projekt – Squeeqly. Jest to aplikacja, która dzięki wykorzystaniu Facebooka i Twittera umożliwia dzielenie się opiniami i informowanie znajomych o swoich zakupach. Kupujący, który jest użytkownikiem Squeeqly otrzymuje rabat za włączanie swoich znajomych w proces zakupowy.

Europa nie potrzebuje Doliny Krzemowej 3

Zdaniem jurorów aplikacja ma duże szanse powodzenia, dzięki temu, że daje konkretne korzyści zarówno dla sklepów internetowych, jak i ich klientów oraz jest łatwa do wdrożenia. Twórcy Squeeqly otrzymali 10 000 euro, które wykorzystają na rozwój projektu. Nagrodę publiczności zdobył polski projekt Zubibu, czyli platforma do tworzenia mobilnej wersji sklepów internetowych. Autorzy otrzymali w nagrodę nowego netbooka.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top