Fundusze europejskie – jak ubiegać się o dofinansowanie?

Od wielu lat fundusze europejskie pomagają się nam efektywniej rozwijać w niemal każdej dziedzinie życia. I chodzi tutaj o rozwój wielowymiarowy w kontekście całego kraju, samorządów, kultury czy biznesu. Dotacje unijne oraz fundusze norweskie dają nam niezwykłe możliwości, z których zdecydowanie warto jest korzystać. Często nie mamy jednak pojęcia, kto może ubiegać się o takie wsparcie i co właściwie trzeba zrobić, aby móc zawalczyć o dodatkowe środki na rozwój określonej działalności. Oto zatem zbiór najważniejszych informacji na ten temat.

Fundusze europejskie - jak ubiegać się o dofinansowanie? 1

Dotacje dla osób fizycznych

O dotację na założenie własnej działalności gospodarczej lub sfinansowanie różnego typu szkoleń mogą ubiegać się osoby fizyczne, które spełniają warunki określone w poszczególnych programach. Przede wszystkim należy jednak podzielić je na fundusze przeznaczone dla ludzi młodych, którzy nie skończyli 30 lat, oraz dotacje dla osób po 30. roku życia. W wielu przypadkach programy są też realizowane w wybranych regionach kraju. Szczególnie dużo można ich znaleźć w tych częściach Polski, w których stopa bezrobocia i zagrożenie ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym są największe.

Z zasady pieniądze zapewniane nam przez fundusze europejskie są przeznaczone dla osób, które z różnych względów mają problem z właściwą aktywizacją zawodową. Chodzi tu chociażby o osoby pozostające bez pracy przez dłuższy okres czasu, matki, osoby niepełnosprawne czy też osoby w wieku okołoemerytalnym. Wsparcie finansowe w przypadku osób fizycznych może obejmować zarówno założenie własnej działalności gospodarczej, jak i uczestnictwo w szkoleniach, doradztwo zawodowe czy oferty odbycia stażu zawodowego.

Dotacje dla przedsiębiorców


Na dofinansowanie mogą również liczyć właściciele miko-, małych oraz średnich firm. Jeśli przyjrzymy się ilości dostępnych dla nich programów dotacyjnych to z pewnością zwrócimy uwagę na to, że jest ich znacznie mniej, niż tych skierowanych do osób fizycznych. Różnica ta wynika jednak między innymi z tego, że finansowanie w ramach tego typu programów opiewa z reguły na znacznie wyższe kwoty. Jeśli więc firmie uda się pozyskać takie wsparcie, może liczyć na napływ większej sumy pieniędzy.

Pieniądze oferowane przedsiębiorcom mogą być przeznaczone na różnorodne cele. W niektórych programach są to pożyczki na zakup niezbędnych maszyn lub stworzenie nowych stanowisk pracy. Ale inne działania mogą się z kolei skupiać na tym, by pomóc przedsiębiorcom uzyskać preferencyjne kredyty i pożyczki na rozwój ich działalności. Niezależnie jednak od tego, z jakiego programu firma korzysta, celem tego typu grantów jest wsparcie prac w obrębie badań i rozwoju oraz pomoc przedsiębiorstwom we wkroczeniu na nowe rynki, które zapewnią im lepsze perspektywy. Oczywiście w każdym przypadku przedsiębiorcy muszą spełnić szereg wymogów, a często również posiadać określony wkład własny.

Dotacje dla samorządów i instytucji kultury


Bardzo wiele programów unijnych skierowanych jest również do jednostek samorządów terytorialnych. Są one jednak dostępne nie tylko dla urzędów miast, gmin czy starostw powiatowych. Wnioski o dofinansowanie mogą bowiem również tworzyć wszelkie instytucje, które wykonują zadania właśnie na zlecenie samorządów (mogą to być chociażby związki i stowarzyszenia samorządów). Programy oferowane w ramach funduszy europejskich mogą być wykorzystywane między innymi na infrastrukturę transportową, gospodarkę wodnościekową, ochronę środowiska, czy budowę i remont szkół i szpitali.

Oprócz tego dostępne są również oczywiście dotacje unijne na kulturę, które wspierają projekty realizowane przez takie instytucje, jak chociażby biblioteki, centra kultury, teatry czy kina. Wszelkiego typu granty na kulturę mogą być także wykorzystywane na przykład na renowację zabytków lub ochronę dziedzictwa kulturowego. Coraz więcej instytucji działających właśnie w tym obszarze stara się także obecnie o dotacje na kulturę, których głównym celem jest udostępnianie zasobów kultury w formie cyfrowej.

Jak ubiegać się o dofinansowanie? Skorzystaj z pomocy ekspertów


Obecnie na rynku działa coraz więcej firm, które oferują swoim klientom kompleksowe wsparcie w opracowaniu wniosków o dotacje. Zdecydowanie warto korzystać z ich pomocy, zwłaszcza, gdy chodzi o samorządy i instytucje liczące na takie właśnie dofinansowanie na kulturę. Oczywiście należy wybierać raczej profesjonalistów z dużym doświadczeniem, takich jak na przykład firma Subito Advising – dotacje unijne.

To właśnie takie firmy dysponują odpowiednią wiedzą i zapleczem, które pozwalają im skutecznie pozyskiwać fundusze z różnych źródeł. Jest to szczególnie ważne w przypadku instytucji kultury, o czym możemy poczytać więcej wchodząc na https://subitoadvising.pl/oferta/kultura. W tym przypadku pieniądze można pozyskać nie tylko z funduszy unijnych, ale także z funduszy norweskich (subitoadvising.pl/aktualnosci/nid-40-fundusze-norweskie-na-dzialania-kulturalne), czy też z programów krajowych. W tym ostatnim przypadku może być to dotacja celowa dla instytucji kultury albo granty dla bibliotek. Możliwości jest wiele, ale jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy będziemy w stanie skutecznie z nich skorzystać, to zdecydowanie warto jest powierzyć to zadanie w ręce fachowców.

O czym pamiętać, gdy składamy wniosek samodzielnie?


Jeśli zamierzamy ubiegać się o wsparcie finansowe na własną rękę, przede wszystkim musimy wyszukać program, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Szczegółowe informacje na ich temat można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich, który jest bardzo pomocnym narzędziem. A kiedy już uda nam się znaleźć odpowiedni program należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami oraz listą dokumentów, które będzie trzeba przedłożyć wraz z wnioskiem.

Sporym wyzwaniem bywa również samo wypełnienie takiego wniosku, dlatego nie można się z tym śpieszyć. Wszystko sprawdzajmy dwa albo nawet trzy razy, aby mieć pewność, że zawarte w nim informacje i dane są prawidłowe. Pamiętajmy też o terminowości! Kiedy tylko zdecydujemy o tym, że chcemy się ubiegać o dotację w ramach konkretnego programu, sprawdźmy do kiedy musimy złożyć całą dokumentację. Dzięki temu będziemy mogli dobrze rozplanować sobie pracę nad tworzeniem wniosku.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top