Gdzie założyć konto firmowe?

Rachunek bankowy dla firmy to jedna z pierwszych rzeczy nad którą musi się zastanowić świeżo upieczony przedsiębiorca. Wybór konta nie jest prostą sprawą, natomiast będzie miał spory wpływ na komfort rozliczeń w firmie.

przedsiebiorcaChociaż polskie prawo dopuszcza używania konta osobistego dla celów firmowych (a raczej po prostu nie zabrania, bowiem w ustawodawstwie nie funkcjonują osobne określenia na rachunki osobiste i firmowe), w praktyce rzadko kiedy konto indywidualne może spełniać w 100% rolę konta firmowego i dawać takie same możliwości. Czasami dzieje się tak ze względu na same banki, które zakazują np. w regulaminach używania konta prywatnego dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Czasami przy koncie osobistym zablokowany jest dostęp do niektórych produktów kierowanych do firm. Jednak osobne konto warto założyć także z innych powodów.

Dodatkowe korzyści

Zakładając osobny rachunek dla firmy, koszty jego prowadzenia możemy zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. W przypadku gdy dojdzie do kontroli rachunku bankowego (urzędnicy kontrolują nasz rachunek podany w CEIDG), “prześwietlane” są tylko faktycznie operacje biznesowe – skarbówka nie ma jednocześnie dostępu do operacji na koncie osobistym.

Osobne konto dla firm zdecydowanie ułatwia także prowadzenie rozliczeń i zapewnia przejrzystość – kiedy mamy wymieszane transakcje prywatne i biznesowe, czasami ciężko odnaleźć się w takim gąszczu informacyjnym. W przypadku prowadzenia konta firmowego, od razu wiadomo które przelewy (zarówno wychodzące i przychodzące) są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością.

Który bank wybrać?

Chociaż koszty poniesione przy okazji obsługi rachunku można wliczyć w koszty prowadzenia działalności, wielu przedsiębiorców zwraca uwagę na pobierane opłaty – to naturalne. Często są one uzależnione od spełnienia określonych warunków. Przykładowo w przypadku prowadzenia konta prowizja może być uzależniona od wykonania przelewu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź Urzędu Skarbowego, a użytkowanie karty debetowej będzie bezpłatne gdy przedsiębiorca w danym miesiącu dokona transakcji bezgotówkowych kartą na określoną łączną sumę. Uwagę trzeba zwrócić także oczywiście na inne operacje, takie jak przelewy, wpłaty i wypłaty gotówkowe, czy bankomaty. Nie bez znaczenie pozostają dodatkowe możliwości które daje konto oraz korzyści które są możliwe do uzyskania.

Samodzielne porównanie opłat rachunków firmowych jest jednak czasochłonnym i żmudnym zajęciem. Można zdecydowanie ułatwić sobie to zadanie korzystając z gotowego zestawienia na http://kontomania.pl/ranking-kont-firmowych, które pozwala zapoznać się z najważniejszymi opłatami (wraz z ewentualnymi warunkami) w różnych bankach.

(art. sponsorowany)

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry