Google opracowała samoprowadzące się samochody

„Stworzyliśmy technologię, dzięki której samochody mogą jeździć same”, poinformował na blogu inżynier Google, Sebastian Thrun.

Thrun jest szefem Stanford Artificial Intelligence Laboratory i współtwórcą usługi Google Street View. Przekonuje, że celem korporacji z Mountain View jest unikanie wypadków wynikających z ruchu ulicznego, ofiarowanie ludziom większej ilości wolnego czasu i redukcja niebezpiecznych dla środowiska skutków transportu kołowego.

Google opracowała samoprowadzące się samochody 1Podczas konferencji TechCrunch 50, która odbywała się w ubiegłym tygodniu w San Francisco, szef Google, Eric Schmidt powiedział, że wierzy, że samoprowadzące się auta będą ewentualnie o wiele lepszym wyborem niż ich „tradycyjne” odpowiedniki. Niektórzy uznać mogą to za daleko idące science-fiction, ale technologia taka jest już obecna i – jak przekonuje firma – działa całkiem dobrze.

New York Times donosi, że automatyczne samochody Google pokonały już ok. 140 tys. mil z czasowym wsparciem „ludzkiego” kierowcy. Siedem aut pokonało tysiąc mil bez jakiegokolwiek sterowania. Pokonywać miały drogę od siedziby firmy w Mountain View do oddziału w Santa Monica.

Samochody wykorzystują radary, kamery wideo i czujniki laserowe. Korzystają również z bardzo szczegółowych map dostarczanych przez „tradycyjne” pojazdy.

Thrun przekonuje, że wykorzystanie takiej technologii pozwoli ocalić połowę z 1,2 mln żyć, które obecnie pochłaniają wypadki drogowe (dane WHO). Zmniejszyć ma się również wykorzystanie samochodów – choćby poprzez zmianę podejścia do wypożyczania sobie pojazdów.

Najnowsze ogłoszenie Google z jednej strony przypomina, że firma nie jest tylko gigantem na rynku wyszukiwarek internetowych ale jedną z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych korporacji technologicznych na świecie. Samoprowadzące się auta są milowym krokiem w rozwoju działu robotyki firmy choć nie wiadomo czy, jak i kiedy Google zechce na nich zarabiać.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top