Innowacja w firmie

Innowacyjność to coraz bardziej pożądana cecha w biznesie. Dziś bez ciągłego ulepszania oferowanych produktów, usług czy metod pracy trudno odnieść sukces i utrzymać na dłużej wysoką pozycję przedsiębiorstwa na rynku. Jak zatem być innowacyjnym?

To pytanie powinien zadać sobie każdy przedsiębiorca. Odpowiedzi jednak będą różne w zależności od charakteru prowadzonej firmy. Można tu bowiem mówić o różnych rodzajach działalności badawczo-rozwojowej. Każda z nich niesie jednak ze sobą wiele korzyści, do których przede wszystkim zaliczyć trzeba wzrost konkurencyjności firmy na rynku.

Rodzaje innowacji

Innowacyjne rozwiązania można wprowadzać na czterech różnych płaszczyznach funkcjonowania firmy. Są to:

  • nowe rozwiązania technologiczne, czyli wprowadzanie nowych metod świadczenia usług czy też wytwarzania produktu;
  • innowacje produktowe, czyli udoskonalanie wytwarzanego już produktu lub rozpoczęcie produkcji nowego;
  • innowacje organizacyjne, czyli nowe rozwiązania w funkcjonowaniu firmy;
  • innowacje marketingowe, czyli zmiany i udoskonalenia w wyglądzie produktu, opakowania czy też wprowadzanie nowego sposobu reklamy i promocji.

Jak być innowacyjną firmą?

Innowacja w firmie 1Bycie nowatorskim to nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że nie zawsze firma dysponuje odpowiednią kadrą, specjalizującą się w działalności badawczo-rozwojowej. Dlatego też możliwe są dwa różne rozwiązania. Pierwszym z nich będzie, oczywiście, budowanie własnego zespołu, który odpowiadać będzie za cały projekt – od przeprowadzenia badań aż po ich wdrożenie. Można w tym celu zatrudnić nowych pracowników, ale można też zainwestować w wyszkolenie dotychczasowej kadry. Drugim rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z ośrodkami naukowymi lub też zakup patentów, licencji, innowacyjnego oprogramowania czy też po prostu maszyn lub urządzeń o podwyższonych parametrach.

Skąd pozyskać środki na innowacje?

Obecnie przedsiębiorcy chcący wprowadzać nowatorskie rozwiązania mogą wnioskować o dotacje na innowacje w ramach programów unijnych. Można starać się zarówno o fundusze na programy badawcze, infrastrukturę do badań czy wdrożenie wyników badań.

Dotacje na innowacje można pozyskać przede wszystkim z Programu Inteligentny Rozwój oraz Programów Regionalnych. Pierwszy z nich wspiera cały proces powstawania innowacyjnych rozwiązań – od pomysłu po wprowadzenie nowego produktu czy usługi na rynek. Programy Regionalne natomiast kierowane są przede wszystkim do firm, których pomysł na innowacje wpisuje się w strategię regionalną danego województwa. Dotyczy to zatem zazwyczaj innowacji o mniejszej skali zasięgu, jak i tych, których wprowadzenie wiąże się z mniejszymi kosztami, a zatem i kwoty dofinansowania są w tym przypadku niższe.

W razie problemów z uzyskaniem dotacji, więc podpowiedzi uzyskać od specjalistów Crido Taxand na stronie – https://dotacjenainnowacje.taxand.pl/dotacje-unijne/

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top