Jak czytać kursy walut?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy- rynki finansowe są ze sobą ściśle powiązane. Codzienne wydarzenia, nawet nierzadko niepozorne, mają wpływ na całość gospodarki, co odzwierciedlają wahania kursów walut. Zatem niezależnie, czy planujemy zagraniczne wakacje, czy inwestycje na Forex- warto nauczyć się „czytać” kursy walut.

trading-643722_640Na wahania kursów walut ma wpływ wiele czynników- zarówno czynniki czysto ekonomiczne, takie jak sytuacja na rynku pracy, inflacja, czy bezrobocie, ale też naturalne zasoby (szczególnie surowce typu ropa, czy gaz ziemny), struktura demograficzna, a niekiedy- nawet wybory w danym kraju. Czasem sama zapowiedź przedterminowych wyborów, a nawet utajnienie obrad parlamentu potrafi wpłynąć na wahania na giełdach walutowych.

Żeby łatwiej sobie uzmysłowić te zależności, weźmy przykład: głównym surowcem Norwegii jest ropa naftowa i gaz ziemny. W wyniku eksportu tych zasobów gospodarka Norwegii uzyska przychód w walutach obcych, które dopiero później wymieniane są na koronę. Z tego powodu znaczny wzrost (lub spadek) popytu na ropę będzie miał bezpośredni wpływ na kurs korony norweskiej. Z tego też powodu, widząc nagłówki w rodzaju „Rekordowo wysokie ceny za baryłkę ropy”, czy też „Popyt na gaz ziemny spada”- możemy być pewni, że dostrzeżemy bezpośredni wpływ na wartość korony.

Pamiętajmy też, że stale trwa handel międzynarodowy- w związku z tym poważne zmiany kursu jednej z walut potrafią diametralnie zmienić sytuację w innym zakątku świata.Pewnym skrajnym przykładem może być gospodarka Stanów Zjednoczonych i dolar amerykański. Okazuje się bowiem, że wiele krajów na świecie stosuje dolara USD jako własną walutę. Do tego grona zalicza się miedzy innymi Mikronezja, Salwador, Timor Wschodni, czy Zimbabwe. W tej sytuacji gospodarki tych krajów są w ogromnej mierze zależne od sytuacji panującej w USA. Wszelkie kryzysy targające Stanami, są więc odczuwalne bezpośrednio na innych kontynentach.

Jak widać nawet zdarzenia po drugiej stronie kuli ziemskiej potrafią mieć gigantyczny wpływ na kursy walut- a zatem na kondycje gospodarki. Warto o tym pamiętać, oglądając wieczorne wiadomości.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top