Jak obniżyć ceny prądu w firmie? 5 sposobów

Jak zwiększyć rentowność prowadzonej działalności gospodarczej? Można np. zmniejszyć jej koszty. W praktyce jednak w rozwijającym się podmiocie jest o to naprawdę trudne, choć nie niemożliwe. Jedną z opcji może być np. obniżenie wydatków na energię elektryczną. Jak to zrobić?

Jak obniżyć ceny prądu w firmie? 5 sposobów 1

Rachunki za energię elektryczną w firmie – jak je obniżyć?

Zużycie prądu i jego wielkość zależy oczywiście od konkretnego przedsiębiorstwa. Dlatego też w niektórych przypadkach jego zmniejszenie może dać globalnie niewiele. Czasem jednak korzyści z wprowadzenia różnego rodzaju praktyk czy technologii mogą być bardzo duże. Dlatego też do wszystkich sposobów na ograniczenie wydatków na prąd należy podchodzić z własnej perspektywy i szczegółowo przyglądać się ich realnej opłacalności. A co możemy zrobić, by energia elektryczna dla naszej firmy kosztowała mniej?

  1. Wprowadzić do firmy ducha „oszczędności” – zakres wprowadzanych praktyk może być bardzo szeroki – wyłączanie nieużywanego sprzętu, gaszenie światła, rozsądne korzystanie z klimatyzacji, rezygnacja ze schodów ruchomych czy niepotrzebnego oświetlenia – możliwości w tym zakresie jest mnóstwo i co ważne – ich wprowadzenie jest bezkosztowe.
  2. Montaż oświetlenia energooszczędnego – obecnie najlepszą opcją są oczywiście rozwiązania korzystające z diod LED. Dodatkowo można też pomyśleć na instalacji czujników ruchu w pomieszczeniach przechodnich – co jest bardzo wygodne i ogranicza niepotrzebne zużycie energii. Realny koszt takich działań w praktyce nie jest duży i na pewno zwróci się w bardzo krótkiej perspektywie.
  3. Zakup nowych urządzeń produkcyjnych – energochłonność starych maszyn potrafi być wielokrotnie wyższa, niż nowszych (niekoniecznie nowych) rozwiązań. Dlatego też ich wymiana na pewno będzie opłacalna, choć nakłady początkowe na pewno nie będą należeć do małych.
  4. Termomodernizacja – obejmuje ona zarówno uszczelnienie i ocieplenie budynków czy pomieszczeń, jak i wprowadzenie nowych systemów grzewczych. W tym drugim przypadku warto pomyśleć chociażby o sprzężonej produkcji energii i ciepła. Kogeneracja pozwala na znaczne obniżenie kosztów oraz poprawienie bezpieczeństwa energetycznego firmy.

Cena prądu dla firm – czy można ją obniżyć?

Większość sposobów na ograniczenie zużycia prądu wiąże się z mniejszymi lub większymi inwestycjami. Dobrze jest jednak pamiętać, że istnieje jeszcze jedna opcja – będąca naszym numerem 5. Jest to obniżenie ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstwa. Jej uzyskanie w teorii jest bardzo proste – wystarczy poszukać sprzedawcy prądu, który zaoferuje lepsze warunki sprzedaży. Możliwość taka istnieje oczywiście od kilku lat i nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie – poza tymi, wynikającymi z wcześniejszej umowy, np. opłat za wcześniejsze rozwiązanie. Z założenia sama zmiana jest też całkowicie bezpłatna, a wraz z wyborem nowego sprzedawcy nie ryzykujemy gorszej „jakości” prądu. Za jego dostawy odpowiada operator sieci dystrybucyjnej, którego już zmienić nie można. 

Tańszy prąd dla firm – gdzie go szukać?

A gdzie szukać taniego prądu dla przedsiębiorstw? Oczywiście najlepiej zacząć w internecie, gdzie można znaleźć oferty wszystkich znaczących sprzedawców prądu – np. na https://www.ewe.pl. Co przy tym jednak jasne zawsze dobrze jest porównać oferty różnych podmiotów i odezwać się do nich osobiście. Często w ramach negocjacji można uzyskać dodatkowe bonusy czy inne benefity. Oczywiście nie zawsze będą one bezpośrednio związane z ceną za kWh prądu. Czasem jednak mogą być na tyle atrakcyjne i korzystne, by w przypadku podobnych propozycji przeważyć szalę na korzyść jednej z nich.

Jak skutecznie obniżyć kosztu prądu w firmie? Najlepiej działać wielotorowo, co może pozwolić na szybkie wprowadzenie różnych rozwiązań i uzyskanie dzięki temu większych korzyści. Zawsze dobrze jest też przy tym pamiętać o możliwości zmiany sprzedawcy – czyli jedynym sposobie, który nic nie kosztuje i daje prawie natychmiastowe efekty.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top