Jak wybrać laptopa do gier?

Opublikowano: 12 września 2019. Kategoria: Wpis Promowany.

Mocne podzespoły, czytelny ekran, podświetlana klawiatura i ulepszone chłodzenie to elementy, których nie może zabraknąć w żadnym laptopie gamingowym. Przenośny komputer do gier znakomicie sprawdza się również podczas pracy i w codziennym korzystaniu z multimediów. Czym kierować się podczas wyboru sprzętu do mobilnego grania?

Kto powinien sięgnąć po laptopa gamingowego?

Cechą wyróżniającą laptopy do gier jest przede wszystkim zaawansowana konfiguracja sprzętowa, która pozwala bez przeszkód korzystać z najnowszych produkcji i tytułów AAA oraz cieszyć się zaawansowaną grafiką 3D bez spowolnień. W połączeniu z rozmiarem ułatwiającym przenoszenie laptop gamingowy to idealny wybór, jeśli potrzebujemy nieograniczonej mobilności – chcemy grać w podróży, zabrać komputer na uczelnię lub do biura.

Mocne podzespoły gwarantują też duży komfort codziennych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, obsługa aplikacji biurowych czy oglądanie filmów i seriali, a dedykowana karta graficzna przyda się podczas pracy, np. do obróbki materiału wideo. Laptop do gier jest zatem znakomitym wyborem nie tylko dla graczy, ale i wszystkich osób poszukujących wielozadaniowego komputera.

Jaką specyfikację wybrać do komfortowego grania?

Płynne działanie gier komputerowych to zasługa dużej mocy obliczeniowej sprzętu, z którego korzystamy. W przypadku komputerów zapewniają ją wielordzeniowy procesor CPU, procesor graficzny GPU oraz pojemna pamięć operacyjna RAM. W konfiguracji tej warto uwzględnić też szybki dysk twardy SSD, który odpowiada za błyskawiczne ładowanie systemu i aplikacji.

Inną ważną kwestią jest ekran, który powinien zapewniać wysoką jakość generowanego obrazu oraz szybkie odświeżanie. Duży komfort grania uzyskujemy już na 15-calowych matrycach z minimalną rozdzielczością Full HD.

Najważniejsze podzespoły laptopa gamingowego:

  • Procesor – im większa liczba rdzeni CPU i ich taktowanie, tym lepiej. Do gier warto wybierać co najmniej czterordzeniowe układy AMD Ryzen, Intel Core i5, Core i7 lub Core i9.
  • Karta grafiki – dedykowany układ GPU z pamięcią 4 GB lub więcej zapewnia płynne przetwarzanie obrazu w grach. Jeśli dysponujemy większym budżetem, to warto przeznaczyć go właśnie na model laptopa z mocniejszą grafiką, np. LENOVO Legion z NVIDIA GeForce GTX 1060.
  • Pamięć RAM – 8 GB pamięci operacyjnej to minimum w przypadku laptopa gamingowego. Jeśli komputer ma służyć również do pracy, warto postawić na 16 GB RAM. W wielu laptopach pamięć można łatwo rozbudować.
  • Ekran – w mobilnym graniu znakomicie sprawdzają się ekrany Full HD IPS, ze znakomitym odwzorowaniem barw i matową powłoką antyodblaskową, która eliminuje refleksy świetlne.
  • Wydajne chłodzenie – chłodzenie dwukanałowe oraz dodatkowe wentylatory pozwalają wykorzystać maksimum mocy obliczeniowej laptopa.

Których funkcjonalności nie może zabraknąć w laptopie do gier?

Poza obrazem i szybkim przetwarzaniem grafiki w grach ważne jest również precyzyjne sterowanie. Z tego powodu w laptopie gamingowym nie może zabraknąć podświetlanej klawiatury, ułatwiającej granie w ciemnych pomieszczeniach oraz po zmroku. Jeśli planujemy grać bez słuchawek, warto sprawdzić, czy sprzęt jest wyposażony we wbudowane głośniki.

Praktyczną pomocą w konfiguracji sprzętu jest dodatkowe oprogramowanie dostarczone przez producenta. Przykładem może być aplikacja Lenovo Nerve Center, umożliwiająca zarówno sterowanie dźwiękiem, grafiką i podświetleniem klawiszy, jak i łatwy overclocking procesora, zwiększający wydajność laptopa.

Wybierając laptopa do gier, warto pamiętać, że nie wszystkie podzespoły mogą zostać wymienione na szybsze w trakcie użytkowania. Im więcej zainwestujemy w sprzęt, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się zniewalającą grafiką bez irytujących spowolnień.

Wpisy PromowaneJak wybrać laptopa do gier?

Podziel się!

O autorze

Wpisy Promowane

Na e-biznes.pl nie znajdziesz agresywnych form reklamowych – staramy się dostarczać Czytelnikom przede wszystkim ciekawą treść w czytelnej formie. Dlatego też proponujemy promocję Waszej firmy w formie informacji. Wpisy promowane znajdują się w lewej części strony – w bardzo rozpoznawalnym miejscu. Obok wpisu może pojawić się również logo Twojej firmy. Szczegóły znajdują w dziale Oferta.