Jakie predyspozycje są potrzebne do pracy przedstawiciela handlowego?

Trudno jest zdefiniować jak dokładnie wygląda praca handlowca, jednak z ogółu można wyciągnąć kilka części wspólnych. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że przedstawiciel handlowy bardzo mało czasu spędzi w biurze swojej firmy, a zamiast tego będzie pracował w terenie. Jego zadaniem jest przede wszystkim sprzedanie tego, co oferuje jego firma. Zależnie od branży musi docierać do osób fizycznych, jak i innych przedsiębiorstw. Co więcej, poza samym sprzedaniem danego towaru lub usługi do zadań handlowca należy również utrzymywanie dobrych relacji z klientami oraz ich obsługa, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jest odpowiedzialny za dobry wizerunek swojej firmy, dlatego nie jest to najłatwiejsza praca, jaką można znaleźć.

Jakie predyspozycje są potrzebne do pracy przedstawiciela handlowego? 1

Jakie cechy powinien mieć dobry przedstawiciel handlowy?

Trzeba wiedzieć, że aby zostać przedstawicielem handlowym wymagane są pewne predyspozycje. Niektóre nabyte, niektóre – wrodzone. Warto zacząć od tego, co pierwsze zauważy potencjalny klient. Mowa tutaj oczywiście o aparycji danego handlowca. Osoba na tym stanowisku powinna być zadbana i ładnie ubrana. Warto tutaj zaznaczyć, że czasami lepiej nie przesadzać z elegancją. Garnitur, biała koszula i srebrne spinki mogą sprawić, że potencjalny klient poczuje się zdominowany, a chodzi przecież o współpracę. Oczywiście, to tylko sugestia, ponieważ strój powinien być odpowiedni dla branży.

Bardzo ważne są rozwinięte pewne kompetencje. Mowa tutaj chociażby o komunikatywności danego handlowca. To oczywiste, że taka osoba powinna łatwo nawiązywać nowe znajomości i skutecznie się porozumiewać z ludźmi, ponieważ w ten sposób budowana jest relacja przedstawiciela handlowego z klientem. Ponadto, handlowiec musi wiedzieć, że „klient nasz Pan” i podchodzić do swojej pracy w stu procentach profesjonalnie. Wiadomo, że nie jest to łatwa praca, dlatego jedną z kluczowych cech przedstawiciela handlowego jest jego wysoka odporność na stres – nieważne, czy chodzi o presję czasu, czy radzenie sobie z problematycznymi klientami. Zachowanie spokoju w każdej sytuacji znacznie ułatwia wychodzenie z konfliktów.

Co więcej, przedstawiciel handlowy musi być dobrym negocjatorem, co łączy się z jego komunikatywnością. Dzięki sprawnie przeprowadzonemu wywiadowi łatwo jest określić, czego wymaga klient, mając na uwadze to, czego wymaga firma. Handlowiec musi potrafić wyjaśnić, dlaczego danemu klientowi potrzebna jest dana usługa lub towar. Samozaparcie jest również bardzo istotną cechą. Przedstawiciel handlowy musi być cały czas nastawiony na działanie, dlatego musi również umieć się zmotywować i zachować zimną krew, nawet jeżeli znajduje się w sytuacji kryzysowej. Co jeszcze? Nie można zapominać o tym, że dobry przedstawiciel handlowy powinien być bardzo dobrze zorganizowany. Musi znać swoje priorytety i wyznaczać sobie cele, ponieważ w ten sposób będzie w stanie zoptymalizować swoją pracę.

Na jakie ułatwienia może liczyć handlowiec?

Istnieje wiele takowych, jednak warto wspomnieć o specjalnych programach, których celem jest zoptymalizowanie czasu pracy handlowca. Jak to działa? Weźmy pod lupę jedną z nich, czyli route.plus. Celem korzystania z tej platformy jest określenie terenu, po jakim dany handlowiec będzie się poruszał, a program komputerowy dokładnie obliczy, do ilu klientów dany przedstawiciel dotrze, oraz wyznaczy najbardziej optymalną trasę tak, by udało się odwiedzić jak największą liczbę klientów podczas jednego dnia.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top