JavaStart.pl: najlepszą drogą do nauki programowania jest… programowanie [startup]

Wśród opisywanych przez nas projektów znalazło się wiele startupów, które pełnią funkcję edukacyjną. Dziś przedstawiamy JavaStart.pl – platformę do nauki programowania.

Jak opiszecie swój projekt w 100 słowach?

JavaStart.pl to kurs programowania, w którym stawiamy na maksimum praktyki i niezbędne minimum teorii. Wierzymy w to, że najlepszą drogą do nauki programowania jest… programowanie.
Dostarczamy użytkownikom platformę, w której znajdą lekcje zbudowane z połączenia teorii, zadań do samodzielnego wykonania (z proponowanym rozwiązaniem) oraz quizy podsumowujące zdobytą wiedzę. Każdy kolejny temat zawiera także sekcję „aplikacja krok po kroku”, w której pokazujemy jak zbudować użyteczne, nieco większe aplikacje, takie jak np. prosty odtwarzacz mp3.
W cenie użytkownik otrzymuje dostęp do kursu na okres jednego roku – w tym do wszystkich aktualizacji, dzięki czemu może mieć pewność, że wiedza, którą zdobywa jest zawsze aktualna.
Przy niewielkiej dopłacie może być także pewny, że otrzyma od nas wsparcie merytoryczne, gdy po drodze napotka problemy – służy do tego wbudowany w kurs system pytań i odpowiedzi.

ekran 2015-02-10 o 08.03.45

Skąd pomysł?

Będąc jeszcze na studiach rozpocząłem tworzyć darmowy kurs w formie bloga, który jednak się zbytnio nie przyjął. Stwierdziłem, że można to lepiej usystematyzować i nie nazywać tego blogiem, ale „serwisem”, „kursem” i jak się okazało był to strzał w dziesiątkę. Wszystkie treści od początku były darmowe, a dla mnie była to świetna droga do utrwalenia i pogłębienia już posiadanej wiedzy – wtedy jeszcze nie myślałem o tym, że za kilka lat będzie to pomysł na udaną firmę. W międzyczasie do projektu dołączył Marcin, z którym obecnie prowadzimy naszą firmę.

Jak wygląda Wasz zespół? W jakim stopniu korzystacie z usług firm zewnętrznych?

Aktualnie głównymi osobami odpowiedzialnymi za projekt jestem ja oraz Marcin – przyjaciele, którzy poznali się na studiach i których łączy wspólna pasja do programowania. Z firm zewnętrznych korzystamy jedynie w zakresie dostarczania usług jak hosting, czy domeny.

Co jest Waszym atutem? Jaki problem rozwiązujecie?

[pullquote type=”right”]Wierzymy w to, że najlepszą drogą do nauki programowania jest… programowanie[/pullquote]Ludzie ucząc się programowania od podstaw trafiają na kilka problemów. Głównym jest to, że książki, czy ogólnodostępne materiały nie uczą praktycznych zagadnień – na ogół świetnie zgłębiają teorię i szczegóły danej technologii, jednak nie pokazują jak poznawane elementy łączyć w większą całość. Z naszej analizy wynikło, że ludzie oczekują bardziej praktycznych form wiedzy i na tym opieramy wszystko co w tym momencie tworzymy. Na podstawie opinii od naszych użytkowników mogę powiedzieć, że to co robimy jest po prostu bardzo dobre, a to najbardziej motywuje nas do dalszej pracy.

Kto jest Waszą najważniejszą konkurencją? Jakie widzicie bariery w rozwijaniu Waszego projektu?

Na rynku polskim za konkurencję możemy uznać kilka kursów w formie video, jednak zakres merytoryczny oraz objętość materiałów w stosunku do ceny, którą użytkownik otrzymuje u nas jest naszym zdaniem nieporównywalnie lepszy. Pewnego rodzaju konkurencją są także po prostu tradycyjne książki. Do rozpoczęcia działalności na rynku zagranicznym jeszcze się przygotowujemy, jednak wierzymy, że w pierwszym kwartale 2015 roku uda się zrobić w tym kierunku pierwsze kroki. Naszym głównym ograniczeniem jest czas potrzebny na rozwój platformy.

Czy szukacie partnera, który pomógłby rozwijać projekt?

Jak najbardziej. Obecnie poszukujemy głównie utalentowanych ludzi biegle poruszających się w innych (nie Javowych) technologiach, którzy lubią dzielić się swoją wiedzą.

Jaki macie model biznesowy i do kogo chcecie docierać?

[pullquote type=”right”]Docelowo chcemy osiągnąć poziom szkolenia ludzi od zupełnych podstaw do poziomu pozwalającego podjąć pierwszą pracę jako programista[/pullquote]Naszym modelem biznesowym jest subskrypcyjny dostęp do treści. Stawiamy także pierwsze kroki w szkoleniach stacjonarnych, głównie dla firm, posiadamy już pierwszych klientów korporacyjnych. Chcemy docierać głównie do ludzi chcących na poważnie rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Docelowo chcemy osiągnąć poziom szkolenia ludzi od zupełnych podstaw do poziomu pozwalającego podjąć pierwszą pracę jako programista.

Jak definiujecie swój cel biznesowy na najbliższe pół roku?

Lider wśród internetowych kursów programowania w Polsce i znacząca marka wśród firm oferujących stacjonarne szkolenia w technologii Java i pokrewnych. Uzyskanie pierwszych przychodów z rynków zagranicznych.

Jakie są Wasze plany rozwojowe?

Głównym celem jest zbudowanie interaktywnej platformy edukacyjnej wyróżniającej się głównie na rynku polskim i mogącej z powodzeniem konkurować na rynku międzynarodowym. Docelowo nasze plany są dużo szersze, jednak wolimy skupiać się na realizacji realnych celów, nie wybiegając zbytnio w przyszłość.

Wszystkich zainteresowanych przedstawieniem swojego projektu na łamach e-biznes.pl w ramach cyklu „Pokaż swój #startup” zapraszamy do wypełnienia formularza na e-biznes.pl/startup.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top