Kampania SEO – jak podejść do promocji SEO i wyceny

W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie firmy działającej skutecznie bez obecności w Internecie. Aby klienci znaleźli nas w sieci musimy być widoczni w wyszukiwarce Google. I w ten sposób każdy prędzej czy później spotka się z wyzwaniem prowadzenia kampanii SEO. W naszym artykule wyjaśniamy czym są kampanie SEO, jak skutecznie wybrać agencję do ich realizacji i jak ocenić skuteczność jej działań. W końcu podpowiadamy jak planować budżet na ten rodzaj marketingu.

Kampania SEO - jak podejść do promocji SEO i wyceny 1

Czym są kampanie SEO?

SEO to skrót od angielskiego sformułowania: search engine optimization. Pod tym hasłem kryją się różnego rodzaju działania mające zapewnić jak najlepszą widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Możemy podzielić je na dwa rodzaje: prowadzone bezpośrednio na stronie (on-site) i prowadzone poza nią (off-site).

Działania on-site to przede wszystkim optymalizacja samej strony internetowej. Dotyczy to takich jej elementów jak: architektura, treści na stronie, nagłówki, metatagi czy linki wychodzące ze strony a także odpowiednie elementy w jej kodzie.

Z kolei działania off-site to przede wszystkim link building. A więc umieszczanie linków do naszej strony w innych serwisach. W jednych i drugich bardzo ważne jest określenie odpowiednich i dopasowanych do naszego biznesu słów kluczowych i fraz. To właśnie dzięki nim wyżej będziemy widoczni w wynikach wyszukiwania w konkretnych zapytaniach internautów.

Dlaczego warto mieć agencję SEO i jak z nią współpracować?

Prowadząc kampanię SEO możemy przyjąć dwa podejście. Pierwsze z nich to zatrudnienie na stałe specjalisty od tego rodzaju marketingu; drugie to współpraca z wyspecjalizowaną agencją SEO. Z pewnością nie rekomendujemy prowadzenia tego rodzaju marketingu samodzielnie. Wymaga on dużej wiedzy, doświadczenia, specjalistycznych narzędzi i umiejętności łączenia kompetencji technologicznych i marketingowych.

Najlepszym rozwiązaniem dla małych i średnich firm jest z pewnością wybór wyspecjalizowanej agencji SEO. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka czynników:

  • doświadczenie agencji zdobyte w pracy dla różnych branż,
  • dostęp do różnego rodzaju narzędzi,
  • elastyczny model współpracy dopasowany do budżetu i skali klienta.

Współpracować i rozliczać się z agencją SEO można w różnych modelach. Praktykowane obecnie na rynku to:

  • abonament / stała opłata (tzw. flat fee) – stałe wynagrodzenie, najczęściej miesięczne za z góry określony pakiet działań, bez względu na ich efekt,
  • rozliczanie za efekt (tzw. success fee) – ustalamy z agencją cele do osiągnięcia, sposób ich mierzenia i uzależniamy wynagrodzenie od stopnia realizacji tych celi
  • stawka godzinowa – praktykowana najczęściej przy dużej zmienności zapotrzebowania na pracę agencji po stronie klienta; w tym modelu klient płaci tylko za faktyczne godziny poświęcone przez agencję według ustalonej wcześniej stawki.

Najefektywniejszym i najbardziej rekomendowanym modelem będzie mix polegając na połączeniu opłaty stałej i premii uzależnionej od wyników osiąganych przez agencję.

Jak właściwie zaplanować budżet na kampanie SEO?

Rynkowe kwoty dotyczące kampanii SEO są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Z pewnością na starcie powinniśmy odrzucić oferty tych agencji, które proponują nam wspaniałe efekty przy stałej miesięczne opłacie w kwocie 1 lub 2 tys. zł. Wymierny, sensowny i dający szansę na efekty budżet na kampanie SEO powinien zaczynać się od kwoty min. kilku tysięcy zł miesięcznie. Dla dużych biznesów, o ogólnopolskiej lub globalnej skali działania budżet SEO może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy zł miesięcznie. Dobrym pomysłem na finansowanie na start może być kredyt na działania marketingowe. W dłuższej perspektywie czasu powinniśmy jednak tak zbilansować nasz budżet na kampanie SEO były finansowane z zysków osiąganych dzięki wzrostowi widoczności w sieci.

Planując budżet na kampanie SEO powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  • jaki cel chcemy osiągnąć: budowa wizerunku, zwiększenie widoczności, zwiększenie ruchu na stronie czy np. pozyskanie leadów sprzedażowych,
  • jaka jest nasza strategia marketingowa: z jakim produktem i do jakich grup odbiorców chcemy dotrzeć w sieci,
  • w jaki sposób w Internecie obecna jest nasza konkurencja i na ile szacujemy je wydatki na kampanie SEO,
  • w końcu jaka jest „zajętość” na wybrane przez nas frazy i słowa kluczowe; ile firm pozycjonuej się na nie w sposób organiczny i płatny.

To wszystko pozwoli nam zaplanować wspólnie z agencją w jaki sposób powinniśmy prowadzić nasze kampanie SEO oraz jaki budżet na nie przeznaczyć.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry