Kantor kryptowalut – jak go zweryfikować?

Na rynku działa wiele kantorów kryptowalut, które różnią się ofertami pod względem dostępności wirtualnych walut czy kosztów ich wymiany. Warto zatem sprawdzać możliwości, jakie udostępniają poszczególne punkty, aby wybrać najbardziej opłacalny sposób obrotu kryptowalutami. Należy także zwrócić uwagę, czy wybrane miejsce działa zgodnie z prawem. Jak to zrobić? Jaki powinien być legalny stacjonarny kantor kryptowalut?

Kantor kryptowalut – jak go zweryfikować? 1

Kantor kryptowalut – jak działa?

Kantor kryptowalut działa na podobnej zasadzie do kantorów, w których handluje się tradycyjnymi walutami. Platformy tego typu lub punkty stacjonarne oferują kupno i sprzedaż wirtualnych pieniędzy. Płacić można w nich zwykłą walutą, na przykład PLN, EUR lub kryptowalutą akceptowaną przez dany punkt. Dokonywanie transakcji nie wymagają niczyjego pośrednictwa. Potrzebny jest jedynie portfel kryptowalutowy.

Kantory stacjonarne i online – czym się różnią?

Aby skorzystać z usług kantoru kryptowalut działającego online najczęściej należy zarejestrować konto w serwisie. Podczas rejestracji konieczne jest podanie adresu portfela, adresu e-mail i odebranie wiadomości z linkiem aktywacyjnym. Po aktywowaniu konta można korzystać ze wszystkich funkcjonalności dostępnych na stronie, czyli sprzedać lub kupić kryptowalutę i sprawdzać aktualne kursy.

Natomiast w stacjonarnym kantorze kryptowalut sprawa ta wygląda nieco inaczej. Tutaj nie ma potrzeby zakładania konta i logowania się, dlatego klient może zachować znacznie większą anonimowość. Zakup i sprzedaż kryptowaluty wygląda podobnie do transakcji walutą fiducjarną, na przykład wymiany PLN na USD. Różnica polega na tym, że cyfrowe środki trafiają do portfela, który może mieć formę elektroniczną. Obecnie stacjonarnych kantorów kryptowalut działa stosunkowo niewiele i są dostępne przede wszystkim w większych miastach.

Jak zweryfikować kantor kryptowalut?

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię transakcja w stacjonarnym kantorze kryptowalut czy takim, który działa w sieci, bardzo ważne jest wybranie miejsca działającego legalnie i spełniającego wszystkie wytyczne przewidziane dla takich miejsc. Jest to istotne między innymi dlatego, że wypłata waluty cyfrowej w kantorze wiąże się z obowiązkiem podatkowym. Podczas dokonywania transakcji należy uzyskać potwierdzenie jej przeprowadzenia, na przykład w formie rachunku, aby móc ją udokumentować. Jeśli kantor działa w szarej strefie, nie będzie to możliwe.

Jaki powinien być godny zaufania kantor kryptowalut?

Od 2021 roku działalność firm kryptowalutowych może być wykonywana tylko po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Co ważne, aby prowadzić taką firmę, jej zarząd zgodnie z przepisami „musi mieć wiedzę lub doświadczenie związane z obszarem kryptowalut”, czyli w praktyce powinien przejść odpowiednie szkolenie lub pracować w branży co najmniej rok.

Jeśli zatem zależy Ci na współpracy z profesjonalistami, wybieraj miejsca, które są wpisane do wyżej wymienionego rejestru. Nie tylko zyskasz pewność, że dokonujesz transakcji legalnie, ale także będziesz mógł skorzystać z merytorycznego wsparcia pracowników w razie potrzeby.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobry kantor kryptowalut powinien:

  • sporządzić i udostępniać klientom regulamin świadczenia usług,
  • zbierać dane klientów w ramach AML
  • oferować duży wybór kryptowalut,
  • mieć jasne zasady co do ustalania prowizji.

Jeśli miejsce, które wybierzesz, spełnia powyższe założenia, a w szczególności działa jako legalne przedsiębiorstwo, korzystanie z jego usług jest bezpieczne i może przynieść Ci sporo korzyści bez zbędnego ryzyka.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry