Karty kredytowe – co warto o nich wiedzieć ?

W każdym banku istnieje możliwość wyrobienia karty kredytowej. Choć z pozoru działają one na podobnej zasadzie, to w praktyce oferty poszczególnych banków mogą znacznie się różnić. Karty kredytowe zapewniają szereg możliwości, jednak ich użytkowanie wiąże się m.in. z niekontrolowanymi wydatkami. Czy w momencie, gdy mamy stabilną sytuację finansową, karta kredytowa jest w ogóle przydatna? Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na tę formę płatności?

Karty kredytowe - co warto o nich wiedzieć ? 1

Karty kredytowe – najważniejsze informacje

Jedną z najistotniejszych zalet kart kredytowych jest poprawienie płynności finansowej. Praktycznie każda osoba spotkała się z koniecznością poniesienia niezaplanowanych wydatków, które znacząco obciążają, a nawet przekraczają możliwości jej aktualnego budżetu. W takiej sytuacji można traktować karty kredytowe jako nieoprocentowane pożyczki w obrębie naszego rachunku bankowego. Oczywiście brak dodatkowych opłat jest uwarunkowany kilkoma obostrzeniami.

  • Jedną z najważniejszych kwestii jest okres bezodsetkowy, w trakcie którego powinniśmy dokonać spłaty całości wydanej kwoty z karty kredytowej. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas bank naliczy nam odsetki. Okres bezodsetkowy może wynosić np. 52, 54, 56, a nawet 59 dni.
  • Oprocentowanie RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, jest ustalana przez każdy bank indywidualnie. W praktyce nie może być jednak większa niż 4-krotność tak zwanej stopy lombardowej, ustalanej przez Narodowy Bank Polski.
  • W niektórych przypadkach właściciel musi wykonać odpowiednią liczbę transakcji bezgotówkowych lub przekroczyć ustalony w umowie obrót. W przypadku gdy warunki określone w umowie nie zostaną wypełnione, bank może naliczyć nam dodatkową opłatę.
  • Warto pamiętać, że przelewy z rachunku karty kredytowej na własne konto również są obciążone prowizjami. Chcąc uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów, nie należy wykonywać takich operacji.

W przypadku nieumiejętnego korzystania z tego instrumentu płatniczego koszt kredytu może być bardzo duży. Wnikliwa analiza tabeli opłat i oprocentowania to podstawowa lektura każdego przyszłego posiadacza kredytówki.

Karta kredytowa bez konta bankowego

Zakładając kartę kredytową, warto precyzyjnie określić swoje potrzeby finansowe. Takie podejście zdecydowanie ułatwi nam ustalenie limitu kredytowego. Osoby, które w przeszłości miały kłopoty z utrzymaniem dyscypliny finansowej, nie powinny decydować się na zbyt duży limit. Warto zacząć np. od 1000 złotych i w razie potrzeby zwiększyć go w późniejszym terminie. W przeciwnym wypadku możemy szybko zaciągnąć zbyt duże zobowiązania finansowe, które będą generowały comiesięczne odsetki.

  • Niejednokrotnie, najkorzystniejsze oferty kart kredytowych mają banki, w których nie mamy otworzonego rachunku osobistego. Czy w takiej sytuacji trzeba zakładać nowe konto? Nie. Obecnie banki starają się jak najlepiej dopasować swoją ofertę do klientów, dlatego na rynku nie trudno o znalezienie takiej opcji. Karta kredytowa bez konta może być wydawana na takich samych warunkach, jak w przypadku osób, które mają rachunek w danym banku.
Karty kredytowe - co warto o nich wiedzieć ? 2

Wydanie karty każdorazowo zależy od decyzji banku i może być uwarunkowane m.in. średnim miesięcznym obrotem na rachunku, a także wielkością innych zobowiązań kredytowych.

Karty kredytowe bez zaświadczeń o dochodach

Karta kredytowa jest niezwykle przydatna w przypadku pojawienia się nagłych problemów z płynnością finansową. Ponadto wypożyczalnie samochodów w niektórych krajach honorują wyłącznie taką formę depozytu. Co więcej, wykorzystując karty kredytowe, możemy otrzymywać różnego rodzaju bonusy, łącznie ze zwrotem niewielkiej części wydatków.

  • W przypadku bardzo niskiego limitu można zdobyć karty kredytowe bez zaświadczeń. Jednak w sytuacji, gdy limit jest stosunkowo wysoki, bank może poprosić nas o przedstawienie zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Takie potwierdzenie powinien wydać nam pracodawca w przeciągu kilku dni roboczych.
  • Składając wniosek o kartę kredytową w banku, w którym posiadamy konto osobiste np. od kilku lat, zaświadczenie o dochodach również może nie być wymagane. Teoretycznie im większe wpływy na konto, tym większa szansa uzyskania większego limitu.

Chcąc zapoznać się z aktualnymi ofertami banków, przedstawionymi w czytelnej formie, zapoznaj się z sekcją karty kredytowe na NajlepszeKonto.pl. Aktualne informacje są zebrane w jednym miejscu i umożliwiają szczegółową analizę oraz dopasowanie konkretnej oferty do swoich wymagań i preferencji. Świadomość wszystkich opłat i prowizji sprawia, że w przyszłości unikniemy nieplanowanych kosztów związanych z użytkowaniem karty kredytowej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top