Kiedy trzeba składać PIT ZG – informację o wysokości dochodów z zagranicy?

Praca za granicą to jedna z form aktywności zawodowej istniejąca już od bardzo dawna. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej uproszczone procedury przemieszczania się i zatrudnienia stworzyły dla Polaków dogodne warunki do migracji zarobkowej. Warto jednak pamiętać, o konieczności dopełniania wymogów względem urzędu skarbowego w postaci rozliczenia dochodów z zagranicy na odpowiednim rozliczeniu rocznym wraz z załącznikiem pit zg.

Kiedy trzeba składać PIT ZG – informację o wysokości dochodów z zagranicy? 1

Kto musi wypełnić PIT ZG?

Załącznik PIT ZG dotyczy podatników, którzy swoje przychody uzyskali w innych państwach niż w Polsce. Pit zg wbrew pozorom wypełniają nie tylko osoby wyjeżdżające sezonowo do pracy do innych krajów, ale również podatnicy, którzy mieszkają w Polsce i otrzymują wynagrodzenie z zagranicy. Załącznik PIT zg wypełnia się indywidualnie dla każdego kraju, w którym było podjęte zatrudnienie. W praktyce oznacza to złożenie kilku załączników często przy jednej rocznej deklaracji. Pit 36 umożliwia co prawda wspólne rozliczenie małżonków na jednym formularzu, nie dotyczy to całkowicie pit36zg. Deklaracja pit 36 zg może być złożona wspólnie z współmałżonkiem, ale załącznik pit zg musi być wypełniony dla każdego z podatników oddzielnie.

Do jakiej deklaracji dołączyć załącznik pit zg?

Pit ZG stanowi dodatkowy załącznik do głównej deklaracji rozliczeniowej. Nie jest więc samodzielnym formularzem, który należy złożyć w urzędzie skarbowym. Dochody rozliczane są w zależności do źródła na wybranych deklaracjach: Pit-36, PIT-36S, pit-36L, PIT-36LS, PIT-38 czy PIT-39. Do deklaracji rocznej dołącza się odpowiednio wypełniony załącznik pit zg, który rozlicza szczegółowo pracę zagraniczną. Na pit zg wyszczególnia się poszczególne źródła przychodu w przeliczeniu na złote. Przychody zagraniczne mogą być związanie ze stosunkiem służbowym, pozarolniczą działalności gospodarczą, najmem, dzierżawą czy zbyciem praw autorskich.

Czy zawsze należy wypełnić Pit zg?

Obecność formularza pit zg wśród druków podatkowych nie jest jednoznaczne z koniecznością jego wypełniania. Obcokrajowiec pracujący Polsce i otrzymujący wynagrodzenie od polskiego pracodawcy, nie będzie obowiązany składać pitzg z tytułu dochodów osiąganych w Rzeczypospolitej. Podobnie zresztą jak cudzoziemiec, który przebywa poza granicami Polski i uzyskuje przychody z tytułu stosunku pracy zawartego w naszym kraju. Wyjątek stanowi delegacja obcokrajowca w Polsce, gdy jego wynagrodzenie jest wypłacane przez zagraniczną placówkę. Wówczas konieczne jest rozliczenie na pit zg.

Praca za granicą wiąże się z wieloma korzyściami, ale to także liczne niejasności podatkowe zwłaszcza w kwestiach podwójnego opodatkowania. Chcesz mieć pewność, że właściwie rozliczysz podatek z zagranicy, skorzystaj z pomocy specjalistów z PITZG.COM.PL.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry