Klimatyzacja a wentylacja: różnice i zastosowanie

Różnice pomiędzy klimatyzacją a wentylacją są ogromne. Jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym właściwie polega ich działanie. Z tego względu często używamy tych pojęć zamiennie. Oczywiście wiele firm łączy te dwie usługi, oferując montaż i serwis zarówno klimatyzacji, jak i wentylacji. Oto podstawowe informacje, które warto poznać, zanim zdecydujesz się na zakup któregoś z tych urządzeń.

Klimatyzacja a wentylacja: różnice i zastosowanie 1
fotolia.com, 180634596 | Autor: surfmedia

Zacznijmy od podstawy, czyli wentylacji. W sposobie działania tego systemu chodzi przede wszystkim o wymianę powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w naszym domu a przestrzenią na zewnątrz. Jest niezbędna w każdym mieszkaniu. Wpływa na nasze samopoczucie, a także zapobiega powstawaniu pleśni, grzybów, oraz gromadzeniu się wilgoci wewnątrz domu. Dzięki niej nie dochodzi też do kondensacji zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w materiałach wykończeniowych. Co ważniejsze, zapobiega niedoborom powietrza w każdym pomieszczeniu. Główne sposoby montowania wentylacji to: ścienny, sufitowy, osiowy, promieniowy i kanałowy. Wyróżniamy też jej dwa, podstawowe rodzaje, czyli wentylację grawitacyjną i mechaniczną.

W przypadku grawitacyjnej mamy do czynienia z wymuszonym przepływem powietrza i jego wymianą w pomieszczeniu. Urządzenie doprowadza tlen, usuwa parę wodną, dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. Przepływ jest tutaj wymuszony przez różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Za to wentylacja mechaniczna jest niezależna od warunków atmosferycznych. Jak sama nazwa mówi, wszystko dzieje się tutaj mechanicznie. Cyrkulacja jest „produkowana” przez działanie wentylatora. Dzięki temu możemy regulować ją samodzielnie, niezależnie od pogody i pory roku. Zapewnia nieprzerwanie czyste i świeże powietrze w każdym wnętrzu.

Klimatyzacja pozwala na wybór odpowiedniej temperatury

Inaczej wygląda to w przypadku klimatyzacji. Jej działanie również polega na wymianie powietrza w pomieszczeniu, jednak dodatkowym rezultatem jest utrzymanie odpowiednich warunków klimatycznych. Klimatyzacja pozwala na dostosowanie zakresu temperatury i wilgotności powietrza do takiego stanu, w którym czujemy się najbardziej komfortowo. Również doprowadza czyste i świeże powietrze, jednak dodatkowo umożliwia utrzymanie optymalnych warunków i ciepłoty wewnątrz domu. Wytwarza więc specyficzny mikroklimat, doskonale wpływając na nasze samopoczucie i stan zdrowia.

Przy wyborze każdego z tych systemów należy pamiętać, aby celować w zaufane firmy. Dobrze zamontowana i serwisowana klimatyzacja oraz wentylacja to podstawa w każdym domu. Ważne, aby przedsiębiorstwo sprzedające tego typu urządzenia cieszyło się nieposzlakowaną opinią. Przykładowo, w przypadku jednego z liderów w tej dziedzinie – firmy Waso Klim działającej już od 2006 roku, możesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w profesjonalny sposób. Firma służy  kompleksową pomocą, indywidualnie dobierając właściwy sprzęt, moc chłodniczą, pomagając we właściwym rozmieszczeniu i usytuowaniu urządzeń, dbając o ograniczenie nadmiernego zużycia energii elektrycznej. Zapewnia też serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry