Kontrahent spóźnia się z płatnością? Sprawdź, jak odzyskać podatek dochodowy i VAT z niezapłaconych faktur

Brak płatności od kontrahenta nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku uiszczenia podatku dochodowego i podatku VAT od figurującej na fakturze kwoty. Ulga na złe długi pozwala odzyskać oddane organom podatkowym pieniądze. Jak działa w praktyce, kto może z niej skorzystać i jak to zrobić? Podpowiadamy.

Kontrahent spóźnia się z płatnością? Sprawdź, jak odzyskać podatek dochodowy i VAT z niezapłaconych faktur 1

Z cyklicznego badania wśród MŚP wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w pierwszym kwartale 2021 roku cztery na dziesięć firm zmagało się z problemem faktur przeterminowanych o ponad 60 dni. Branżą najbardziej dotkniętą problemem nieterminowych płatności jest handel. Wśród firm prowadzących działalność handlową dotyka on ponad połowy podmiotów (53%).

Nieterminowe płatności a obowiązek podatkowy

Brak płatności ze strony kontrahenta nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku opłacenia podatku dochodowego i podatku VAT. „Pół biedy”, jeśli figurujące na fakturach kwoty są niewielkie. Gorzej, jeśli chcąc opłacić zobowiązania podatkowe z nieopłaconych faktur, przedsiębiorca musi sięgnąć po oszczędności, zaburzając swoją płynność finansową i poczucie bezpieczeństwa. Na szczęście dzięki mechanizmowi ulgi na złe długi może on odzyskać oddane organom podatkowym pieniądze.

Czym jest ulga na złe długi?

Ulga na złe długi to mechanizm podatkowy, który umożliwia odzyskanie uiszczonego uprzednio podatku dochodowego i podatku VAT.

Kto może skorzystać z ulgi na złe długi?

Z ulgi na złe długi mogą korzystać mikroprzedsiębiorcy, właściciele firm z sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw. Co ważne, odzyskanie podatku dochodowego i VAT-u jest możliwe dopiero w momencie, gdy opóźnienie wynosi co najmniej 90 dni od momentu upływu daty płatności.

Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest także spełnienie dodatkowych warunków.

Jeśli chcesz odzyskać podatek VAT:

  • zarówno Ty, jako wystawca faktury, jak również dłużnik powinniście mieć status czynnych podatników VAT*;
  • na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia zeznania podatkowego dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego, likwidacyjnego*;
  • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie mogą upłynąć 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Jeśli chcesz odzyskać podatek dochodowy:

  • dochody z Twojej działalności oraz działalności dłużnika muszą być opodatkowane na terenie Polski;
  • na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia zeznania podatkowego dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego*;
  • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie mogą upłynąć 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

* Wymogi niezbędne do skorzystania z ulgi definiuje polska ustawa o podatku VAT. Nieco inaczej na te kwestie zapatruje się jednak Unia Europejska. Wyrok wydany 15 października 2020 (C-335/19) przez Trybunał Sprawiedliwości UE daje przedsiębiorcom możliwość odzyskania podatku VAT nawet w sytuacji, gdy dłużnik znajduje się w trakcie postępowania upadłościowego/likwidacyjnego. Trybunał uznał także, że wymóg mówiący o statusie dłużnika jako zarejestrowanego czynnego podatnika VAT jest niezgodny z zasadami wspólnoty.

Jak odzyskać podatek dochodowy i VAT?

Jeśli chcesz odzyskać wpłacony fiskusowi VAT (i spełniasz kryteria uprawniające do skorzystania z ulgi), pomniejsz należny podatek o wartość wynikającą z nieopłaconej przez dłużnika faktury. Poinformuj o tym fakcie US, wypełniając załącznik VAT-ZD do składanego JPK_V7.

Jeśli chcesz odzyskać podatek dochodowy (i spełniasz kryteria uprawniające do skorzystania z ulgi), zmniejsz kwotę należnego podatku o wartość wynikającą z nieopłaconej przez dłużnika faktury. Możesz to zrobić w rocznym zeznaniu podatkowym lub w okresie wyliczenia zaliczek na podatek.

Sprawdź, zanim nawiążesz współpracę

Ulga na złe długi to bardzo korzystny z punktu widzenia przedsiębiorców mechanizm. Pamiętaj jednak, że abyś mógł z niego skorzystać, od momentu wymagalności płatności musi upłynąć co najmniej 90 dni. Przez ten czas Twoje pieniądze będą zamrożone, a Twoja płynność finansowa może ucierpieć.

Aby wyeliminować taki scenariusz, postaw na prewencję. Zanim nawiążesz współpracę z nowym kontrahentem, sprawdź go w rejestrze dłużników BIG. Dzięki takiej weryfikacji dowiesz się, czy podmiot ma długi, albo terminowe płatności wpisane do Rejestru BIG. Informacja, że mamy do czynienia z dłużnikiem, może być cenna, zwłaszcza jeśli zamierzamy zaangażować w tę współpracę spore środki.

Jak sprawdzić potencjalnego kontrahenta w BIG?

Jak sprawdzić firmę w bazie BIG? Wygeneruj Raport o Przedsiębiorcy. Jak to zrobić?

Zarejestruj się na https://system.big.pl i zweryfikuj swoją tożsamość. Gdy otrzymasz już dostęp do bazy, wpisz w wyszukiwarkę dane kontrahenta, którego chcesz zweryfikować i podaj czy jest konsumentem czy też ma działalność gospodarczą.

Opłać raport lub wykup usługę abonamentową, która zapewni dostęp także do dodatkowych usług, m.in. monitorowania kontrahentów.

Jeśli Twój potencjalny kontrahent ma długi, a wierzyciel wpisał jego dane do rejestru dłużników BIG, będą one figurować w raporcie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top