Maszyny CNC – zalety i wady

Istnieje wiele zalet i wad stosowania maszyn CNC w przemyśle. Poniżej wymieniono niektóre z nich, o których należy pamiętać i to bez względu na to czy chodzi o tokarki karuzelowe CNC czy dowolne inne maszyny.

Zalety

Maszyny CNC – zalety i wady 1Jedną z najważniejszych z całą pewnością jest precyzja, z jaką działają te sprzęty. Po prawidłowym zaprogramowaniu maszyny CNC są zwykle w 100% poprawne w odniesieniu do tego, co produkują. Tym samym pozwalają wytwarzać części ze zmaksymalizowanym odzwierciedleniem i dokładnością wykonania, jak również:

  • zapewniają dobrą dokładność co do pozycjonowania i powtarzalności
  • zapewniają wysoki poziom jakości ze względu na tę dokładność i możliwość ponownego wykorzystywania programów.

Kolejną dużą zaletą maszyn CNC, takich jak obrabiarki numeryczne cnc i inne jest prostota obsługi. Maszyny CNC nie są tak trudne w użyciu, jakby się mogło wydawać – kiedy się poświęci trochę czasu na naukę tego zadania. Tym bardziej, że naprawdę złożone przyrządy i urządzenia CNC nie są wymagane we wszystkich obszarach. W odniesieniu do uzyskanych produktów jest też tak, że gdy pierwszy element przejdzie kontrolę, w przypadku następujących części jest wymagana już minimalna inspekcja. Warto także podkreślić, że zaawansowane funkcje sterowania maszyną i programowania pozwalają na łatwiejsze wykonywanie złożonych operacji obróbkowych.

Maszyny CNC – oszczędność czasu

Nie da się ukryć, że korzystanie z maszyn CNC umożliwia operatorowi wprowadzanie zmian lub ulepszeń z minimalnym opóźnieniem lub nadmiernym kosztem, czego nie można stwierdzić jeśli chodzi o frezarki konwencjonalne. Jeszcze jedną korzyścią jest zmniejszenie ilości odpadów, ponieważ błędy wynikające ze zmęczenia operatora, przerw w pracy i innych czynników są tutaj naprawdę mniej prawdopodobne. Maszyny CNC dodatkowo poprawiają planowanie produkcji, ponieważ często wykonują pracę przy jednym ustawieniu, co normalnie wymagałoby kilku konwencjonalnych maszyn. Z nimi po prostu można naprawdę skrócić czas realizacji dzięki niższym kosztom narzędzi.

Czy więc maszyny CNC mają jakieś minusy?

Jeśli trzeba byłoby jakieś znaleźć można byłoby wyróżnić koszt, bowiem maszyny CNC kosztują znacznie więcej niż konwencjonalne maszyny. Również części (tj. maszyny i oprzyrządowanie) są kosztowne, a ich zakup wymaga obszernego uzasadnienia. Co więcej, naprawa też nie jest tania. Prawda jest też taka, że maszyny CNC nie eliminują całkowicie błędów. Operatorzy mogą nadal naciskać niewłaściwe przyciski. Jednak w obliczu tych wszystkich zalet i tak wydają się inwestycją godną uwagi. Co więcej ilość korzyści, jakie zyskuje się z zakupu maszyn CNC znacznie przewyższają ilość wad, jak również ilość korzyści wynikających z zakupu konwencjonalnego typu maszyn.

Sprawdź oferty obrabiarek CNC i innych maszyn na stronie Obrabiarki Janus

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top